Javanese Kedi Cinsi Özellikleri

Javanese Kedi Cinsi Özellikleri-Mamayolda

 

     Melodik konuşması ve güzelliği ile kendini çok sevdiren Javanese cinsi kedi Amerikan ve Canada menşeilidir. Yetiştiricisinin ismini haritaya bakarak tesadüfi olarak Cava adasını seçmesinden kaynaklanır. Sıcakkanlı davranışları, sempatik tavırları ile bilinir. Javanese kedi sahiplenme özellikleri bakımından zorlasa da Javanese kedi aktif bir ev kedisidir. Yavru Javanese kedileri sahiplerini takip ederek misafirlerle ilgilenmekten çekinmez. Javanese kedi pek çok hastalık için yatkınlığı osa da uzun yıllar yaşar.

Javanese Tarihi

     Javanese cinsi kedisi atası Siyam olan bir türdür. Javanese tarihi çok eskilere dayanmaz. II. Dünya Savaşı sonrası kedi yetiştiricileri en çok İran kedisi (Persian) ve Siyam kedileri için yeni türler oluşturmaya başladı. Meyvelerini de 1940 ile 1950 yılları arasında edindi.

Javanese tarihi ise bunlardan daha sonra oluşmaya başladı. Öncelikle Javanese kuzenleri olan Balinese kedisi ile Colorpoint Shorthair cinsi kedileri doğdu. Bu kediler oryantal kedi statüsünde değerlendirildi. Onlarda kendi arasında Oriental Shorthair ve Oriental Longhair kediler olmak üzere tüy uzunluğuna göre cins sınıflandırıldı.

1978 yılında Balinese kedi yetiştiricileri Javanese kedisini Balinese kedisi yeni rengi olarak başvurdular. Javanese kedi 1979 yılında Balinese cinsi kedi türü olarak değil yeni bir tür olarak kabul edildi. 1986 yılında şampiyonluk kazandı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde yakın zamanda tek başına bir cins olarak kabul edilmedi ve Javanese kedisi, 2008 yılında Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından Balinese kedi türünün alt cinsi olarak tescillendi.

Javanese kedi mavi, çikolata, lila benekli ve fok rengi olmak üzere 4 renkte bulunur. Javanese kedi gözü mavi tonlarında olur, en çok koyu mavidir.

Javanese Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: enerjik, konuşmayı seven, insancıl
Tüy Yapısı: orta ve uzun tüylü
Kulak Yapısı: geniş, üçgen, büyük
Gövde: zarif, küçük, zayıf
Kuyruk: ince uzun
Kilo: 2.5-5 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 7 / 10

Oyunculuk 6 / 10

Eğitilebilirlik 5/ 10

Sosyallik 8/10

Javanese kedi cinsi karakteristik ifadesinin yanı sıra pek çok niteliğe sahip. Siyam kedisinin görünüşüne çok yakın olsa da sert ifadesini tüyleri ile yumuşatır. Kendini çök iyi melodik seslerle ifade edebilen Javanese yavru kediler için geveze diyebiliriz. Üzücü bir şekilde melez kediler birçok genetik hastalık için yatkındır. Ancak ortalamaya bakıldığında uzun yıllar yaşar.  Genel itibari ile Javanese özellikleri:

 • Vücudu uzun ve kaslı görünür.
 • Bakım ve koruma ile 20 yıl yaşar.
 • Küçük ırk grubundadır.
 • Üçgen ve sivri vücut hatlarına sahiptir.
 • Çok konuşkan ve sıcakkanlı bir kedidir.
 • Sahipleri tarafından sevilir ve severler.

Javanese cinsi yavru kediler son derece sevecen ve neşeli varlıklardır. Sahiplerinin peşinden koşturarak evin içerisinde kuş gibi cıvıldar. Zayıf ve uzun vücudu ile estetik olarak karakteristik bir güzelliğe sahip. Javanese cinsi yavru kedilerin eğitim alma kapasitesi yüksektir. Ama hareketli olduklarından dikkatleri hızlı dağılır. Javanese kedi cinsi özellikleri bakımından zengindir.

Javanese Vücut Yapısı

     Kedilerde yuvarlak hatlara en büyük rakip Sphynx kedi ile çekilen filmler sayesinde zarif güzellikte yaygınlaşıyor. Javanese kedi vücut yapısının diğerlerine kıyasla uzun tüylü olması Balinese kediler arasında statüsünü yükseltiyor. Javanese cinsi kedi vücudu:

 • Kulakları çok dik, çenesi de bir o kadar sivri.
 • Üçgen kafasını üçgen kulaklarla tamamlar.
 • Keskin hatlara sahiptir.
 • Çıkık elmacık kemikleri enli değil.
 • Yukarı doğru badem şeklinde gözleri bulunur.
 • Az tüy döken uzun tüylü kedilerdir.
 • Renkli noktaya sahip Javanese kedilerde, göz rengi mavidir.
 • Avcı kedi görünüm bulunur.
 • Küçük ırk olmasına rağmen uzun görünür.

Javanese yavru kedileri kaslı ve sağlıklı görüntüye sahiptir. Gözlerinin rengi çoğunlukla koyu mavidir. Siyam kedi türleri arasında uzun tüyleri ile sıyrılır. Atletik ve hareketli kediler olduğu için Javanese kedileri kasları güçlüdür. Küçük bir ırk olmasına rağmen zarif görüntüye sahiptir. Javanese yavru kedilerin uzun tüylerinin bakımı için haftada bir kez taranır. Çok hareketli oldukları için dolaştığı alanlarda kazaya sebep olacak eşyaların dekorasyonu yapılır.

Javanese Karakteri

     Çevresindeki çocuklarla, yabancılarla ve özellikle sahipleri ile arası güzel olan Javanese cinsi kediler sempatik hareketlerle kendisini sevdirir. Javanese karakteri bakımından iyi bir iletişimcidir. Yani kendini iyi ifade eder. Sevgisini ve duygularını kolaylıkla anlatır. Javanese kedi cinsi karakter özellikleri:

 • Melodik sesler çıkararak iletişim sağlar.
 • Sahiplerini takip eder.
 • Atletik ve sporcu kedilerdir.
 • Herkesle iyi iletişim kurar ve dost canlısıdır.
 • Adapte yeteneği aldığı eğitime göre değişir.
 • Enerji, sosyal ve oyun oynamayı seven kedilerdir.
 • İlgi bağımlısı sahibine düşkün kedilerdir.
 • Uyumlu ve neşeliler.

Javanese kedi karakterinde için tek başına olumsuz hiçbir özellik bulunmaz. Ancak herkes çok konuşan kedi istemeyebilir. Herkes peşinden dolaşan aynı zamanda enerjik bir varlık görmek istemeyebilir. Javanese sahiplenme düşüncesinde olanlar sakin bir kedi istiyorsa onlar için uygun olmayabilir.

Enerjisi yüksek kedilerden olan Javanese kediyi sahiplenmek isteyenlerin yaşlı olmaması önerilir. Aslında bu kediler şartlara uyumludur ancak aktivitelerde onlara eşlik edecek arkadaşa ihtiyacı olacaktır. Bekar olalar için de Javanese cinsi kedi sahiplenmek iyi bir fikir olmayabilir. Evde yalnız kaldığında aktivite ihtiyacını sahibi yerine ev eşyalarıyla yapacaktır.

Javanese Bakımı

     Kedi bakımı uzun tüylü kedilerde zor olsa da Javanese kedileri sahiplerini bu konuda üzmüyor. Haftada yalnız iki defa tüy bakımı, aylık kulak bakımı ve günlük tuvalet hijyeni Javanese bakımı için yeterlidir.

Javanese cinsi özellikleri bakımından alerjik bünyeye özel bakım ister. Besinlerinden, oturduğu bölgedeki temizlikte kullanılan kimyasallardan, insan derisine ait ölü hücrelerden korunarak bakımı yapılmalıdır. Oyuncaklarının temiz olması için elma sirkesi gibi doğal araçlar kullanılır.

Javanese cinsi kedilerde astım hastalığı da görüldüğü için evin iyi havalandırılması, rutubetten uzak tutulması fayda sağlar. Her kedinin kendine has özellikleri bulunması cinse özel bakım ihtiyaçları doğurur. Javanese kedilerinin tırnak bakımı çok az yapılır. Ancak hijyen ve oksijen onlar için önemlidir.

Kedilerin en titiz olduğu konulardan bir tanesi de temiz su kaplarıdır. Su kâsesinin pis olması, taze suyun olmaması veya bulaşık deterjanı kokusu almaları onları etkiler. Javanese cinsi kediler de böyle kaplardan su içmek istemeyecektir. Su tüketimi kedi sağlığı için çok önemlidir. Böbrek hastalıklarının kapısını aralar.

İyi bir bakım ve hastalıklardan korunma tüm kedilere en az 3 yıl kazandırır. Javanese kedi kaç yıl yaşar için sonuç 14 yıl kadar uzun veya 8 yıl kadar kısa olabilir.

Javanese Hastalıkları

     Javanese melez bir kedi olmasından ötürü pek çok hastalığa karşı genetik yatkınlığı söz konusudur. Ancak her kedinin anne ve babasının ayrıca ne taşıdığı bilinemez. Ancak gen testi ile Javanese hastalıkları net olarak bulunur. Veterinerlere yapılan başvurulara göre tespit edilen Javanese kedi cinsi hastalıkları:

 • Şaşılık, Nistagmus (istemsiz hızlı göz hareketleri) ve Renital Atrofi göz kusurlar.
 • Vücut organlarında protein birikimi hastalığı olan Amiloidoz,
 • Kedi astım ve bronşit hastalıkları, kedi lösemisi,
 • Doğuştan aort darlığı,
 • Megaözfagus, mide ve bağırsak sorunları görülebilir.

Javanese cinsi yavru kedi aşılarının yapılması onu öldürücü nitelikte pek çok hastalıktan korur. Kediler arasında bulaşıcı virüsler çok tehlikelidir. Genellikle bağışıklık sistemine saldıran bu virüsler yavru kedilerde ölümcüldür. Sahiplenilen hayvanın alındığı yerden, sokaklardan ve diğer ev kedilerinden kolaylıkla bulaşır. Yavru kedilerde en sıkı Calicivirüs, Herpes virüsü, kedi coronası, Panlökopeni, kedi gençlik hastalığı görülür. Bunların bir kısmı için aşı yapılması gerekir. Aşı süreci devam ederken yavru kedi muhafazası önemlidir.

Javanese’ e Özel Mama

     Javanese kedisi içi seçilecek mama tavsiyesi onu tanıyan veterinerinden öğrenilebilir. Hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı kedilerde bağışıklık sistemini korumak gerekir. Javanese yavru kedileri ise kas ve kemik gelişimi desteği bekler. Javanese ‘e özel mama seçimi onları en çok seven sahiplerine düşer.

Javanese cinsi kedinin yatkın olduğu pek çok hastalıklara karşı en uygun mama kilo kontrolünü sağlayacak vitamin ve minerallerden zengin olanlardır. Javanese kedi kaç kilo olmalıdır için cevap cinsiyetine göre değişir. Dişi Javanese kedileri için ideal kilo aralığı 2.5 ile 3.5 iken erkek Javanese kedisi 3-4 kilo kabul edilir. Yaşla birlikte 5 kiloya kadar çıkabilirler ancak bu metabolizmanın yavaşlaması ile gerçekleşir.

Javanese için mama Royal Canin Fit 32 ile kilo kontrolü sağlanır. Tüy yumağı azaltmak için özel tasarlanmış özellikleri ile gerekli vitamin ve mineral ihtiyacı giderilir. Sadece 6 ay boyunca kullandıktan sonra yeni bir mamaya geçmek gerekir. Javanese sahiplerinin önceliği kedi sağlığına göre değişir. Beslenmesine ek olarak evde haşlamış kemik suyu özellikle yavrulara verilir. Ev yemekleri kesinlikle kediler için bir beslenme şekli sayılamaz. İçeriğindeki bazı gıdalar kediler için toksiktir.

Her mamanın kendine has özellikleri bulunduğundan mama geçiş şekli önemlidir. Javanese kedi yeni mamaya geçerken 1 hafta boyunca alıştırılmalıdır. Bu dönemde eski mamaya azar azar yeni mama eklenir. Her gün yeni mama miktarı artırılır. Bir hafta sonra tamamen yeni mamadan verilir. Mama değişimi midenin mamaya alışarak genişlememesi ve farklı özelliklerden faydalanmak için önemlidir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı