Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Kedi Çimi Nedir? 

Kedi çimi, farklı birkaç tohum içeren ve kediler tarafından sevilen çimlerin genel adıdır. Bu çimler arasında en yaygın kullanılanlar ise dik çim ve kedi yulafıdır. Bunlar aynı zamanda Dactylitis Glomerata ve Avena Sativa olarak da bilinmektedir. Dik çim ve kedi yulafı dışında bulunan çimlerin içeriğinde ise arpa ve buğday yer almaktadır. 

Kedi Çimi Ne İşe Yarar? 

Kedi çiminin fayda ve zararları özellikle kedi sahipleri tarafından oldukça araştırılmaktadır. Bu bağlamda, çimlerin kedilerin sağlıkları açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Buna aksi bir şekilde kedi çiminin oldukça faydalı olduğu kabul edilmektedir. Buna göre, kedilerin çimi yedikten sonra yuttukları tüyleri kusarak çıkardıkları görülmektedir. Kedi yalanırken kendi tüyünü yutmakta ve bu tüyler de topak haline gelerek kedilerin midesinde birikmektedir. Kedi çimiyle bu yumaklardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Kedi çimi içerisinde; vitamin, mineral ve bazı aminoasitler bulunmaktadır. Bu sayede mamadan alınamayan bazı besin değerleri, kedi çimi ile vücuda alınmaktadır. Yani bu çimler aynı zamanda kedinin sağlığını da destekleyici bir görev üstlenmektedir. Bunun yanı sıra minik dostlarınızın canı mama dışında da bir şeyler yemek isteyebilir. İşte bu noktada kedi çimi, iyi bir atıştırmalık olarak tercih edilmektedir.

 

Kediler her ne kadar evcil hayvan sınıfına dahil olsa da doğayla iç içe olmaktan hoşlanırlar. Evden çıkma imkanı olmayan kediler de düşünülünce, kedi çimi onlar için doğadan bir parça olarak görünmektedir. Hazırlanan çim yatağını biraz büyük tutmak, onlar için aynı zamanda yuvarlanabileceği bir oyun alanı da oluşturmaktadır. Bu sebeple kedi çimi ne kadar verilmeli sorusunun cevabı tamamen kedi sahiplerinin kararına bağlıdır.

Kedi Çimi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kedi çimi, kedilerin sağlığına zararlı olabilecek herhangi bir etki barındırmamaktadır. Ancak çim kullanılırken, içerisine başka bitki yapraklarının karışıp karışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çim dışında kalan bazı bitki yapraklarının kediler için oldukça zararlı olduğu bilinmektedir.

Kedi Otu ve Kedi Çimi Aynı Bitki mi? 

Kedi çimi ile birlikte sorulan sorulardan biri de kedi otunu işe yarar sorusudur. Bu bağlamda öncelikle kedi çimi ve kedi otunun farklı bitkiler olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kedi otu aynı zamanda cantip olarak da bilinen bir bitki türüdür. Kedi çimenini yendiğinde kedinin sağlığı açısından bir probleme yol açmamaktadır. Kedi otunun ise koklandığı zaman kedilerde farklı tepkilere neden olduğu bilinmektedir. Bu bitkiyi koklayan kedilerin ya aşırı sakin olduğu ya da aşırı hareketli olduğu gözlenmektedir.

Kedi Çimi Nereden Alınır? 

Kedi çimi; market, e-ticaret siteleri ve pet shop mağazaları tarafından hazır şekilde satılan bir üründür. Buralarda kedinizin içeriğinden hoşlanacağı farklı kedi çimlerini rahatlıkla temin edebilirsiniz. Alınması tavsiye edilen kedi çimlerinin başında arpa ve yulaf içerikli olanlar gelmektedir. Buğday içeren kedi çimlerine de rastlamak mümkündür. Ancak, kedilerin genellikle buğday aromasından hoşlanmadığı gözlenmektedir.

Kedi Çimini Evde Yetiştirmek Mümkün mü?

Kedi çimi, bu ürünü satan yerlerden hazır bir halde satın alınabilmektedir. Ancak çimin tohumunu aldıktan sonra, bunu evde yetiştirmek de mümkündür. Bahçe malzemeleri satışı yapan hemen hemen her yerde çim tohumu bulunabilmektedir. Bu tohumları ekmek ve yetiştirmek ise oldukça basittir ve aşağıdaki adımlarla yapılmaktadır.

  • Uygun bir kaba tohumların ekileceği kadar toprak doldurulur ve dikme işlemi için hazır hale getirilir.
  • Alınan tohumlar, hazırlanan toprağın üstünden yavaş hareketlerle içeri doğru itilir.
  • Toprak nemli sayılabilecek bir kıvama gelinceye kadar azar azar su ilave edilir.
  • Tohum dikilen kap, güneş alabileceği bir noktaya yerleştirilir.
  • Tohumların ve toprağın durumu her gün kontrol edilir.
  • Toprağın kuru göründüğü zamanlarda su ilavesi yapılır.

Kedi tohumu, uygun koşullarda dikildiği zaman ve yeterince güneş aldığında hızlı bir şekilde yeşermektedir. Bu bağlamda, tohumların filizlenmesi en fazla bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Çimlerin boyu birkaç santimetreye ulaştığı zaman da kedilere verilebilmektedir. Balkon gibi açık hava sayılabilecek alanlar ve güneş alan yerlerde bulunan çimler, kedilerin daha fazla hoşuna gitmektedir.

 

Kedilerin Çimi Sevme Nedenleri

Neredeyse tüm kedilerin kedi çimine karşı bir ilgisi olduğu fark edilmektedir. Bu sebeple de onların bu ilgisinin kaynağı da oldukça merak edilmektedir. Bu konu hakkında bazı yorumlar yapılsa da kedilerin çimi neden sevdiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak aşağıda sıralanan bazı yorumlar, kedi sahiplerinin bir fikir sahibi olmasına yardımcı olmaktadır.

  • Kedi çimi, onların sakinleşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kediler, mamalarından alamadıkları bazı gıdaları kedi çimi tüketerek alırlar. Bu sebeple de çimi yeme içgüdüsü hissederler.
  • Çim yemekten hoşlanırlar.
Etiketler: kedi, kedi çimi
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı