Hayvanlar Müzikten Nasıl Etkilenir?

Hayvanlar Müzikten Nasıl Etkilenir?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Titreşimlerin belirli bir örüntü ile bir araya gelmesine "müzik" adını verdiğimiz ahenkli sesler oluşmaktadır. İnsanlar ilk var oluşundan itibaren müzik hayatlarında yer etmiş, müzik ile eğlenip dans etmişlerdir. Buldukları gereçleri müzik aletleri haline getirmiş, elleri ile ritim tutmaya başlamışlardır. Bu sayede eğlence hissine sahip olmuşlardır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar da eğlence hissini yaşamak isterler. Bu sebepten müzik insanlar için olduğu gibi hayvanlar için de önemlidir. Hayvanların da beyinlerde yapılan çalışmalar hayvanların da tıpkı insanlar gibi müzik algısının geliştiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda bazı hayvan yetiştiricileri hayvanlardan daha fazla verim almak için ya da evcil hayvan sahipleri hayvanlarını yatıştırmak için müziğe başvurmuştur.

 

 Hayvanlar Müziği Nasıl Algılar?

   Çoğu zaman müziğin neden insanlar için vazgeçilmez olduğu, hayatlarının en önemli parçalarından biri olduğu merak edilmiştir. Bu durum aslında eğlence ihtiyacımızdan ya da serotonin bağımlılığımızdan kaynaklanıyor. Şöyle ki vücudumuz müzik ile bir uyum yakaladığı zaman mutlu olmamıza yarar sağlayan bu hormonu salgılıyor. Müziğin yapısında bulunan anlamlı ses tekrarları beynimizde olduğu gibi algılanır ve bu anlamlar beynimize bir haz verir. Beynimiz sonradan gelecek olan ses dalga frekansını önceden düşünmeye çalışır ve bu durum beynimize haz verir. İnsanlarda olduğu gibi bazı hayvanlarda bu durum tıpkı anlatıldığı gibi gerçekleşir. Notaların uyumu ve sakinleştirici etkisi hayvanlar için adeta bir terapi gibidir.

 

 Hayvanlar Müziği Nasıl Kullanır?

  Balinalar, yunuslar, kuşlar ritim duygusuna en az insanlar kadar sahip olan canlılara örnektir. Bu canlılar müziği sadece bir rahatlama aracı olarak değil bir iletişim aracı olarak da kullanır. Şarkı söyleyen kuşun kulağımıza hoş gelen anlamlı notaları dişisi için bir çağrı niteliği taşıyor olabilir. Yine benzer şekilde su altının devasa canlıları balinalar kur yapmak dışında da birçok durumu anlamlı notalar ile birbirlerine iletirler. Yunusların da aynı özellikte şarkılar söylediği bilinmektedir. Bu ritmik sesler yüzlerce kilometre ötedeki diğer canlıya bir mesaj iletecektir.

 

 Hayvanlar Ne Tür Müzik Dinlemekten Hoşlanırlar?

 Evcil hayvan sahibi olan insanlar bu durumu merak etmekle beraber aslında evcil hayvanının müzik zevkine şekil vermektedirler. Hayvanlara sadece klasik müzik dinletmeyi öneren bilim insanlarının aksine son araştırmalar hayvanların her türden müziğe alışkanlık gösterebileceğini savunmaktadır.

Etiketler: kedi,köpek, müzik
Mayıs 10, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı