Kedi Maması Değiştirilmeli Mi ?

kedi-maması-degistirilmeli-mi

Veterinerler ve Uzmanlar 7-10 Günlük Alışma Programı Öneriyor 

Kedi ve köpeklerin yeni marka mamalarına alışmaları için 7-10 günlük bir süre yeterlidir. Zaten veteriner ve uzmanlar bu süreyi kapsayan değişim formülleri ile birbirine benzer ve hatta aynı yöntemi öneriyor. Kullanılan mamanın aniden değiştirilmesinin sağlık sorunlarına neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor.

3 gün %25 yeni mama + %75 eski mama

3 gün %50 yeni mama + %50 eski mama

3 gün %75 yeni mama + %25 eski mama

0 yeni mama

 

Uzmanların ve veterinerlerin önerdiği değişim formülü minimum 3 günlük sürelerle yukarıdaki gibidir. Bu oranlarda kullanılan eski ve yeni mama miktarlarını yemeği kedi veya köpeğiniz reddetmeyecek, süre sonunda tamamen yeni mamaya geçerek yeni beslenme tarzına alışacaktır. Süreyi petinizin hassasiyetine göre 2-3 haftaya kadar uzatabilirsiniz.

Köpek Maması Ne Zaman Değiştirilir? 

Köpek mamasının değiştirilme vaktinin geldiğini anlamak o kadar da zor değildir. Köpek maması değiştirilmeli mi? sorusuna vakti geldiğinde mutlaka değiştirilmeli diye cevap veriyoruz. Çünkü köpeğiniz zaman-zaman yediği mamanın değiştirilmesini isteyecektir. Yavru, hamilelik ve yaşlılık dönemleri farklı beslenme tarzı, protein, vitamin ve mineraller gerektirir. Bunun yanında köpeğiniz yediği mamadan sıkılmaya başlamış da olabilir. Önemli olan köpek mamasının özenle seçilmiş olması ve bu dönemlerde doğru seçimi yaparak değiştirilmesidir.

  • Yetişkinliğe Geçiş Dönemi

12 aya kadar yavru kedi köpek maması ile beslenen dostlarınız 12 aydan sonra yetişkin mamasına geçmelidir. Bir yetişkin olarak günlük enerjisini karşılayacak protein, vitamin ve mineral ihtiyacı artmış ve değişmiştir.

  • Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminde her canlı gibi köpeğinizin ihtiyacı olan besinle değişecektir. En iyi şekilde bakılması gereken bir dönem olan hamilelik döneminde köpek mamasını kademeli olarak değiştirmek gerekir.

  • Yaşlılık Dönemi 

Beslenme düzeninin değiştirildiği en önemli dönemlerden biri de yaşlılık dönemidir. Yavru ve yetişkin dönemine göre büyük farklılıkları olan bir dönemdir. En doğru köpek mamasını seçmek için veterinere danışmanızı öneriyoruz.

  • Letarji Dönemi 

Son derece duygusal hayvanlar olan köpekler herhangi bir üzücü ola sonrası strese girip depresyon hali yaşayabiliyor. Bunu da uyuşukluk ve sürekli uyku halinde olması ile anlıyoruz. Eskiye göre köpeğiniz daha yavaş hareket etmeye ve gün içinde sürekli uyumaya yönelik bir tavır sergiliyorsa mutlaka veterinere danışın. Letarji sile birlikte sağlık sorunları da baş gösterebilir.

Alerji 

Yeni mamaya geçtikten sonra kedi ve köpekler gözlemlenmeli, herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir. Alerji durumunda vakit kaybetmeden köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

Yeni Mamaya Başlıyoruz

Kaliteli, sağlıklı ve besleyici bir mama markasına karar verdikten sonra özellikle tek tip beslenen köpeğiniz yeni mamaya geçmeye hazır demektir. 7-10 günlük geçiş sürecinde belirtilen oranlarda eski ve yeni mama takviyesi ile hazırlanan beslenme programı en iyi sonucu veriyor. Köpeğiniz en kolay şekilde yeni mamasına adapte olarak yeni beslenme tarzını keyifle benimsiyor. Bu süreçte yeni mamanın köpeğiniz tarafından ne kadar beğenildiğini gözlemleyebilir, ishal ve kusma gibi belirtilerin olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununda vakit kaybetmeden veterinere danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Etiketler: kedi, kedi maması, mama, değişim
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı