Hayvanlarda Kulak Uyuzu Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Hayvanlarda Kulak Uyuzu Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?-Mamayolda

Hayvanlarda Kulak Uyuzu Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

     Her evin vazgeçilmez güzelliklerinden olan evcil hayvanlar, çeşitli zamanlarda hastalık kapabilirler. Hastalıkların altında yatan başka nedenler olabilir. Bazen hastalık dış dünyadan bulaşsa bile bazen de bulaşıcı bir hastalık ya da beslenmeden kaynaklı olabilir. Hayvanlarda kulak uyuzu oldukça fazla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Hem kedi hem de köpeklerde karşılaşılan bu durumun nedeni bilinmeli ve tedavisi uygulanmalıdır. Bazı parazitler kulak uyuzunun ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu parazitler hayvanın kuyruk, boyun ya da baş bölümünde görülebilir. Kulak uyuzunun oluşmasına neden olan parazitler döküntüler ile beslenirler. İki ay gibi bir süre yaşam belirtileri mevcuttur. Fakat bu parazitler başka hayvanlara bulaşabilir ve hayvanların farklı bölgelerine de yayılabilir.

Kulak uyuzu kedi ve köpeklerde farklı olarak meydana çıkar. Kedilerde rastlanan uyuz vakaları bazı durumlarda bir bazı durumlarda ise iki kulakta da görülebilir. Fakat bazı durumlarda hayvan yalnızca kaşıntı hissedebilir. Kanlanma da görülebilen belirtilerden birisi olarak yer alır. Eğer uyuz deri altında oluşmaya başlar ise kaşıntı sürekli artış göstermeye devam eder. Zaman içerisinde daha fazla kanlanma olur ve akıntı da görülme ihtimali vardır. Kedinin değişen ani davranışları ile bu belirtiler fark edilebilir. Kedinin temiz bir şekilde bakılmaması hastalığın en önemli nedenlerinden birisidir. Temizliği yapılmayan kediler bir süre sonra şiddetli bir kaşıntıya kapılır ve uyuz olduğu anlaşılır.

Köpeklerde kulak uyuzu ise Otodectes Cynotis virüsü sebebi ile meydana gelir. Kulak uyuzunun en önemli belirtilerinden sayılan bu virüs köpeklerin uyuz olmasına neden olur. Köpeklerin düzenli olarak beslenmesi ve temizliğinin ihmal edilmemesi gereklidir. Temizliği ihmal edilen hayvanlar, hasta olmaya meyil gösterirler. Köpeklerin ihtiyaç duyduğu vitaminler düzenli olarak verilmelidir ve hastalık önlenmelidir. Hayvanın düzenli olarak beslenmesi ve bakımının yapılması gereklidir. Ancak bu hastalık çeşitli zamanlarda mantar ile de karıştırılabilir. Köpeğin psikolojisini daha iyiye taşıyan egzersizler yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Hareketli ve hızlı bir şekilde hareket eden köpeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Bu sayede köpeklerde uyuz olma ihtimali daha azdır.

Hayvanlarda Kulak Uyuzu Belirtileri

     Hayvanlarda kulak uyuzu belirtileri arasında en önemlisi kulakta kanlanmanın meydana gelmesidir. Bu kanlanma hayvanın yaşam kalitesini etkiler ve sürekli olarak huzursuz olmasına neden olur. Fakat hayvanlarda meydana gelen her kaşıntı ya da kulak akıntısı bu hastalığın belirtisi değildir. Kesin bir şekilde teşhis konulması için özel olarak laboratuvar testlerinin yapılması gereklidir. Alanında uzman veteriner ile birlikte yapılan testlerde sağlıklı sonuçlar elde edilebilecektir. Kedinin patileri kontrol edilmelidir, sürekli kulağı ile oynuyor ise kaşıntısı olduğu anlaşılabilir. Kulağın arkasında yer alan pençe izleri ile kaşıntının olup olmadığı da anlaşılabilir. Eğer kaşıntı şiddetli ise pençe izleri daha derin olarak gözlemlenebilir.

Kulak uyuzu belirtileri arasında kedinin etrafa sürtünmesi de gözlemlenebilir. Kulağında kaşıntı hisseden kedi sürekli olarak çevredeki yerlere sürtünmeye ihtiyaç duyar. Bir anda değişen davranışlar uyuzun belirtileri arasında yer alabilir. Hayvanın sürekli olarak kafasını sallaması ve dengesiz bir şekilde davranması da dikkat çekicidir. İlk başlarda sallama oldukça az olurken, ilerleyen süreçlerde daha hareketli olur. Kulaklarda kırmızı ya da siyah olarak kabuklanmalar görülür. Kulak uyuzunun en belirgin özelliklerinden birisi de kabukların görülmesidir. Kulaktan dışarı akıntı çıkar ya da kanlanma meydana gelir. Zaman içerisinde kan kurur ve kabuklanma görülür. Uyuzun ne zaman olup olmayacağı tam olarak bilinmez. Bu nedenle zaman zaman uyuz için kontrol yapılması gereklidir.

Hayvanlarda Kulak Uyuzu Tedavisi

      Hayvanlarda kulak uyuzu tedavisi için ilk olarak kesin olarak teşhis yapılması gereklidir. Hayvandan alınan bir numune ile mikroskop altında inceleme gerçekleştirilir. Bu test sonucunda ise kesin olarak bir tanı konulur. Kişiler, hayvanlarında akıntı ya da kaşıntı gördükleri zaman kesin olarak uyuz olduğunu düşünmemeleri gereklidir. Test yapılmadan konular teşhisler doğru olmayacaktır. Alanında uzman olan veterinerler eşliğinde yapılan incelemeler sonucunda kişilerin kesin olarak teşhis konulur. Tedavi için birçok farklı yöntem tercih edilir. Hastalığın ilerlemesi ve hayvana bağlı olarak farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. İlk olarak uygulanabilen tedavi yöntemi antiseptik solüsyon ile uygulanandır. Bu esnada veteriner hayvanın kulağına solüsyon döker ve özel olarak kulaktaki enfeksiyonların giderilmesi sağlanır.

Hayvanlarda kulak uyuzu tedavisi sırasında ikinci olarak antiparazit ilaçları tercih edilir. Bu ilaç ile birlikte parazitin yayılması engellenir. Devamında ise parazitlerin yok olması için antibiyotik uygulanır. Antibiyotik ve diğer kullanılan ilaçlar hayvanın daha dirençli olmasına neden olur. Hayvanın, hastalığa karşı direnç gösterebilmesi için vücudunun bağışıklığının artması gereklidir. Hayvana özel olarak kullanılan antibiyotikler ile birlikte tedavi tamamlanabilir. Tedavi sırasında en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi tamamen temiz ortamların olmasıdır. Temizliği yapılmayan ve vitamin eksikliği olan köpeklerde uyuz görülme ihtimali daha fazladır. Bu yüzden evcil hayvanların olabildiğince sokaktan uzak tutulması lazımdır.

Etiketler: hayvan,hayvanbakımı
Ağustos 05, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı