Kedi ve Köpeklere Ne Kadar Sıklıkla Yaş (Konserve) Mama Verilmeli?

yas-mama-ne-kadar-verileli

Yaş Mama ve Kuru Mamanın Farkı

Bu iki mama türü arasındaki en büyük fark, mamaların üretilme şeklidir. Kuru mamalar, tamamen katı formda üretilir ve paketlenir. Yaş mamalar ise et parçası gibi görünecek formda üretilir. Aslında yaş mama türleri, daha sıvı formda olan mamalar olarak adlandırılabilir.

Hangi Mama Tüketilmeli?

Eğer konserve mamalar uzun süre tüketilirse, kedi ve köpeklerin dişlerinde diş taşı ya da çürük gibi sorunlara yol açabilir. Kuru mamalar, dişlerdeki bu sorunların önüne geçer. Evcil hayvan besleyen kişiler, konserve mamaları daha çok ödül maması olarak kullanır. Haftada bir kere verilen bu mamalar, hem hayvanı korur hem de hayvanın daha mutlu hissetmesine yardımcı olur.

  • Kedilerde Yaş Mama

Kedilerde yaş mama kullanmanın en büyük artısı, kedinin günlük su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmasıdır. Bu mamalar, yüksek su oranına sahiptir. Konserve mama sayesinde kedi günlük su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Böylelikle kedinin böbrek sorunlarının önüne geçilebilir.

Ayrıca kediler sürekli olarak kuru mama ile beslendiğinde, bu kuru mamaların sindirimi için kedinin bağırsaklarından yüksek miktarda su emilimi gerçekleşir. Bu da kedinin bir süre sonra susuzluk çekmesine neden olur.

Normal bir beslenme düzeninde, kediler her iki mama türünü de tüketmelidir. Her iki mama türü de kendine özgü avantajlara sahiptir. Kuru mamalar sayesinde kedilerin diş sağlığı korunurken, konservede olan mamalar sayesinde vücut fonksiyonları korunur.

Kedilerde Schesir ton balıklı tavuk ve karidesli yaş kedi maması, Bozita tavuk ciğerli tetra paket jelly kedi konserve maması tercih edilebilir.

  • Köpeklerde Yaş Mama

Kedilerin yanı sıra köpekler de belirli aralıklarla bu mama türü verilmelidir. Köpek konservesi olarak geçen bu mamalar farklı firmalar tarafından üretilir. Hills Science plan tavuklu köpek konserve maması, Miglior Cane biftekli köpek konservesi köpeklere verilen konserveler arasında yer alır.

Kedilere ve köpeklere özel tüm yaş mama çeşitleri için mamayolda.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: kedi, köpek, ıslak mama, yaş mama
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı