Japon Bobtail Kedisinin Özellikleri

Japon Bobtail Kedisinin Özellikleri-Mamayolda

 

     İyi şans ve refahın simgesi Japon Bobtail kedisi, özellikleri ve efsaneleri ile ünlü bir kedidir. Tapınak tarafından sahiplenmiş Tama adlı ilk Japon Bobtail kedisi efsaneye göre ağacın altında duran Lord Natoka’ yı içeri çağırır. Hemen sonra ağaca yıldırım çarpması ile Japon Bobtail tarihi statüsü, işçilikten uğurlu imparatorluk kedisine dönüşür. Sevecen karakter özellikleri, kolay bakımı ve sevimli yavruları ile şampiyon kediler arasındadır.

Japon Bobtail Tarihi

     Japon Bobtail kesin olmamak birlikte tarihi geçmişi 6. yy başlarına dayandığı tahmin edilmektedir. Ataları o dönemlerde Kore veya Çin’den Japonya’ya deniz yolu ile seyahat eder. Gemilerdeki belgelerin ve ipek kumaşların koruma görevini üstlene Japon Bobtail cinsi kedilerin kuyruk mutasyonuna ne zaman uğradığı bilinmiyor.

1603 ile 1876 arasında yapılmış olan gravür baskılarda resimleri görülen Japon Bobtail tarihi 15. yy tapınaklarda ikamet etmesiyle bilinir. Bu kedilerin tarihi boyunca özellikleriyle hem çalıştırılmış hem de takdir görmüş. Japon Bobtail tarihi boyunca Japon İmparatorluğu kültüründe önemli bir yere sahiptir. Japon Bobtail Japonya için iyi şans ve refahı temsil eder ve pek çok anlatılan efsanesi bulunur.

1968 yılında Kuzey Amerika’ya gelmiş ve 1969 yılında Japon Bobtail tarihinde resmi kayıtlara CFA tarafından geçirildi. 1976 yılında şampiyonluk statüsü kazandı.

Japon Bobtail beyaz, siyah, kırmızı, kahverengi, mavi, krem, gümüş, yeşil tüy renklerinde olabilir. Japon Bobtail kedisi Van kedisi gibi iki farklı göz rengine sahip olabilir.  

Japon Bobtail tek renkli, üç renkli, iki renkli, paskalya tavşanı renklerinde, gölgeli veya tekir desenli olabilir.  Japon Bobtail göz renkleri mavi, yeşil, bakır, ela, altın sarısı, amber, açık mavi, turuncu, sarı, kehribar renginde olur.

Japon Bobtail Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: konuşkan, eğlenceli, zeki
Tüy Yapısı: Kısa ve kıvrık
Kulak Yapısı:  küçük noktalı renkli
Gövde:  küçük orta arası uzun veya kısa tüylü
Kuyruk:  kıvrık, kısa
Kilo: 2.5- 5 KG

Çocuklarla arası – 9 / 10

Zeka – 7 / 10

Hareketlilik –  8/ 10

Bakım ihtiyacı 5 / 10

Oyunculuk 10/ 10

Eğitilebilirlik 7/ 10

Sosyallik 8/10

Uğurlu kedi Japon Bobtail özellikleri dilden dile dolaşmaktadır. Tama adında yavru kedi tapınakta sahiplenmek üzere alınır. Ancak tapınaktaki sahibi çok fakirdir ve az olan yiyeceğini de Japon bobtail kedi yavrusu beslenmesi için paylaşmaktadır. Ying ve Yang dengesi Japon Bobtail cinsi kedi için de geçerli olacak ki tapınak kapısından ısrarla ağaç altındaki Lord Natoka’ yı patileriyle işaret ederek içeri çağırır. Hemen sonra yıldırımın ağaca düşmesi Japon Bobtail özelliklerine koruyucu ve uğurlu olarak eklenir.   

Japon Bobtail özellikleri bakımından zengindir. Onu sahiplenme düşüncesinde olanlar için genel bilgileri:

 • Bu kediler 9 ile 15 yıl yaşar. 
 • Japon Bobtail kedi bakımı kolaydır.
 • Kalıtsal hastalık bakımından şanslı ve sağlıklıdır.
 • Son derece sosyal, uyumlu ve oyuncu kedilerdir.
 • Japonya’da Şans, bolluk, bereket kedisi olarak bilinir.

Japon Bobtail özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Vücut yapısı ve karakter bakımından da sahibini üzmeyecek niteliklere sahip. Japon Bobtail yavru iken sahiplenmek sosyal gelişimi için fayda sağlar. Yapısı gereği zeki ve oyuncu olan bu kediyi eğitmek çok kolaydır. Fiziksel özellikleri bakımından kısa kuyruğu dışında sağlıklıdır.

Japon Bobtail Vücut Yapısı

     Japon Bobtail vücudunda en belirgin özellik kesinlikle kısa kuyruğudur. Kuyruksuz kesinlikle değil. Japon Bobtail vücut yapısı itibari ile ne orta sınıfta ne de küçük ırkıtır. Çok fazla Japon Bobtail renkleri bulunur. En yaygınları iki renkli Japon Bobtail siyah-beyaz ve kırmızı-beyaz kombinleridir.  Japon Bobtail cinsi yavru kedi vücut tasviri:

 • Kısa içe veya dışa doğru kıvrık kuyruk,
 • Küçük-orta arası vücut bedeni,
 • Arka ayakları biraz daha uzun,
 • Kafası üçgen , kulakları nokta gözleri oval şeklinde,
 • Orta boy pati, bükük tırnaklar,
 • Tüyleri kısa veya hafif uzun ama yumuşak ve yoğun,
 • Çok iyi zıplama kabiliyeti şeklindedir.

Japon Bobtail yavru kedi kuyruğu gen mutasyonu kaynaklı kısa değil. Doğal hali bu şekilde. Vücudu hafif olduğu için yavru kediler her türlü fiziksel aktiviteye adapte olur. Japon Bobtail kedi kaç kilo için cevap 2.5 kilo ile 5 kilo arasıdır. Tabii ki 5 kilo dişi kediler için uygun değildir. Bu belirtilen kilo ağırlığı kedi sahipleri tarafından bildirilmiş rakamlardır. Japon Bobtail için ideal kilo değildir.

Japon Bobtail Karakteri

     Japonlar kedilerinin huylarını sever. Ilımlı adapte ve zeki kedilerdir. Sohbet etmeyi seven Japon Bobtail kedi karakteri ve zekası yüksek. Diğer Japon Bobtail karakter özellikleri:

 • Etkileyici, eğlenceli, akıllı, aktif
 • Sevgi dolu, her anının değerlendiren ve paylaşan,
 • Oyuncu, sportif,
 • Miyavlar ve iletişim kuran,
 • Eğitimine bağlı olarak herkesle iyi anlaşan sosyal kedilerdir.

Japon Bobtail sahiplenme pişman etmeyecek bir tecrübedir. Yaşlı insanlar için onu izlemek biraz yorucu olabilir çünkü Japon Bobtail cinsi kedi aktif, konuşkan ve sevecendir. Çocuklu aileler Japon Bobtail kedi sahiplenme için kesinlikle uygundur. Japon Bobtail yavru kedi sahiplenmek ev kurallarına alıştırmak için iyi bir seçim olur.

Yavru kedi sahiplenme avantajları içerisinde mobilyaları tırmalama, tuvalet alışkanlıkları, ısırmama, yabancılara tepki göstermeme gibi konularda eğitim verilebilir. Böylece kedi bulunduğu ortama ve sahibine daha rahat alışır. Bu nedenle Japon Bobtail yavru sahiplenme ile hassasiyetlere göre alıştırma yapılır. Kediler genellikle sahibine çok bağlıdır. Ancak yavru iken sahiplenen kediler komut almakta daha başarılı olur.

Japon Bobtail Bakımı

     Kedi bakımları bazı cinslerde oldukça zorlu olabiliyor. Bu durum Japon Bobtail bakımı için geçerli değil. Kendi tüyleri kendisi tımarlar. Ara sıra ölü derilerden arındırılması yeterli olur. Kedilerin temel bakım ihtiyaçları temiz bir yaşam alanı, tırnak kesimi, parazit arındırılması, diş hijyeni, kulak temizliğidir.

Tüm kedilerin bağışıklık sistemini tehlikeye atan bağırsak parazitleri ve pire gibi canlılar Japon Bobtail kedi için de tehlikelidir. Aylık kedi ense damlası ve iç parazit hapı ile birçok parazitten kediyi arındırmak mümkün. Kedi tuvaletlerinin kirli olması ise bakterilerin üremesi için uygun ortamı yaratır. Japon Bobtail kedi tuvaletinin temizliği önemlidir.

Ev kedileri genellikle tırnaklarını törpüleyecek ağaç veya doğal kaynaklardan mahrumdur. Bu nedenle evde tırmalama tahtası olsa bile çok fazla doğal güdüye sahip olmaz. Japon Bobtail cinsi kedi ve diğer kediler için uzun tırnaklar atlayıp zıplarken kedinin tutunma kabiliyetini kısıtlar veya kırılarak kopar. Böyle tehlike arz eden durumlar için veterinerler ayda bir tırnak bakımını bakteri üremesi, kazalar ve enfeksiyon risklerine karşı kesilmesini önerir. Japon Bobtail kedi cinsi için ayda bir veya iki kez tırnak kesimi evde veya veterinerde yapılır. Kedi tırnak kesimi konusunda uzman olmayanlar veterinerden yardım almalıdır. 

İyi bir bakım tüm kedi cinslerinin ömrünü 3 yıl uzatıyor. Japon Bobtail kedi kaç yıl yaşar sorusunun cevabı kedi sahiplenme isteği olanları düşündürmelidir. Japon Bobtail kedi 9 ile 15 yıl yaşar. İyi bir bakımla kedilerin ömrüne ömür katmak mümkün.

Kediler sanıldığından çok temizliğe önem verir. Japon Bobtail cinsi kediler de öyle. Kendisini her gün tımarlayarak cilt ve deri sağlığını korumaya çalışıyor. Birçok kedi temiz olmayan veya kokan kaplardan yemek içmek istemez. Japon Bobtail cinsi kedilerde titiz hayvanlar olduğu için eksik su tüketebilir. Böyle durumlarda dehidrasyon başlangıçlı hastalıklara kapı aralanır. İdrar yolları enfeksiyonu ve böbrek hastalıklarının temelinde eksik su tüketimi ve uygun olmayan mama tüketimi de vardır.

Japon Bobtail Hastalıkları

     Japon Bobtail kedi cinsi hastalıkları bakımından şanslıdır. Kuyruğu kısa olan Manx ve American Bobtail   kedilerinde bağırsak , sindirim yollarında bir takım fonksiyon eksiklikleri görülür. Kuyruğun önemi kedilerde genellikle yaşlılıkları ile birlikte daha belirginleşiyor. Kabız kedilerin sorunu bağırsakları ve mide hareketlerini de etkiliyor. Japon Bobtail kısa kuyruklu olsa da yine de dikkat edilmesi gereken bir durum.

Kedilerin veterinere başvuru sebepleri arasında ilk sırayı enfeksiyon hastalıkları alır. İdrar yolları enfeksiyonları, cilt ve deri enfeksiyonları çok yaygındır. Sebebi ise kısır kedilerin ve cins kedilerin bu hastalıklara olan yatkınlığı ve gerekli hijyenin sağlanmamış olmasıdır. İyi bakım her kedinin hakkıdır. İyi bakım görmeyen kediler daha fazla hastalıkla ömürleri kısalır. Japon Bobtail kedisi de enfeksiyon hastalıkları ile başvuru yapar.

Çağımızın kedi hastalığı ise obezite ve yanında getirdikleridir. Japon Bobtail cinsi kediler genellikle evde hareketsiz bir yaşam sürdüğü için kilo almaya meyillidir. Kilo artışı önce obezite sonra kalp ve şeker hastalıkları en sunuda ise organ yetmezliği ve ölümle sonuçlanır. Uzmanlar her cins kedi için obezitenin kedi sağlığından 2 yıl çaldığını belirtir. 

Tüm kediler anne ve babalarının hastalıklarını taşır. Gen testi yapılarak hastalıkları öğrenilir. Kedilerin tamamı için risk oluşturan Calicivirüs, panlükopeni, kuduz, Herpes bulaşıcı hastalıkları için Japon Bobtail yavru kedilerinin aşı olması şarttır. Aşı olduktan sonra dahi sokakta virüslü kedi ısırması hasta olmasına engel değildir. Yavru kedilerde ölümcül, yetişkinlerde ise çok yorucu olan bu virüslerden sokağa yalnız çıkarmayarak önlem alınabilir.

Japon Bobtail ‘e Özel Mama

     Japon Bobtail için mama seçimi yaparken mevcut yaşını, sağlığına, kilo durumuna ve kısırlaştırma durumları göz önüne alınır. Japon Bobtail’ e özel mama seçiminde veteriner tavsiyesi almak ilk tercihtir. Yaşlı Japon Bobtail kedilerde metabolizma yavaşlamasına destek sindirimi kolay, özel kuru mama tercih edilir. Yavru kedilerde kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi hedeflenir.

Çağımızın hastalığı obezite için kilo kontrolü sağlayan mamalar Japon Bobtail kedilerini de birçok sağlık probleminden koruyacaktır. Kısa kuyruklu kediye özel mama tercihleri de bir alternatiftir. Burada onu iyi gözlemleyen sahibinin kararı Japon Bobtail kedi sağlığını koruyacaktır.

İyi bir bakım ve beslenme kedi hayatını olumlu etkiler. Japon Bobtail kedi için Pro plan Light Adult hindi ile kilo kontrolü yetişkin kedilerde lezzetten ödün vermeden sağlanır. Her 6 ayda bir defa mama farklı bir türevle değiştirilerek Japon Bobtail’ e özel mama seçimi yapmak kolay.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı