Kedilerde Cilt ve Deri Hastalıkları

Kedilerde Cilt ve Deri Hastalıkları - Mamayolda

 

     Kedilerde cilt ve deri hastalıkları kedilerin sağlığıyla ilgili tüyo edinebileceğimiz gözle görülür uyarılardır. Kedi sahiplerinin kedilerin sağlığı hakkında bilgi edinmek için kontrol edebilecekleri dışkısı, idrarı ve derisi bulunur. Görülen her emare bir hastalığın habercisi olabilir.

Kedi sahibi tarafından fark edilebilen kedilerde cilt ve deri hastalıkları;

 • Sürekli kaşınma
 • Normalden fazla yalama
 • Tüylerini koparma
 • Zeminde sırt üstü sürtünme şeklindedir.

Kedilerde cilt hastalıkları enfeksiyonun, parazitin, alerjinin habercisi olabilir. Kedilerde deri hastalıkları tüylerin varlığı ile gizlense de davranışlara yansıdığından kedi sahipleri veterinere başvurmak için geçerli sebebi oluşturur.

Kedilerde Cilt ve Deri Hastalıkları Belirtileri

     Kedilerde cilt ve deri hastalıkları belirtileri kedi sahipleri tarafından gözlemlenir. Kedilerde cilt hastalığı belirtiler davranışsal belirtiler de verir. Huzursuzluk, sürekli yalanma, tüyleri koparma, kuyruğu etrafında dönmek gibi belirtiler bir hastalığın habercisi olabilir. Huysuzluk, ilgisizlik, depresyon, uyuma isteği gibi belirtiler de kedinin rahatsızlık duyduğunu gösterir.

Kedilerde cilt ve deri hastalıkları belirtileri çoğunlukla;

 • Tüylerde kötü kalite, dökülme, kopma
 • Deride ben, siyah veya kırmızı lekelenmeler
 • Deride kaşınmaya bağlı yara izleri
 • Deride lezyon, döküntü, kızarıklık, kabuklanma
 • Deride kötü koku şeklinde görülür.

Kedi deri hastalıkları belirtileri sadece bunlarla sınırlı değildir. Ancak veterinere bu bilgilerin iletilmesi teşhis ve tedaviyi kolaylaştırır.

Kedilerde Cilt ve Deri Hastalıkları Nedenleri

     Kedilerde cilt ve deri hastalıkları nedenleri hastalıklara göre değişir. Bazen kötü beslenme tarzı veya sık temizlenmeyen kedi tuvaleti hastalık nedeniyle bazen de ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Kedilerde Bakteriyel Cilt Enfeksiyonu: En yaygın kedi hastalığıdır.

Deri enfeksiyonuna neden olan durumlar:

 • Alerjiler ve kimyasal tahriş (mamalar, bitki, temizlik malzemeleri, akarlar)
 • Diyabet
 • Kanser veya tümörler
 • Yeni ilaç tedavisi görmüş olmak (antibiyotik veya kortikosteroid)
 • Otoimmün hastalıklar, Cushing sendromu
 • Böcek veya farklı hayvan ısırıkları, tırmalanma, yanıklar
 • Seboreik dermatit, kedi sivilceleri
 • Hipotirodizm
 • Saçkıran veya diğer parazitler şeklindedir. Kedilerde bakteriyel cilt ve deri hastalıklarında; döküntü, kızarıklık, kaşıntı, tüy kayıpları, ağrılı ve kokulu cilt lezyonları görmek mümkündür.

Diğer kedi cilt ve deri hastalıkları;

Kedi  Kulak Mantarı: Maya enfeksiyonu olarak bilinen kedi ve köpeklerde görülen yaygın deri ve cilt hastalıkları

Saçkıran Mantarı: Kedilerin saçlı dersinin bulunduğu her yerde görülebilen yuvarlak lezyonlardır. Bu lezyonlardaki deri pul pul ve keldir, bulaşıcıdır.

Kedi akneleri: Kedilerde sivilce genellikle çene kısmında görülen vitamin eksikliği, stres, kötü bakım veya ilaca tepki olarak gelişen bir durumdur. Topikal uygulamalar tedavi etmek mümkündür.

Kedi folikülütü: Kedi cilt ve deri hastalıklarında ikincil hastalık olarak gelişen tüy kökü iltihaplanmasıdır.

Sprotkrikoz: Kedilerde mantar hastalığı türevidir Küçük sert cilt lezyonları oluşumudur. Bulaşıcıdır.

Kedi Eozinofilik granülomu: Kedi cilt hastalıklarında burun ve dudak çevresinde istenmeyen kırmızı büyük lezyonlara sebep olur. Birçok nedeni bulunan bu hastalıkta pireler, enfeksiyonlar, alerjiler ayrı ayrı değerlendirilir.

Kedi alerji dermatiti: Kedilerde egzama temizlik ürünleri, yiyecekler, polenler, pire ısırıkları gibi kedi doğasına aykırı çevresel faktörlere verilen tepkidir.

Psikojenik Alopesi: Kedi cilt hastalıkları arasında kedinin bir sebepten kendini fazla yalaması ve kişisel temizliğinden kaynaklanan deri irritasyonlarıdır. Altta yatan sebep stres olduğu gibi kalp hastalıklarından da kaynaklanabilir.

Kedi cilt tümörleri: Sebebi her zaman kanser olmayan bu tümörler ancak uzman veterinerler tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Diğer Kedi Cilt ve Deri Hastalıkları Sebepleri

     Kedi cilt ve deri hastalıkları bazen kedileri konakçı olarak kullanmak isteyen organizmalardan kaynaklanır. Bu organizmalar genellikle kediden beslenir ve onu bırakmamakta inatçıdır. Diğer Kedi Cilt ve Deri Hastalıkları sebebi olan canlılar;

 • Parazitler
 • Pireler
 • Kulak bitler
 • Akarlar şeklindedir.

Pireler kedinin kanıya beslenmek için kedileri konakçı olarak kullanır. Ancak pireler hastalık ta taşır. Pirelerin varlığı kalıcı kaşınma, kabuklu cilt lezyonları kuyruk tabanında incelen saçlar olarak kendisini gösterir.

Kulak akarları kedilerde kulak bölgesinde cilt ve deri hastalıkları enfeksiyonlarına neden olur. Bu küçük parazitler kulakların kaşınması ve başın sallanması, kulaklarda koyu ve kokulu akıntı şeklinde kendi gösterir.

Kedi Biti, cilt artıklarıyla beslenen parazitlerdendir. Kedi cilt ve deri hastalıklarında gecikmiş tedavilerde göz önünde bulundurulur. Kedi bitleri kedilerin tüy görünümünü, tüy dökülmelerini ve huzursuzluklarına neden olur.

Kedi Cilt ve Deri Hastalıkları Tedavisi

     Kedi cilt ve deri hastalıkları tedavisi hastalığın çeşidi, durumu ve kedinin mevcut sağlığı değerlendirilerek veteriner hekim tarafından tedavi planı geliştirilir. Bazı deri hastalıklarından cerrahi uygulama yapılırken çoğunlukla solüsyonlar, antibiyotik, enjeksiyon, sprey, Topikal merhemler veya haplarla çözüme kavuşur.

Kedilerde cilt hastalıkları kediyi rahatsız eder ve çoğunlukla kendiliğinden iyileşmez. Kedilerde pek çok deri hastalığının sebebi çevresel faktörlü alerjilerdir. Alerjen durum ortadan kalkmadığı sürece hastalık yineler. Alerji kaynaklı kedi hastalıklarında kedinin maması tekrar değerlendirilir. Hijyen temizlik ve parazit kontrolleri yapılır. Bu gibi durumlarda kedi sahipleri tedavide ana rolü oynar. Evdeki temizlik maddeleri, kedi yatağı, halılar, perdeler tekrar gözden geçirilerek tüm alerjenler tek tek kaldırılır.

Kedi sivilceleri, deri hassasiyetleri genellikle krem, sprey ve merhem gibi uygulamalarla kolaylıkla giderilir. Mantar kaynaklı deri hastalıklarında kedi mantar spreyi tercih edilir.

Kedilerde cilt kanseri belirtileri veteriner hekim tarafından kontrol edilerek cerrahi müdahale ile alınabilir. Kemoterapi, radyasyon tedavisi gibi kedi kanser tedavi türleri değerlendirilir. Kedilerde tümör her zaman kanser olmadığı için veterinerin görüşü önemlidir.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Haziran 28, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı