Hayvan Piresinden Nasıl Kurtulursunuz?

Hayvan Piresinden Nasıl Kurtulursunuz?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Evcil hayvan sahiplerinin muzdarip olduğu konuların ilk sıralarında hayvan pirelerinden nasıl kurtulunacağı gelir. Pireler, özellikle evlerde beslenen kedi, köpek gibi hayvanlarda sıklıkla görülebilen önemli bir sorundur. Üzerinde bulunduğu canlının kanını emerek beslenen bu parazit, evcil hayvanlarla sürekli temas halinde olan insanlar için de büyük tehlike arz eder. Kan yoluyla bulaşan hastalıkları canlıdan canlıya taşıyan pireler, ısırıklarıyla da kaşıntı ve kızarıklıklar başta olmak üzere birtakım deri hassasiyetlerine sebebiyet verebilirler.

 

Pireler Nasıl Bulaşır?

Pireler genelde ev hayvanlarının sokak hayvanlarıyla temas etmesiyle doğrudan bulaşır ve eve taşınır. Ancak pireler ve pire yumurtaları, ayakkabıların altına yapışarak evlere taşınabilir, hatta gün içinde temas edilen sokak hayvanlarından kıyafetlere bulaşan pire ve pire yumurtaları, evde konak hayvan olarak bulunan evcil hayvanlara temas edilmesiyle dahi bulaşır.

 

 Pire İnsana Bulaşır Mı?

 Kedi, köpek gibi hayvanlarda bulunan normal pireler insanlara bulaşmaz. Ancak daha tehlikeli ve bulaşıcı bir tür olan kum piresi, insanı da konak olarak kullanır. Yani insanları da ısırır ve kanını emer. Kum piresi eşyaların üzerinde bile uzun süre barınıp çoğalabilir.

 

 Pire Nasıl Zarar Verir?

 

Pireler öncelikle ısırdıkları bölgede kızarıklık, kaşıntı, tahriş gibi lezyonlara sebep olur. Hayvanlarda yoğun kaşıntı ve tüy dökümüne yol açarlar. Asıl tehlikeli durum ise, hayvanlardan hayvanlara veya hayvanlardan insanlara geçen, kan yoluyla bulaşan hastalıklar için taşıyıcı olmalarıdır.

 

 Hayvan Piresinden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

  

Evcil hayvanlarda temizlik, bakım ve düzenli veteriner kontrollerine dikkat edilmediği takdirde, pire bulaşması kaçınılmazdır. Özellikle doğum yapan anne hayvanda, yeni doğmuş yavru hayvanlarda ve ev dışına gezmeye çıkarılan hayvanlarda çok daha fazla görülen pirelerden korunmak için, veteriner hekimlerin uyguladığı iç ve dış parazit tedavilerinin en geç 6 ayda bir yaptırılması gerekir. En etkili yöntem veteriner hekimin, her hayvana uygun dozlarda ve sıklıkta uygulayacağı bu yöntemdir.

  

Parazit Tedavisi Dışında Etkili Yöntemler Nelerdir?

 

  Pet hayvanları için satılan pire şampuanları ve pire tasmaları diğer yöntemlerdir. Pire şampuanları, piyasada birçok çeşidi olan ve harici kullanımlar için önerilen ürünlerdir. Evcil hayvan bu ürünle şampuanlanır, etkisini göstermesi için bir müddet şampuanlı bekletilir ve daha sonra bol suyla durulanır. Ölen pireleri tüylerden ayırmak için sık dişli kedi-köpek tarağıyla tüm tüyler taranır. Diğer yöntem ise, koruyuculuğu her markada değişmekle beraber, etkisi diğer yöntemlere nazaran daha düşük olan pire tasmalarıdır. Bu tasmalar hayvanlar üzerinde bulundurularak pireleri uzaklaştırması beklenir.

Etiketler: pireler
Mayıs 07, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı