Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi Maması Seçmek, en iyi kedi maması, kedi maması önerileri, en iyi kedi maması 2019, hills kedi maması yorumları, en iyi kedi maması 2019, croque kedi maması, trendline kedi maması yorumları, specific kedi maması

Evinde kedi besleyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri olan "Hangi kedi maması daha iyi" sorusuna çeşitli şekillerde yanıt verilebilir. Bu noktada özellikle kedinin cinsi, yapısal özellikleri ve kısır olup olmaması gibi kriterler önemli olduğu gibi onların biyolojik yapılarına göre veterinerlerin önermesi de önemlidir. Bu gibi farklı kriterlerin daha iyi anlaşılması adına bu yazımızda kedi mamaları ve onları seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle alakalı detaylar üzerinde duracağız.

Kedinizin Türüne Göre Özel Hazırlanmış Mamaları Tercih Edin

Eğer Scottihs Fold, Britihs Shorthair, Siyam kedisi ya da Bombay gibi farklı cinste kediler besliyorsanız, türe özel mamalar seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Her cinsin biyolojik ve fizyolojik özellikleri; deri ve tüy yapıları farklı olduğundan kedinizin doğru mamayı tüketmesi kedi sağlığı açısından son derece yararlı olacaktır. Sağlıklı kedi tüy yapısı son derece hassas bir yapı olduğundan, içeriği türe göre optimize edilmemiş mamalar kedinize zarar verebilir.

 

Örnek vermek gerekirse British Shorthair kedi cinsi, içerdiği protein ve diğer bileşenleri ile onların tüy ve çene yapısına özel tasarlanmış Royal Canin kedi mamaları, en sağlıklı kedi mamalarından biridir. Bunun yanı sıra Siyam kedileri de diş yapılarından dolayı yine özel bileşenlerle hazırlanmış mamalar tüketmelidirler. Yine aynı şekilde Royal Canin Siyam kedi maması da o cinsin ihtiyaçlarına yanıt veren kedi mamaları ürettiğinden tercih edilebilir.

Kısırlık Durumu

Kediniz için mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da kedinin kısır olup olmadığıdır. Kısır kediler, diğer kedilere oranla daha hızlı kilo olmaya müsait olduğundan, onların sağlığını koruyabilmek için kısır kedi mamaları tercih edilmelidir. Bu doğrultuda yine Royal Canin kısır kedi maması ya da ND kedi mamaları kedi sahiplerinin tercih edebileceği mamalar arasında yer almaktadır.

Kedinin Sağlık Durumu ve Veteriner Önerileri

 Kedi maması satın alma sürecinde bir diğer önemli etken, kedinin sağlık durumu ve biyolojik özellikleridir. Eğer kedinin herhangi bir fizyolojik ya da biyolojik olarak sağlık sorunu mevcutsa, veteriner sağlık sorununa yönelik mama tavsiyelerinde bulunabilir. Örneğin kedinin sindirim sistemi normalinden daha hassas olabileceği gibi kullandığınız kedi maması içerisindeki bileşenlerden herhangi birine duyarlılığı da olabilir. Böyle durumlarda veteriner sorunu tespit edecek ve kullanmamanız gereken mamaları ya da kullanmanız gereken mamaları size tavsiye edecektir.

Etiketler: Kedi Maması Seçmek, en iyi kedi maması, kedi maması önerileri, en iyi kedi maması 2019, hills kedi maması yorumları, en iyi kedi maması 2019, croque kedi maması, trendline kedi maması yorumları, specific kedi maması
Mart 15, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı