Kedi Pastası Nedir?

Kedi Pastası Nedir? - Mamayolda

 

          Kedi pastası, kedilerin vücudunu temizlerken doğal olarak yuttukları tüylerin vücuttan atılmasını sağlayan ek gıdadır. İstemsiz olarak yutulan bu tüyler, midede birikmeye neden olarak, sindirim sistemi hastalıklarına ve farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Düzenli olarak kullanabileceğiniz kedi pastası sayesinde, evcil kedinizin midesinde tüy birikmesine engel olabilir ve onu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Her ırk kedide görülen tüy topağı birikimi özellikle uzun tüylü kedilerde daha sık olabilmektedir.

 

 Kedi Pastası Nasıl Kullanılır?

          Düzenli olarak kedinize kullandıracağınız kedi pastasının kullanımı da oldukça basittir. İçeriğinde bulunan ve kedileri cezbeden tadı sayesinde kolaylıkla kullanımı sağlanabilir. Farklı formlarda üretilen pastaların en çok tercih edileni macun kıvamında olanıdır. Macun kıvamında olan kedi pastasını parmağınıza az miktarda sıkarak(1-1,5 cm) günde bir defa kedinizin yemesini sağlayabilirsiniz. Kedi pastasını yemeyi reddeden bir kediniz var ise, yaş mama içerisine karıştırabilir veya kedinizin patisine sürerek kendi kendine temizlemesini sağlayabilirsiniz.

 

 Kedi Pastası Ne Zaman Kullanılmaya Başlanır?

            Kedi pastası kullanımı, sanıldığının aksine yavruluk dönemlerinden itibaren başlanmalıdır. Henüz süt emme döneminde olan 1-2 aylık kediler, henüz kendilerini yalamaya başlamadıklarından dolayı tüy birikimi çok fazla olmayacaktır. Yaklaşık 3 aylık oldukları zaman ise kendilerini temizlemeye başlarlar. Bu süreçte pasta kullanımına başlanırsa, tüy birikimi en başından engellenmiş olacak ve kedinizin sağlığı korunmuş olacaktır. Yavru kediler için daha hafif içeriklerde üretilen kedi pastası tercih edebilir veya yetişkinler için olan pastaların miktarını azaltarak yavru kedinize yedirebilirsiniz.

 

 Kedi Pastası Neden Önemlidir?

          Kedi pastası kullanımının en büyük nedeni tüy yumağı atılmasını sağlamaktır. Kedilerin dillerinde bulunan küçük kancalar, kopan tüylerin dile yapışmasını ve vücuttan atılmasını sağlar. Kediler dillerine yapışan bu tüyleri yutarak midesine ulaştırır. Mideye ulaşan bu tüyler zaman zaman hafif kusmalar ile dışarı atılabiliyor iken, çoğu zaman doğal yolla kusma gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda kedinizin öksürmeye benzer sesler çıkarttığını ve öğürme refleksi gösterdiğini görebilirsiniz. Kedi pastası ne işe yarar sorusunun yanıtı, yukarıdaki belirtiler yaşanmadan kedinizin yumaklardan kurtulmasını sağlar olabilmektedir.

 

 Kedi Pastası Kullanılmazsa Ne Olur?

            Kedinizin vücudundan atılmayan tüy yumakları, başta herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Bu süreçte kediniz kusma refleksi ile yumakları atmaya çalışacak fakat bunda başarılı olamayacaktır. Zaman içerisinde midede biriken tüy yumakları, mide fazını geçerek bağırsaklarda tıkanmaya neden olabilir. Bağırsak tıkanması genellikle uzun tüylü kedilerde görülen bir durum olsa da, kısa tüylü kedilerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Tüy yumağı birikimi belirtileri genellikle; sürekli kusma veya öğürme, iştah kaybı, kabızlık veya ishal ve uyuşukluk olabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıkların önünü açmamak için kedi pastası kullanmalı ve kedinizin midesinde biriken tüy yumaklarının dışkı ile atılmasına yardımcı olmalısınız.

 

 Kedi Pastasının İçeriği Nedir?

        Piyasada bulunan farklı kedi pastaları bulunmasına karşın, içeriklerinde bulunan maddelerin pek çoğu benzerlik göstermektedir. Genel olarak kedi pastalarının içerisinde; diyet lifler, yağlar, malt özü, sebze türleri ve TGOS bulunur. Bazı ürünlerde, kedilerin daha iştahlı tüketmesi amacı ile esanslar kullanılabilmektedir. Bu maddelerin tümü kedilerin sindirim sistemimin daha iyi çalışmasına yardımcı olarak, tüylerin dışkı ile vücuttan atılmasını sağlar.

 

 Kedi Pastası Kusturur mu?

        Kedi pastasının ana kullanım amacı kedinizin tüy yumaklarını kusma yolu ile değil, dışkı yolu ile atılmasını sağlamaktır. Yetişkin olan ve daha önce kedi pastası kullanılmayan kedilerde pasta kullanımı yeni başlandı ise, aralıklı olarak kusma görülebilmektedir. Bu kedilerin midesinde aşırı derecede tüy yumağı biriktiği anlamına gelebilir. Düzenli olarak kedi pastası kullanımında ise, kedinizde kusma olmayacaktır.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Mayıs 20, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı