Hayvan Neden Zayıflar

Hayvan Neden Zayıflar-Mamayolda

 

     Tıpkı insanlarda da olduğu gibi zaman zaman bir hayvanın zayıfladığını görürüz. Bunun altında birden fazla sebep olabildiği gibi sadece yeni bir ev, aile ya da taşınma gibi basit sebepler de olabilir. Bu tarz bir sebepten dolayı zayıflıyorsa bu süreçte ona anlayış göstermeli ve daha az stres olmasını sağlamanız gereklidir. Yüksek ses, ani hareketler stres seviyesini arttıracaktır. Sakin ortamlar ise stres seviyesini büyük ölçüde azaltacaktır.

 

 1) Stres

 

      Tıpkı biz insanlar gibi hayvanlar da belli sebeplerden dolayı stres yaşar ve yeme bozuklukları oluşur. Bu yüzden de zayıflarlar. Eğer stres kaynaklı bir zayıflama şikayeti varsa, stresin kaynağı en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde hayvanlarda oluşan zayıflama hastalıklara sebep olur.

 

 2) Ağız Ağrıları

 

      Eğer hayvanınızda uzun süredir yemek yiyememe ya da yerken rahatsızlık belirtisi görüyorsanız zayıflamasının sebebi budur. Hayvanlarda ağız hastalıkları ve ağrıları diş fırçalamamaktan kaynaklı çok sık oluşur. Bu nedenle yakın bir zamanda veterinere gidip tedaviye başlayarak, hayvanın zayıflamasını önlersiniz.

 

 3) Yemek Tadını Beğenmeme

 

        Zaman zaman mama değiştirince hayvanlar tadını beğenmeyip yemediklerinde zayıflarlar. Bunu önlemek için ya mama değiştirilmemeli ya da yeni mamaya geçerken bir hafta boyunca eski mamanın miktarı azaltılarak mama kabına yeni mamadan konulmalı. Alışkanlıklarından ötürü yeni mamaya geçişte beğenmeme durumları çok sık olur.

 

 4) Üzüntü

 

      Duyguları olan hayvanlar üzüldüklerinde iştahlarını kaybederek zayıflar. Üzülmelerinin birçok nedeni vardır. Bu nedeni bulup, üzüntülerini gidererek zayıflamalarını azaltırsınız. Üzüntü kaynağı bulunmadığı takdirde daha endişe verici nedenlere sebep olur. Bunu engellemenin en kolay yolu ise üzülmeleri yerine onları mutlu etmektir.

 

       Eğer bunlardan hiçbiri zayıflama sebepleri arasında yer almıyorsa daha fazla vakit kaybetmeden veterinere götürerek genel muayene yaptırarak nedenini öğrenirsiniz. Eğer hastalıktan kaynaklı bir zayıflama ise, veteriner hekimin önerdiği ilaçlar bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Başka önerdiği yollarla da zayıflatan etkenleri azaltarak, kilo almasına yardımcı olursunuz. Bu tedaviler uygulanırken sabır göstererek hayvan açısından daha faydalı bir ortam sağlar ve iyileşme süresini kısaltırsınız. Hayvanlara sert davranmadan tedavisini uygulamak onlar açısından daha yararlı olur.

Etiketler: hayvan,hayvanbakımı
Temmuz 15, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı