Kediler Regl Olur mu?

Kediler Regl Olur mu

 

     Kediler yeterli düzeyde olgunluk dönemine eriştiklerinde diğer tüm memeli canlılar gibi regl döngüsü içerisine girer. Pek çok kimse tarafından merak edilen kediler regl olur mu? Sorusunun yanıtıysa anlaşılacağı üzere kedilerin de diğer tüm memeli canlılar gibi regl döngüsü içerisine girdiğidir. Östrus dönemi olarak adlandırılan bu döngü, insanlarda olduğundan çok daha farklıdır.

Öncelikli olarak memelilerde regl döngüsünün iki farklı şekilde kategorize edildiği belirtilmelidir. İnsan, şempanze ya da bazı orangutanlarda görülen aleni reglin yanı sıra diğer tüm memelerinde gözlemlenen kapalı regl, birbirinden çok farklı mahiyete sahiptir. Dolayısıyla kediler regl olur mu? Sorusunun bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

Evet kediler regl olurlar, fakat insanlarda ya da şempanzelerde olduğu gibi açık bir regl gözlemlenmez. Kedilerde regl döngüsü kapalı regl şeklindedir ve dışarıya doğru bir kan akışı olmaz. Aynı zamanda bu döngünün kedinin çiftleşme evresine giriş yaptığı ve bu bağlamda doğurganlık dönemi içerisinde bulunduğunun bir kanıtı olduğu da belirtilmelidir.

Kedi sahipleri için kedilerin regl dönemi kaç gün sürer? Çok merak ediliyor olsa da bu döneme genel anlamıyla üreme süreci ya da üremeye hazırlık evresi adını vermek çok daha doğru olacaktır. Bu kapsamda kedilerin girmiş olduğu regl döneminin temel nedeni tamamen üreme üzerinedir. Bu dönemde kediler son derece karakteristik ve belirgin davranışlar sergileyebilir.

Kediler Regl Olur mu ?

     Kedilerin regl dönemine giriş yapması onların üreme sürecine giriş yaptığını kanıtı olmakla birlikte kediler tarafından bu dönemde gözlemlenen bazı davranışlar sürecin ne denli zor geçtiğini kanıtlar niteliktedir. Kediler regl olur mu? Merak edenlerin ve bakımını üstlendiği kedinin bu dönemde gerçekleştirdiği davranışları gözlemlemek isteyenleri birkaç duruma dikkat etmesi yeterlidir.

Belirtilmiş olduğu gibi kedilerde regl dönemi, tamamen kedilerin üremeye hazırlanmasıyla ilgilidir. İnsanlarda olduğunu aksine kedilerin regl döneminde dışa doğru bir kanama gözlemlemek mümkün değildir. Bunun aksine kedilerin regl dönemine girdiğinin belirtileri çoğunlukla davranışsal özellikler ve tutumlarıyla ilintilidir.

Kediler Regl Oluyor mu?

     Kedilerde regl dönemi başlangıcı çoğunlukla kedinin üreme yaşına gelmesiyle başlar. Her bir kedide süreç farklı işliyor olsa da en nihayetinde üreme olgunluğuna erişmiş olan kedilerin çoğunlukla aynı süre içerisinde üremeye hazırlandığı bilinmektedir. Halk arasında çoğunlukla kızgınlık olarak bilinen bu dönem, temel anlamıyla insanlarda olan regl dönemiyle benzerlik taşır.

Kedilerin regl dönemine girdiğini anlama konusunda zorluk yaşayanlar açısından kediler regl oluyor mu? Sorusu çok merak edilmekle birlikte, kedilerde regl döneminin gözlemlenmesi için belirgin niteliğe sahip kanama ya da benzeri durumlar ortaya çıkmaz. Çoğunlukla bu dönemde kedilerin en temel karakteristik davranışı idrar atmadır.

Kedi sahipleri tarafından nadiren gözlemlenen bu durum, evde beslenen dişi kedinin evin farklı bölgelerine, kapı eşiklerine, eşyalara ya da benzeri alanlara püskürtme şeklinde idrar bırakmasıdır. Çoğunlukla erkek kedilerin yaptığı bu davranış dişilerde gözlemleniyorsa, bu davranışı regl dönemi başlangıcı olarak yorumlamak mümkündür.

Belirtilmiş olduğu gibi kedilerde regl dönemi boyunca dışa doğru herhangi bir kanama gözlemlenmez. Bu tarz durumların oluşması halinde veterinere başvurulması ve kediye tıbbi müdahalenin gerçekleşmesi tavsiye edilir. Söz konusu kanamanın sebebi regl dönemi dışında başka herhangi bir olumsuzluk olabileceği gibi regl döneminden kaynaklanan başkaca sorunlar da ortaya çıkmış olabilir.

Kedi Regl Külodu

     Kedi regl külodu belirtilmiş olan kedilerde dışa doğru herhangi bir kanamanın gözlemlenmiyor olması durumundan anlaşılacağı üzere, amaç bakımından farklı işlevler içermektedir. Söz konusu külodun temel anlamıyla iki farklı işlevi bulunmaktadır ve bu işlevlerden ilki tamamen kedinizin sağlığını en etkili şekilde muhafaza edebilmek içindir.

Bilineceği üzere kızgın ya da regl dönemi içerisinde kediler farklı davranışlar sergilen ve bu süreç boyunca hijyen bakımından çok da kontrol altında olmayabilirler. Dolayısıyla hijyen açısından her türlü önlemi almak ve kediyi en etkili şekilde korumak için kedi regl külodu, herhangi bir iltihap ya da enfeksiyonun oluşmasını engelleyerek, böylesine hassas bir dönemi kedinin herhangi bir zarar almadan atlatmasını sağlar.

Aynı zamanda kedi regl külodu, kızgınlık dönemi içerisinde bulunan kedinin evin bölgelerinde gerçekleştireceği davranışların önüne geçmek adına da temel bir işleve sahiptir. Bu dönem içerisinde dişi kedilerin püskürtme yoluyla idrara yayma eğiliminde bulunuyor olması özellikle ev ortamını kendisine yaşam alanı edinmiş kedilerin ilgilendiği bir konu değildir.

Dolayısıyla kedilerin bu süreç içerisinde yapacağı davranışları engellemek ve hijyen bakımından ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına kedi regl külodu son derece kritik bir işleve sahiptir. Kedinin evin farklı bölgelerine ya da eşyalara idrar püskürtmesini engelleyen bu çamaşır, kedinin sağlığı ve bakıcılarının refahı açısından oldukça önemli bir konumdadır.

Kedi Regl Pedi

Külotlar kadar önemli ve işlevsel bakımdan oldukça kritik bir başka ürün de kedi regl pedi olarak bilinen pedlerdir. Külotların aksine bu pedler, sıvıların emilmesine yönelik özel maddeler içerir ve dolayısıyla kızgınlık döneminde olan kedilerin belirtilmiş olan davranışlarını kontrol etmek ve onları en doğru şekilde yönlendirerek bu süreçten herhangi bir zarar almadan ayrılmalarını sağlamak adına minik dostlarınız için üretilmiş bu özel ürünlere başvurulması mümkündür.

Kedi regl pedi, insan ve şempanzelerde gözlemlenen dışarı doğru kanamanın kedilerde gözlemlenmiyor olması nedeniyle temel işlev bakımından insanların kullandığı pedlerden ayrılır. Bu pedlerin temel amacı kedilerin bu dönemde püskürtmüş olduğu idrardan çevrenin, eşyaların ya da evin zarar görmesini engellemek ve kedilerin hijyen bakımından herhangi bir sorun yaşamadan süreci atlatmasını sağlamaktır.

Kediler Regl

Kediler regl dönemi başladığında bazı karakteristik davranışlar sergilemeye başlar. Bu davranışlar çoğunlukla halk tarafından kızgınlık dönemi olarak adlandırılan süreçte kedilerin göstermiş olduğu davranışlarla aynıdır. Dolayısıyla belirtilmiş olduğu gibi kedilerin kızgınlık dönemiyle regl dönemi tamamen aynı ve eşdeğer durumlardır.

Kedi Regl Ne Kadar Sürer?

Kedilerin regl dönemiyle ilgili en çok merak edilen iki temel durum da kedi regl ne kadar sürer ve kediler regl dönemine girmeye ne zaman başlar şeklindedir. Kedilerde regl döneminin çiftleşmeye kadar devam ettiğini gözlemlemek mümkündür. Ortalama 2-3 hafta kadar sürebilecek bu süreç, kedinin türüne ya da cinsine göre farklılık gösterir.

Kedi regl ne kadar sürer? Merak edenlerin kedilerin bu süreci hızla tamamlamasını istiyor olmaları halinde yapmaları gereken 2 temel durum bulunur. Bu durumlar:

  • Kediyi erkek bir kediyle çiftleştirmek için serbest bırakmak
  • Kedinin diğer erkek kedilere ulaşmasını engellemek adına muhafaza etmek

Söz konusu durumun herhangi bir aksaklık olmadan atlatılması adına bu iki yöntem dışında kedinin kısırlaştırılması yöntemi bulunur.

Her ne kadar pek çok kimse kedilerin kısırlaştırılmasına olumsuz bakıyor olsa da kısırlaştırma kedilerin doğum yapmasından sonra yavrularına bakamayacak olmasından çok daha kötü değildir ve dolayısıyla kedilerin kısırlaştırılması sanıldığının aksine kediye zarar vermekten çok kontrollü bir üremenin yönetilmesidir.

Kedinin Regl Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin regl olduğu nasıl anlaşılır? Merak edenlerin kedilerde bu dönemde gözlemlenen temel davranışlara dikkat etmesi yeterlidir. Özellikle bu dönemde çok belirgin bazı tutum ve davranışlar sergileyen kediler muhafaza altına alınmalı ve dış tehlikeler karşı korunmalıdır. Ev ortamında beslenen kedilerin bu tarz durumlarda korunmaya daha fazla muhtaç olduğu unutulmamalıdır.

Kedinin regl olduğunu nasıl anlaşılır? Merak edenler için bu dönem kediler kapsamında bazı davranışları temel olarak benimser ve söz konusu davranışlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Erkek kedilere yerini belli etmek amacıyla püskürtme şeklinde idrar atımı
  • Normalde olduğundan çok daha fazla sürtünme ve eşyalarla temas kurma
  • Yer üzerinde farklı figürler sergileme ya da arka bölgesini havaya kaldırarak çiftleşme pozisyonuna gelme
  • Farklı ve sıra dışı sesler çıkartma
  • Normalde olduğundan daha fazla eşyalara zarar verme

Gibi durumlar kediler regl dönemine girdiğinde ortaya çıkan karakteristik davranışlardır. 

Kediler Regl Hisseder mi?

Yine kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen durumlardan biri de kediler regl hisseder mi? sorusudur. İnsanlarda olduğu gibi regl süreci içerisine girmeyen kedilerin insanlar gibi regl hissetmeyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Kedilerin Regl Dönemi Kaç Gün Sürer?

Kedilerin regl dönemi kaç gün sürer? Merak edenler için daha önce belirtilmiş olduğu üzere bu süreç kedinin türüne veya cinsine göre farklılık gösterebilir. Büyük oranda 2 ile 3 hafta aralığında gerçekleşen süreç bazı durumlarda 4 haftaya ya da çok daha uzun bir zaman dilimine yayılabilir.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Haziran 01, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı