Kedi kısırlaştırmak doğru mu?

Kedi kısırlaştırmak doğru mu?-Mamayolda

Kedi kısırlaştırmak doğru mu?

      Kedi sahipleri tarafından kedi kısırlaştırmak doğru mu sorusu en merak edilenlerden bir tanesi oluyor. İnsanlar ile kıyaslanarak bir düşünceye girilmesinden ötürü her ne kadar çok yanlış bir şey gibi algılanıyor olsa bile sorumlu kedi sahipleri olarak kedileri kısırlaştırmanın yapılacak en doğru adımlardan bir tanesi olduğunu bilmek gerekir. Kediler yavru oldukları zaman dahi cinsel anlamda olgunluklara erişebileceklerinden ötürü veterinerler ile en kısa sürede kısırlaştırma işlemlerinin yapılması gerekir.

Kedilerde kısırlaştırma faydaları

     Kedilerde kısırlaştırma faydaları incelenecek olduğu zaman aslında saymak ile bitmeyecek olduğunu bilmek gerekir. İstenmeyen gebelikleri önlüyor olmasının yanı sıra kısırlaştırma adımları bir yandan da belirli hastalıklar ile beraber sosyal olmayan davranışların risklerini azaltma konusunda en önemli adımlardan bir tanesidir. Faydaları incelenecek olduğu zaman;

  1. Kedilerde kısırlaştırma ile üreme hormonlarında azalma sağlanır. Erkek kediler genel olarak işaretleme ve bölgesel mücadele gibi gözlenen davranışların yanı sıra dişi kediler aşırı sevme ve saldırgan olma gibi davranışların önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur. Bu durum da kediler üzerinde yaşam sürelerinin beklentilerine önemli ölçüde artış olmasına, kavga ve yaralanmalar sırasında oluşabilecek bulaşıcı hastalık risklerinin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur.
  2. Dişi kedilerde tercih edilmesi genel olarak kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ile beraber metritis gibi olmak üzere yumurtalık ve uterus yapıda olan hastalıkların risklerinin ortadan kalkmasını sağlar. Bunların yanı sıra meme kanseri ya da yanlış gebelikler gibi hormon kaynaklı olarak hastalıkların meydana gelmesini önemli derecede önler.
  3. Erkek kedilerde kısırlaştırma tercih edilmesi ana etkileri üzerinde kanser de olmak üzere testiküler hastalıkların risklerini ortadan kaldıracaktır. Testosteronların neden olabilecekleri rostatit, perianal adenomlar, perineal herniler ve benign prostat hiperplazisi gibi birçok hastalığın ortadan kalkması sağlar.

Kedileri ne zaman kısırlaştırmak gerekir?

      Kedi kısırlaştırması ne zaman yapılmalıdır diye merak eden kişilerin bu konuda daha sağlıklı bir bilgi alması için kedilerini veteriner hekimlere göstererek daha sağlıklı bilgi almaları gerekir. Fakat genel olarak cinsel olgunluklara erişmeleri ortalama olarak 6 ayken olacaktır. Bunun ile beraber kedilerin bulundukları ülkeler ve veteriner hekimlerin tavsiyelerine bağlı olarak kediler 8 haftalık süreçlerini tamamladıkları zaman da rahat bir şekilde kısırlaştırma işlemleri yapılabilir.

Kedilerde kısırlaştırma işlemi

     Kedilerde kısırlaştırma işlemleri erkekler ile dişilerde aynı olarak meydana gelir ve kastrasyon olarak isimlendirilir. Her iki testisin de çıkarılması ile meydana gelir. Dişi kedilerde kısırlaştırma sırasında hem tek başlarına uterusun hem de iki yumurtalığın da çıkarılması ile meydana gelir.

Kısırlaştırma işlemleri her ne kadar önemli ameliyatlardan bir tanesi olsa bile rutin olarak kabul görür. Komplikasyon riskleri oldukça düşüktür. Kediler direk normal operasyon olacakları gün kliniğe alınır ve yine aynı gün içerisinde evlerine gönderilirler. Görünürde dikişler olabileceği gibi bazılarında yer almayabilir.

Kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım

     Kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım çok önemlidir. Flutd tedavisi etmesi gerçekten hem zorlayıcı bir süreç olurken hem de çok fazla sabır ister. Kedilerin günlük yaşamlarında meydana gelebilecek stres ile bunların nasıl azaltılacak olduğuna dair yollar bulmak, kedilerin davranışlarında meydana gelen büyük değişiklikler ile baş etmek gerekir. Bazen bu değişiklikler sırasında uzman isimlerden yardım almak da önemli bir adım olacaktır.

Enfeksiyon gibi risklerin en aza inmesi için kedilerin ameliyatlarından sonra en az 3 gün boyunca yaralı alanların kapalı tutulmasına özen göstermek gerekir. Herhangi bir kızarıklık ya da şişlik gibi durumlar meydana gelirse etrafında sıra dışı oluşan alanlar fark edilirse anında veteriner hekimlerden yardım almak gerekir. Erkek kediler ameliyatlarının ardından genel olarak dikişleri olmaz. İlk 24 saatlik zaman dilimi içerisinde her ne kadar çok uykulu olsalar bile normal yaralatıcı yollarından oldukça uzak ve hızlı bir şekilde eski hayatlarına dönebileceklerdir.

Erkek kediler ameliyatları biraz daha karmaşık bir halde olmasından ötürü dikişlerde iyileşme süreci biraz zaman alabilir. Bu yüzden ilk birkaç günlük zaman dilimi içerisinde kedileri biraz da olsa sessiz tutmak ve yüzeylere sıçrama gibi olaylarına önlem almak gerekir. Beden dokularında iyileşme olması için zaman gereklidir.

Besin destekleri

     Bedenlerin etkili bir şekilde iyileşme sürecini hızlandırmak için besinlerden yardım almak gerekir. Bu yüzden genel olarak besleyici ve yüksek kalitede olan diyet besinler tercih edilmelidir. Kedilerin tamamen iyileşmesi sağlandıktan sonra da yüksek kalorili olan besinlerden ziyade düşük kalorili besinler almak gerekir. Kısırlaşan kediler normal kedilere oran ile kilo alma riskleri daha çok olacaktır. Bu yüzden de sedanter yaşam tarzı ile bağlantılı olacağını bilmek, düşük enerji ihtiyaçları olduğunu gözler önüne almak ve artan iştahların meydana gelebileceği gözlemlenmesi gerekir. Bu değişiklikler meydana geldiği zaman üreme hormonlarında üretim ve salgılamalarda azalma durumları gözlenir.

Böyle anlar için kedilerde iyi bir besin takviyesi yaparak onlara düşük kalorili besinler ile obeziteden korumak gerekir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 05, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı