Kedilerde Diyabet

Kedilerde Diyabet - Mamayolda

 

     Kedilerde diyabet (şeker) hastalığı yaygındır ve diyabet vakaları artmaya devam ediyor. Diyabet temel olarak vücutta insülinin yeterince üretilmemesi sebebiyle genel sağlığın bozulmasıdır. Kedilerde şeker hastalığı glikozun hücrelere girişine yardımcı olan bir hormon olan insüline karşı direnç geliştirdiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

 Diyabet kedilerde genellikle iki şekilde görülür. Obez kedilerde kilo alımıyla, yavru kedilerde ise doğuştan diyabet hastalığı bulunuyor. Genetik kaynaklı nedenler veya yanlış beslenme kaynaklı A tipi ve B tipi diyabetleri bulunuyor.

Kedilerde Diyabet Belirtileri

     Kedilerde diyabet belirtileri kronik ve akut olmak üzere iki şekilde değerlendirilir. Sekiz yaşından büyük erkek kedilerde yüksek karbonhidratlı beslenme tarzı potansiyel kronik diyabetle sonuçlanır. Bu, kan dolaşımındaki glikoz seviyelerinin birikmesine neden olur.

 Kedilerde diyabet belirtileri;

 • İştah artışına rağmen kilo kaybı,
 • Aşırı su tüketimi,
 • Sık idrara çıkma,
 • Dehidrasyon,
 • Neşesizlik, keyifsizlik,
 • Yükseğe zıplayamama,
 • Yürüyüş değişikliği,
 • İştahsızlık, kusma ve uyuşukluk (sadece son evrelerde) şeklindedir.

Şeker hastalığının son evresinde görülen iştahsızlık, kusma ve uyuşukluk hastalığın tehlikeli aşamada olduğunu gösterir. Durumun ciddiyeti göz önüne alındığında belirtilerin biri veya birkaç tanesi görüldüğünde veteriner hekime beklemeden başvurmak gerekir.

Kedilerde Diyabet Nedenleri

     Kedilerde diyabet nedenleri hastalık tiplerine göre değişir. Kedilerde diyabet hastalığı yanlış beslenme, faza gıda tüketimi, karbonhidratı yüksek proteinden fakir beslenme kaynaklı oluşur. Ev yemeklerinin tüketilmesi, yanlış mama seçimi, ölçüsüz mama tüketimi kedilerde şeker hastalığı için zemin hazırlar.

Yavru kedilerde genetik olarak şeker hastalığı ile doğması genetik diyabet olarak bilinir. Tam sebebi bilinmese de annenin beslenmesi kaynaklı olduğu iddia edilir. Annenin hamilelikte yanlış beslenmesi ve insülin direnci yaşaması yavru kedinin de bu şekilde doğmasına neden olur.

Stres kedilerde akut diyabetin nedenlerinden bir tanesidir. Stres yaşayan kediler anlık insülin direnci yaşar ve şeker seviyesi yükselir. Devamlı stres içerisinde bulunan bir kedinin akut diyabeti, kronik diyabete dönüştürmesi beklenir. Stresle birlikte aşırı yeme isteği gelişir. Bu durum kedilerde diyabet için zemin oluşturur.

Hareketsiz yaşam tarzı, küçük alanda yaşayan yalnız kediler diyabet hastalığı için temel zemini oluşturur.

İleri yaş ile birlikte tüm organların işlevini tam olarak yerine getirmemesi vücudun insülin direnci geliştirmesine neden olur. Bu nedenle kedilerde şeker hastalığı en çok 8 yaş üstü kedilerde görülür.

Kedilerde diyabet nedenlerinin en önemlisi kedilerini şımartmak adına yanlış beslenmesini sağlayan kedi sahipleridir. Kedinin ihtiyacına göre doğru miktarda ve önerilen mama ile beslemeyen kedi sahipleri, aslında şeker hastalığının asıl nedeni sayılabilir.

Kedilerde Diyabet Teşhisi

     Kedilerde diyabet teşhisi için uzman veterinere belirtiler bildirilir. Şeker teşhisi için kanda HBA1C ölçümü ile ve idrarda protein ve glikoz seviyesi takibi ile yapar. Kedilerde henüz glikoz intolerans testi yaygın değildir. Teşhis aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta muayene edilmeyi sevmeyen kedilerin stresle birlikte glikoz seviyesinin yükselmesidir. Kedilerde diyabet teşhisi için kedinin hastalık öyküsünde;

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Kronik böbrek hastalığı,
 • Pankreatit
 • Hipertiroidizm gibi diğer hastalıkları ekarte etmek için veteriner hekim tarafından muhtemelen başka testler önerilecektir.

Diyabetik kedi kilosuyla, yürüyüşüyle ve keyifsizliğiyle teşhisini kolaylaştırır. Diyabetik kedi farklı hastalıklar için de adaydır. Kedilerde diyabet böbrek, idrar yolları, cilt hastalıklarına nede olur. Teşhisi yapılan diyabetik kedi, diğer hastalıklar için de teşhis ve tedavi ister.

Kedilerde Diyabet Tedavisi

     Kedilerde diyabet tedavisi, ideal kan değerlerinin ulaşılması ve kilo kaybının kontrol altına alınması şeklinde yapılır. Bunun için gerekli insülin takviyesi tatbik edildikten sonra şeker hastalığına özel mama temini yapılır. Kedilerde diyabet tedavisi aşamaları;

 • Normal kan şekeri konsantrasyonlarını geri yükleme,
 • Kilo kaybını durdurmak veya kontrol etmek,
 • Artan susuzluk ve idrara çıkma belirtilerini durdurmak veya en aza indirmek,
 • Tedaviye bağlı olarak uygun olmayan şekilde düşük kan şekerinden kaçınmak,
 • Belirli periyodlarda tetkiklerin tekrarlanması şeklindedir.

Kedilerde şeker hastalığı tedavisindeki enjekte edilebilir insülin, kedi diyabeti tedavisinin temel dayanağıdır. İnsülin türleri maliyet, etki süresi ve konsantrasyon açısından farklılık gösterir, bu nedenle bir sahibinin kedileri için hangi insülinin en iyi olduğuna karar verirken her türün artılarını ve eksilerini veterinerleriyle tartışması önemlidir.

Diyabetik Kedilerde Beslenme Alışkanlığı

     Diyabetik kedilerde beslenme erken diyabet evresinde çok önemlidir. Kedinin arzulanan kilo aralığına ulaşması için uygun mama ile beslenmesi gerekir. Porsiyonlar küçük ve sık aralıklarla takviye edilir. Sık sık kilo kontrolü yapılarak not alınır. Diyabetik kedilerin beslenmesinde;

 • Veterinerin uygun bulduğu diyabet maması veya karma mama uygulaması yapılır.
 • Beslenmede temel amaç kedi şeker ölçüm değerlerinin normale ulaşmasıdır.
 • Diyabetik kedilerde özel mama kalori veya ölçüye göre verilir.
 • Diyabetik kedi karbonhidrattan fakir diyet ister.
 • Diyabetli kedilerin iştahı açıktır insülin seviyesi yükselmeden yemek yemesi gerekir.  Tedavi planına uygun saatlerde kediyi beslemek gerekir.
 • Yararlı proteini yüksek, karbonhidrat tahılı az beslenmek şeker hastası kedilere vücut direncini kazandırmakta yardım eder.
 • Liften zengin beslenme tarzı şeker hastası kedilerin yavaşlayan bağışıklık ve boşaltım sistemine yardımcı olur.

Diyabetli kedilerde beslenme sorumluluğu kedi sahiplerinde olduğu içi tedavide etkin sonuçlar almak tavsiye edilen diyabet maması dışına çıkılmaz. Ev yemekleri veya yararlı olduğu düşünülen gıdalar diyabet tedavisini geciktirir. Egzersiz, doğru besleme ve ilaç kullanımı ile kedilerde diyabet tedavisi başarı ile gerçekleşir.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Haziran 25, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı