Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar? - Mamayolda

 

Kedilerin bakımları çok fazla dikkat gerektirir. En sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de kusmadır. Sevimli dostlarını bu hastalıktan kurtarmak isteyenler kedi neden kusar araştırmaları yapar. Bu durum sıkça karşılaşılabilir. Hatta çoğu zaman herhangi bir sorundan kaynaklanmaz. Ancak kusmalarının sıradan, zararsız olup olmadığını anlamak için dostlarınızı yakından takip etmeniz önemlidir. Kusmaya sıra dışı davranışlarda eşlik ediyorsa altında farklı bir rahatsızlık olabilir. Bu durumda doğrudan veteriner hekime danışılması gereklidir. Çünkü kusma farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

 

 Kedilerin Kusma Nedenleri

Kusma nedenlerini öğrenmek sevimli dostlarınızın sağlıkları açısından önemlidir. Farklı Kusma nedenleri bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  1. Tüy Yumakları

En çok karşılaşılan kusma sebebidir. Kediler kendilerini değiştirmek için yalanırlar. Bu sırada vücutlarındaki tüyler ağızlarına girer. Tükürme fonksiyonları da olmadığı için bu tüyler kedinizin karnında birikecektir. Sonrasında ise kediniz bu tüy yumaklarını kusabilir. Bu durumu engellemek için kedinizi düzenli fırçalamak gereklidir. Bu şekilde kedinizin kürkünde yer alan ölü tüyleri toplayabilir ve tüy yutmasının önüne geçebilirsiniz.

 

  1. Hızlı Yemek Tüketimi

Kusma durumlarının bir nedeni de hızlı tüketilen yemeklerdir. Bazı kediler çok hızlı yemek yerler. Bu da kusma ortaya çıkarabilir. Bu durumla karşılaşmamak için özel üretilen mama kapları kullanılabilir. Bu kaplar kedilerin yavaş yavaş yemek yemesini sağlayacaktır.

 

  1. Mama Değişimi

Mama değişikliği yapmakta kedinizde kusma sorunları oluşturabilir. Sürekli mama değişimi yapmak kedilerin midesinde sorunlar oluşturur. Bunun yanında kuru mama kullanırken yaş mamaya geçmekte kedinizin kusmasına neden olabilir. Bu durumu gidermek adına kedinizin eski mamasına dönebilirsiniz. Kusma kesilmiş ise mama değişimi yapmamanız tavsiye edilir.

 

  1. Yabancı Besin Tüketimi

 Kediniz siz farkında olmadan yabancı bir besin tüketmiş olabilir. Ya da alerjik reaksiyon gösterebileceği bir madde tüketmişse de kusma ortaya çıkabilir. Bu durum kedilerin ot ve bitki tükettiğinde çok fazla görülebiliyor.

 

  1. Kedi Parazitleri

Kedilerin sindirim sisteminden yer alan parazitlerde kedinizin kusmasına neden olabilir. Kedinizin dışkısında parazit görüyorsanız kusma sebebidir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka veteriner hekimlere gitmeniz gereklidir.

 

  1. Midenin Tıkanması

Kediler kağıt, plastik ya da yabancı maddeler yutabilir. Bu şekilde yabancı maddeleri yutmaları da kusmaya neden olabilir. Bu durum hayati önem taşır. Üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için anında veteriner hekim desteği alınmalıdır.

 

  1. Hormonsal Sorunlar

Metabolik ve hormonal hastalıklar nedeni ile de kediler kusabilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır: Stres, diyabet, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, tiroit bezlerinin fazla çalışmasıdır.

 

  1. Enfeksiyonel Hastalıklar

 Kedilerde kabızlık, bağırsak düğümlenmesi ve enfeksiyon hastalıkları var ise kusma oluşabilir. Bunun yanında patilerin bakımının yapılmaması enfeksiyon kapma ihtimalini yükseltir. Kedinizin temizliğine ve bakımına özen göstererek bu tür sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

 

  1. Psikolojik Durumlar

 İnsanlar gibi kedilerde çeşitli psikolojik durumlar ile karşılaşabilir. Bunlar endişe, kaygı, fobiler, hormonal sorunlar olabilir. Kedinizin bu tip sorunlar yaşaması da kusma sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

 Kedilerde Kusma Türleri

 Kusma fiziksel olarak farklılık gösterir. 4 temel başlıkta incelenebilir.

 

 1.) Akut Kusma: Kedilerin tüy yumağı kusması olağandır. Bu durumun sağlıklı olabilmesi için mide maltı kullanılmalıdır. Bu şekilde tüy yumaklarının vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması sağlanır.

 

 2.) Aralıklı Kusma: Kedilerin aralıklı olarak kusması ciddi sorunlardan kaynaklanır. Ülser ya da tümör nedenleri ile kedilerde ciddi hastalıklar oluşturur. Bu da aralıklı olarak kusma ortaya çıkarabilir. Kedinizin herhangi bir yiyeceğe alerjisi var ise de aralıklı kusma oluşabilir. Sevimli dostlarınız 3- 4 gün boyunca aralıklı olarak kusuyor ise veteriner hekime müracaat edilmesi gereklidir.

 

 3.) Kan Kusma: Kusmuk içinde kan bulunuyorsa zehirlenme, yabancı madde alınması, tümör, bağırsak ülseri söz konusu olabilir.

 

 4.) Projektif Kusma: Kedinizin yediği besinlerden herhangi birisi midesini rahatsız ediyorsa projektil kusma oluşabilir.

 

 Kedilerde Kusma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde kusma her zaman ciddi bir sorun göstergesi olmasa da dikkat edilmelidir. Bu sorunlarla karşılaştığınızda ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gereklidir. Sorunun kaynağını buluyken dikkat edilmesi gerekenler:

 * Kusmuğun için aşırı mukus var ise bağırsak iltihabı olabilir.

 * Kusmukta sindirilmemiş yiyecekler var ise zehirlenme, aşırı yemek tüketimi ve zehirlenme nedeni ile olabilir.

 * Kusmuk içinde açık renkli kan varsa mide ülseri olabilir. Kan kahverengimsi ise bağırsak hastalıklarından kaynaklanabilir.

 * Kedinizin dışkısında ağır bir koku var ise parazitlerden ya da bağırsak tıkanıklıklarından kusma ortaya çıkabilir.

 

 Kedilerde Kusma Görüldüğünde Neler Yapılmalıdır?

Kediniz kustuğunda kedinizin normal rutinini takip ederek sorunun kaynağını bulmanız gereklidir. Bunun için:

 * 4 ile 24 saat arasında mama vermemelisiniz.

 * Azar azar ve sık sık su vermelisiniz.

 * 24 saat sonunda az porsiyonlar olarak lezzetli ama az yağlı besinler verebilirsiniz.

 Kedinizin kusması büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle en kısa sürede veteriner hekime ulaşmak önemlidir. Veterinere başvurduğunda;

 * kusma miktarı ve sıklığı

 * kusma kokusu ve sıklığı

 * kedinizin beslenme şekli

 * mamasının değişip değişmemesi size yönelteceği en temel sorular arasında yer alır.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Mayıs 20, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı