Kedi ve Köpek Piresi Nasıl Temizlenir ?

kedi-ve-kopek-pire-nasil-temizlenir-mamayolda

Kedi ve Köpek Piresi Nasıl Temizlenir ?

 

Pire küçük, kan emici ve kanatsız bir böcek türüdür. Cinslerine göre farklı boyları vardır. 1 ila 10 mm arasında büyüklükte olabilirler. Sıçrayabilme özelliğine sahip, kan emici asalaklardır. Kedi ve köpeklerde görmeye aşina olduğumuz pire, aslında birçok evcil hayvanda görülebilir. Hangi hayvanda görülüyorsa o hayvanın ismiyle anılır. Örneğin; "kedi piresi, "köpek piresi", "kuş piresi". Bu yazımızda hayvan piresi nedir, hayvan piresi nasıl temizlenir, detaylarını sizinle paylaşacağız.

 

 Pire Nasıl Oluşur?

 

 Pirelerin küçük dostlarınızda görülmesinin değişik sebepleri vardır. Çimenlik bir alanda küçük dostunuza sıçramış olabilir. Başka bir hayvandan giysinize ya da evcil hayvanınıza geçmiş olabilir. Bunun dışında evcil hayvanınız depo, kiler, bodrum gibi alanlarda vakit geçiriyorsa pirelenme olasılığı fazladır. Küçük dostlarınızın pirelenmemesi için bu tarz yerleri ilaçlatmanız gerekecektir.

 

 Evcil Hayvanımızda Pire Olduğunu Nasıl Anlarız?

 

 Üzerlerinde bulunan kürklerinden dolayı, hayvanlar pirelenmeye müsait canlılardır. Evcil dostunuzda pire olduğunu anlamamız aslında zordur. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa, öncelikli olarak evcil hayvanınızı dikkatli bir şekilde gözlemlemelisiniz. En büyük gösterge evcil hayvanınızı sık sık kaşınması ya da kaşınan bölgeyi ısırmasıdır. Bu hareket pirelenmiş olduğunun en geçerli göstergesidir. Pirelenme sizde gerçekleştiyse, pirelerin insanları da ısırdığını ve aşırı bir kaşıntıya, kızarıklığa neden olduğunu bilmelisiniz. Pirelerin zıplayabildikleri, dolayısıyla evcil hayvanınızı da etkileyeceğini unutmamalısınız.

 

Kedi ve Köpekten Pire Nasıl Temizlenir?

 

 Pire temizliği için yapılacak ilk iş köpeğinizi hemen bir veterinere götürmektir. Veterineriniz size pire temizliği için çeşitli damlalar ve tozlar verecektir. Veterinerinizin direktifi doğrultusunda bunları hayvanınızın vücuduna uygulayarak pirelerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında hayvanınızı sahiplenmeniz ile birlikte mutlaka pireye karşı olan aşıların muntazaman yaptırmalısınız. Son zamanlarda pire temizliği için alternatif yöntemlere de başvurulmaktadır. Bunlardan biri de sirkedir. Sirkenin içinde bulunan beta karaten maddesi pire için bir panzehir olarak kabul edilir. Bir sprey yardımıyla sirkeyi püskürterek, pireleri uzaklaştırmayı sağlayabilirsiniz. Bir başka yöntem ise pire tarağıdır. Pire tarağını kullanırken küçük dostlarımızın derisine zarar vermemeye çalışmalısınız. Vücutta bulunan pireler taramak suretiyle, dökülmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak yapılması gereken ise pire tasması kullanmaktır. Pire tasması üzerinde bulunan fosfor pirelerin bayılmasını sağlar.

 

Evcil dostunuzla ilgili daha çok bilgi için kedi ve köpek blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler: köpek ve kedi pire
Temmuz 10, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı