Honey Bear Kedisinin Özellikleri

Honey Bear Kedisinin Özellikleri

 

     ABD California orijinli olduğu söylenilen ve tarihi bilinmezlikler dolu olan Honey Bear cinsi kedi dışa dönük ve eğnceli bir kedidir. Varlığı hiçbir kuruluş tarafından kabul edilmese de özellikleri ile kendini çok sevdirmiş bir cinstir. Renkleri, yumuşak tüyleri ve ilgili tavırları nedeniyle sahipleri tarafından övülen Honey Bear kedisi için gelecek tam bir muamma.

Honey Bear Tarihi

     1990 yıllarında farklı bir hayvanın genetiği ile üretilen ilk kedi cinsi Honey Bear kedisine aittir. Pek çok kuruluş tarafından türün korunması ve diğer türlerin genetiğini değiştireceği endişesi oluşturan Honey Bear tarihi hakkında çok fazla bilgi yoktur. Honey Bear kedisi hakkında pek çok söylenti bulunuyor.

 • İran kedisine ile Skunk genetiği eklenmesi iddiası
 • İran Kedisi genetiğine kokarca geni eklenmesi
 • İran kedisine bal porsuğu genetiğinin eklenmesi iddialar arasında yer alıyor.

Hiçbir kedi derneğinin Honey Bear cinsi kediyi kayıt yapmamış olması dikkat çekiyor. İran kedileri gibi büyük yuvarlak kafa üzerinde geniş yanakları bulunuyor. Kısa bacakları ve iddiaları doğrulayacak kokarcaya veya rakuna benzer kısa tüylü bir kuyruğu bulunuyor.

Honey Bear gümüş, kuzgun siyah, gri, koyu gri, kirli beyaz gibi renklerde görülür.

Honey Bear Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri:  neşeli, ilgili, enerjik
Tüy Yapısı: uzun, yumuşak, parlak
Kulak Yapısı: normal, tüylü , çizgili
Gövde: iri, kaslı tek renk
Kuyruk: kısa, kalın, çizgili
Kilo: 4.5 – 6.5 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka –8/ 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 8 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 5/10

Honey Bear cinsi kedi hakkında çok iddia olsa da kesinlikle İran kedisi ile bağlantısı gerçektir. Vücut özellikleri İran kedisi ile %90 uyumlu olan bu kediler sevecen tavırları ile atalarını yansıtıyor.  Honey Bear yavru kedileri son derece sempatik ve üzerinde çizgilerle doğar. Honey Bear tarihi çok kısa olsa da 10 yıl kadar yaşar diyebiliyoruz. Bilinen Honey Bear özellikleri:

 • En fazla 6.5 kilo kadar ağır olanları vardır,
 • Vücut yapısı iri ve bacakları kısadır,
 • Yavruları sosyal ve sevecendir
 • Sahipleri ilgili ve meraklı olduklarını bildirmiştir
 • Genetik mühendislik ile üretildikleri söylenir
 • Enerjik ve oyuncu oldukları bildirilir.
 • Tüyleri gri tonlarında ve sıktır.

Honey Bear sahiplenme az olması sebebiyle pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Genel olarak yetiştiriciler tarafından olumlu not alırlar.

Honey Bear Vücut Yapısı

     Honey Bear vücudu kediler arasında iri sınıfına dahildir. Genel anlamda yumuşak hatlara sahiptir. Baş bölgesi özellikleri yuvarlak ve çıkık yoktur. Düz bir burun ve dar bir çene yapısı bulunur. Honey Bear kedi cinsi vücut yapısı İran kedisine benzemektedir.

 • İri kemikli, kaslı ve atletik yapıdadır,
 • Honey Bear bacakları gövdesine göre kısadır,
 • Vücudunda şeritler bulunur, yavru iken daha belirgindir,
 • Kısa boylu ve kısa tüylü kuyruğa sahiptir,
 • Gövde tüyleri uzun, yumuşak ve sıktır,
 • Gelişimi zor tamamlanır, büyümez,
 • Kuyruk, bacaklar, baş ve yüz bölgelerinde çizgileri görmek mümkündür.

Honey Bear cinsi kedi doğduklarında vücutlarında çizgiler bulunuyor. Honey Bear kedi yavrusu büyüdükçe çizgiler belirginliğini kaybederek nokta halini alıyor ve soluyor. Kalan çizgiler kuyruk ve bacaklarda , baş ve yüz bölgelerinde bulunabilir. Honey Bear yavru kedilerin tüyleri de daha koyu bir renk alıyor.

Honey Bear çok nadir bir kedi cinsidir. Yavruları enerjik, oyuncu ve neşelidir. Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi fiziksel aktivitelere oyunlara düşkündür. Böyle olması Honey Bear yavruları için çok iyi bir durum. Çünkü iri vücutlarının kilo almasını onları zor durumda bırakacaktır. Tüyleri uzun olan bu kedilerin yavru iken başlayarak düzenli tüy bakımı alması da önemlidir. 

Honey Bear  Karakteri

     Honey Bear kedileri iyi bir mizaca sahiptir. Honey Bear cinsi yavru kedi enerjik be oyuncudur. Karakteri bakımından kendini çok iyi ifade eden ve kedine güvenen bir yapısı bulunur. Honey Bear kedi kendini ifade ederken sesini kullanmaz. Yüz hareketleri, vücut ili kullanarak ve kuyruklarını sallayarak ifade ederler. Bunun dışında sevildiklerinde gurlayarak sesler çıkarır. Diğer Honey Bear yavru karakteri özellikleri böyledir:

 • Yüz ifadeleri ve mizaç kullanmayı sever,
 • Fazla miyavlamaz konuşkan değillerdir,
 • Cesaretli ve zeki kedilerdir,
 • Dokunulmayı sever ve duygusal bağı sever,
 • Kollara alınan Honey Bear kedisi gurlar ve küçük titreşimler yayar,
 • İlgiyi sever, ilgi göstermeyi sever

Honey Bear cinsi kedi bakan çok az kişi bulunsa da çok büyük bağlılık yaşadıklarını ifade ediyorlar. Aynı kediden bir tane almak istediklerini ve bulamadıklarını da belirtiyorlar. Honey Bear kedi için o kadar duygusal bağ paylaşmışlar ki başka cins bir kedi istemediklerini de belirtenler bulunuyor.

Honey Bear kedi yavrusu ok enerjik ve oyuncu. Sahibinin peşinden adeta annesi takip eden ördek yavrusu gibi koşturur. İlgi göstermeyi de görmeyi de seven bu yumuşak tüylü canlılar çocuklarla iyi anlaşıyor. Yabancılardan korkan yavru kedilerin sosyalleşmesi biraz zaman alıyor. Honey bear kedi birçok kedi cinsi arasında gelecekte nasıl bir üreme planı ile desteklenir bilinmez ama çok sevildikleri kesin.

Honey Bear cinsi kediler hakkında belirtilen bir başka özellik de korkularını, endişelerini ve mutluluklarını yüz ifadeleri ile anlatıyor olmalarıdır. Kedilerde yüz ifadesi ile iletişim kuranlara pek rastlanmaz. Sosyal ve enerjik Honey Bear cinsi kedilerin çeşitli etkinliklerle sosyalleşmesi fayda sağlayacaktır.

Honey Bear sahiplenme düşüncesinde olanlar bu duygusal kedilerin ihtiyaçları için özverili davranması gerekir. Tüylerinin her gün uzun süreler taranması gerekliliği göze alamayanlar Honey Bear sahiplenme fikrinden vazgeçebilir. Ayrıca enerjik olmaları nedeniyle oyun oynamak için de zaman ayırmak gerekir. Sürekli peşinde dolaşan bir kedi istemeyenler de Honey Bear kedi sahiplenmesi için uygun değildir.

Honey Bear Bakımı

     Honey Bear kedilerin yetiştirilmesi emek ister. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi Honey Bear bakımı da edinilecek sevginin ve ilginin ederi olarak düşünebiliriz. Honey Bear kedi bakımının en çok zaman alan kısmı tüylerinin taranması yani cilt ve deri hastalıklarına karşı mücadele ile geçer. Tırnak, kulak ve genel temizliğin sağlanması da hemen arkasından gelir.

Ölü hücreler parazitlerin yerleşmesi için uygun ortamı oluşturur. Bu durum kedilerde alerji, yara, pire gibi hassasiyetler oluşturur. Bu nedenle Honey Bear yavru kedilerinden başlayarak onları her gün 10 dakika taramak gerekir.

İyi bir bakım kedilerin ömrünü uzatır. Enfeksiyon ne kadar azalırsa savunması o kadar güçlü olur. İyi bir bakımla Honey Bear kedi kaç yıl yaşar merak edenler için 10 ile 13 yıl arasında yaşar denilebilir.

Honey Bear kedi bakımında en önemli ikici bakım ise temiz su ihtiyacı ve kedi tuvaletlerinin temizlenmesidir. Kediler arasında en yaygın hastalıklardan bir tanesi üriner sistem enfeksyonları için bakteri üretmeden kedi kumunun her aman temiz olması ve bol su içirilmesi gerekir.

Honey Bear kedi gibi uzun tüylerin parazit oluşumu engellemek için aylık parazit ense damlası uygulaması da bağışıklık sisteminin korunmasında büyük fayda sağlar. Bağırsaklarda yaşayan ve kedilerin besinlerini paylaşarak onları güçsüz bırakan iç parazitlere karşı hapları da unutmamak gerekir. 

Honey Bear Hastalıkları

     Honey Bear kedi cinsi çok yeni bir tür olduğu için kalıtsal hastalıkları bilinmiyor. Ancak hiçbir kedi 100% genetik hastalık taşımaz denilmiyor. Bu nedenle gen taraması yaparak Honey Bear kedi  hastalıkları hakkında bilgi almak gerekir. Kedilere en sık bulunan bulaşıcı hastalıkların temelinde çok güçlü virüsler rol oynar. Örneğin Kedi Gençlik hastalığı,  Kedi AİDS’i , Kedi Lenfoması gibi virüsler genellikle temas edilen diğer kedilerden bulaşır.

Calisivirüs, kedi coronası gibi hastalıklar sokaklarda pek çok hayvanda bulunuyor. Bu hastalıklara karşı yavru iken aşılanan kediler korunma altına alınıyor. Ancak virüs taşıyan bir hayvan tarafından ısırılması Honey Bear kedinin kesinlikle virüsü almayacağı anlamına gelmiyor.

Çağımızın hastalığı olan obezite ile pek çok ikincil rahatsızlığı yanında getirir. Kilo alımı ile Honey Bear gibi çıkık yüz ifadesi olmayan kediler hava yollarında daralma yaşar. Nefes darlığı, diyabet, kalp hastalıkları ve organ yetmezliklerinin altında fazla kilo alımı bulunur. Honey Bear kedi kaç kilo olmalıdır ideal kilo nedir merak edilir. Dişi Honey Bear kedi için 4.5-5 kilo, erkek kediler için 5-5.5 kilo idealdir.

Honey Bear ‘e Özel Mama

     Honey Bear kedi için doğru mama seçimi yapmak önemli. Öncelikli ihtiyaçları için veteriner tavsiyesi alarak, kan değerlerini öğrenerek, öncelikleri ve semptomları belirleyerek en uygun mama seçimi yapılabilir. Bunların dışında Honey Bear’ e özel mama seçerken:

 • Uzun tüyleri nedeniyle tüy yumağı (hairball) kontrolü sağlamak,
 • Kilo alımını önlemek için düşük kalorili mama tercihi yapmak,
 • Vitamin ve mineral katkısından emin olmak,
 • Olası alerjilere karşı düşük tahıllı beslemek uygundur.

Honey Bear kedi cinsi için piyasada pek çok marka ve ürün bulunur. Her biri farklı bir alana hizmet eder. Yavru kedilerde bağışıklık sistemi önemliyken yaşlı kedilerde düşük metabolizmayı desteklemek daha akıllıcadır.  Yetişkin Honey Bear için mama Royal Canin Persian önerilebilir. Atası İran kedisi için üretilen bu mama ile sindirim sistemi, tüy sağlığı, üriner sistemi sağlığı , tüy yumağı azaltma ve çene sağlığı desteklenir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 09, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı