Kediler film izler mi?

Kediler film izler mi?

 

Kediler film izler mi?

     Kediler, varlığı, sevimliliği ve eğlenceli halleriyle pek çok kişinin en dostu olmaktadır. Kediler diğer hayvanlara göre daha sıradışı olup ani hareketleriyle sahiplerini güldürmeyi başarır. Kimileri için en iyi dost olarak nitelendirilen kedilerin, televizyon seyretmesi konusunda çeşitli soru işaretleri bulunuyor. Bunlardan biri de “kediler film izler mi?” sorusudur. Kimi zaman kedilerin, TV kanallarını uzun süre seyrettiği gözlemlenir.

Özellikle de belgesel, çizgi film gibi programlar olduğunda kedilerin televizyona ilgi duyduğu görülmektedir. Bu halleri ile kimi zaman şaşkınlık kimi zamanda eğlenceli bir duygu yaşatan kediler, sahiplerinin keyifli vakit geçirmesinde etkili olabilir. Evin adeta bir üyesi olan bu hayvanlar, kendine has karakteristik özelliklere sahiptir. Evde yaşamaya uygun yapılarıyla pek çok kişinin ev arkadaşı olarak kedi sahiplenmesi, yaygın olarak yaşanır. Bu durum karşısında kedilerin evde yapmış olduğu hareketler, eğlendirici ve şaşırtıcı olmaktadır. Televizyon kanalında hareketli ve canlı renklerin olduğu anlar kedilerin dikkatini çekmektedir. Bu sebeple uzun süre televizyona bakabilirler. Kedilerin televizyon seyrederken vermiş olduğu tepkiler komik kedi videolarının da kaynağı olabilir. Kedilerin, takip etme, hareketleri anlama açısından refleksleri oldukça kuvvetlidir. Bu sebeple avcı hayvanlar kategorisinde yer alırlar.

 

Kediler neden televizyon izler?

 

     TV programlarında da yaşanan hareketlilik ve belgesellerde olan hayvanların yapmış oldukları kedilerin dikkatini çekmektedir. Özellikle de avlayabilecekleri hayvanları görmek kedilerin dikkatini çekebilir. Bunlar kuş, pare gibi küçük hayvanlardır. Televizyonda bu tarz içeriklerin yayınlanıyor olması, içgüdüsel olarak avcılık içgüdüsünü harekete geçirir. Bu da televizyona pür dikkat odaklanmalarını sağlamaktadır. Kedi sahipleri bu gibi durumlarda eğlendikleri gibi videoya çekerek, kedilerinin televizyon seyrettiğini göstermektedir. Kedilerin görme yetileri ile ilgili pek çok araştırma vardır. Biri de, kedilerin renkleri ayırt edip edemiyor oluşudur. Konuyla ilgili olarak yapılan son araştırmaya göre kedilerin renk görü olma ihtimali oldukça kuvvetlidir. Bazı renkleri ayırt edemeseler de hareketlilik her zaman kedilerin reflekslerini kullanmasında etkili olur. Televizyon ekranında yaşanan hareketlilik, hayvanlar, renkler, ışık ve buna benzer durumlar kedilerin odaklanmasını sağlar. Pür dikkat televizyon izlerken aniden farklı hareketlerde yapabilirler.

 

Etiketler: kediler, kedi,
Mayıs 31, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı