Hayvan Hakları Yasası Olmayan Ya da Çıkartmayan Ülkeler

hayvan-haklari
  1. Avusturya; Hayvan haklarını en sıkı biçim de uygulayan ülkedir. Uygulanan kanun da; hayvanların bakımlarını eksiksiz yapmamaları, korku ve acı çektirmeleri, taşıyabileceklerinden fazla yük taşıtmaları, aç bırakmaları, sağlık bakımlarını yaptırmamaları, sosyalleşmelerine izin verilmemeleri, sakatlanmalarına ve hatta ölümlerine neden olmaları sebebi ile verilen zararın büyüklüğüne göre, para veya 1 yıla kadar hapis cezası verilmekte olup sahipliğini yaptıkları hayvanlar “hayvan koruma konseyi“ tarafından ellerinden alınıyor.
  2. İngiltere; Hayvan hakları konusun da 14 maddelik hayvan yasa ve kanunu bulunmaktadır. İngiltere de hayvanlar “hissedilebilen varlıklar“ olarak kabul görülüyorlar. Eziyet, işkence, ve dövüştürülmeleri sebebi ile 20.000 pound para cezası veya 6-9 aya kadar hapis cezası verile biliniyor. Hayvan satışı sadece Petshoplardan yapılıyor. Ülke dışından yasal olmadan getirilen hayvanların sahiplerine soruşturma dahi açıla biliniyor.
  3. İsviçre; İngiltere gibi İsviçre dede hayvanlar “hissedebilen varlıklar“ olarak kabul görülmüştür. Hayvanlara kötü davranan, ihmal eden, ağır yükler bindirip eziyet eden, sahiplere suçun boyutuna göre para cezası veya 3 yıla kadar hapis cezası verile bilmektedir. Evcil hayvan sahiplerinin besledikleri hayvanların sosyal statüsü doğrultusunda çift olarak sahiplenmesi mecbur tutuluyor.
  4. Türkiye; Ülkemizde hayvan hakları diğer ülkelerdeki gibi ciddiye alınmıyor ne yazık ki. Yasalarda boşluklar olduğu gibi takipsizlikte söz konusu. Hayvanlara şiddetin kanunen caydırıcı olmayan para cezası dışında hapis cezası olmadığını biliyoruz. Son yıllarda yürürlüğe giren Petshop’larda kedi ve köpek satışı yasağı ve sokağa terk edilen evcil hayvanların tespiti üzerine sahiplere verilen para cezası uygulanmaya başlanmıştır.
Etiketler: hayvan, yasa, hayvan hakları, kedi, köpek,
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı