Havana Brown Kedi Cinsi Özellikleri

Havana Brown Özellikleri-Mamayolda

 

     Kestane kahvesi meraklılarının sıcaklığı ile ilgisin çekecek Havana Brown kedi cinsi, Siyam kedisi atasının asaletiyle beslenmiş. Parlak kısa tek renk kahve tüyleri ve ılımlı karakter özellikleri ile sahiplerini hiç zorlamıyor. Kendini ve hayattaki duruşunu anlamak isteyenlere Havana Brown kedi sahiplenme önerilir. Çünkü onlar yavru kedilerinde bile sahibine büyük dersler çıkarmasını sağlar.

Havana Brown Tarihi

     1950 ve biraz öncesinde kedi yetiştiricilerinin Siyam kedisi çoğaltma arayışlarının sonucu olarak Havana Brown kedisi tarihi de başlamış olur. İngiltere doğumlu melez kedi cinsidir. Bir önceki çalışmalarında ise Mavi Rus elde ederek kuzenini çaprazlamışlardı. 

1940 tarihi sonunda çikolata kahvesi seven birkaç yetiştirici yabancı cinste kahverengi kedi üretimine başladı. Kendilerine önce “Havana Grubu” sonra “Kestane Kahvesi Grubu” adını verdiler. Sadece kahverengi Siyam kedileri kullanarak başlatılan bu çalışmalar sonucu önceleri “Chestnut Brown Oriental” adını verdikleri bugünkü Havana Brown tarihi başlangıcı olarak dünyaya geldi. Hemen sonraki ilerleyen tarihlerde Amerika yetiştiricileri de üretme programına Havana Brown kedisini dahil etti. Siyam kedileri ile çiftleşse de İngilizler gibi başarılı olamadılar.

1964 yılları ve ilerleyen tarihlerde Havana Brown dünyanın en geniş kedi sicili ile CFA tarafından şampiyonluk verildi. Yakın tarihlerde 2011 yılında tekrar üretimin canlanması ve popülaritesinin artması için Avrupa’dan tescilli kestane rengi Havana Brown kedileri ithal edildi. GCCF 2014 yılında “Suffolk Kestane Havana Oriental” adı altında biraz farklı bir tür üzerinde çalışmalara devam etti.

Havana Brown kahverengi, tek renkli çikolata kahve, kızıl kahve veya kestane kahvesi olarak nitelenebilecek renktedir. Havana Brown göz renkleri genellikle yeşil tonlarında veya altın sarısı tonlarında olur.

Havana Brown Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: uysal, ılımlı, şefkatli
Tüy Yapısı: Kısa, kestane kahverengi renklerinde
Kulak Yapısı: normal seyek tüylü
Gövde: zarif orta ince kemikli
Kuyruk: ince normal uzunlukta
Kilo: 3-5KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 7 / 10

Hareketlilik – 7/ 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 7/ 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 8/10

Havana Brown orta boylu ama zayıf görüntülü konuşkan bir kedidir. Kaslı ve yuvarlak vücut yapısı ve tek rengi ile estetik özellikleri güçlüdür. Aktif ve oyuncu olması zarif görüntüsünü korumasına yardım eder. Havana Brown kedi cinsi diğer kedi özelliklerinden farklı olarak sıcak kahve tonu ile göz doldurur. Genel kapsamda Havana Brown özellikleri şöyledir:

 • Diğer kedilere kıyasa ortalama kilo ağırlığındadır.
 • Orta büyüklükte yuvarlak vücudunu hafif uzun bacakları taşır.
 • Diğer kedi ömürlerine kıyasla orta derecede uzun yıllar yaşar.
 • Tek renk sıcak kahve olması onu etkileyici yapar.
 • Sesiyle ve davranışlarıyla iletişim kurmayı sever.
 • Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyidir.
 • Bakımı zor değildir.

Estetik bakımdan göze hitap eden Havana Brown kedilerinin yavruları da çok güzeldir. Havana Brown yavru kedisi henüz hiç güneş görmediği için daha açık kızıl kahve renginde olur. Tüy kalitesi 1 yaşın gelmeden parlamaya başlayacaktır. Erken dönem sahiplenme yapanlar kedinin cinsi hakkında şüpheye düşer. Ancak güneş gördükçe ve geliştikçe görünüşü güzelleşecektir.

Havana Brown Vücut Yapısı

     Havana Brown görünüşünde renk dışında onu tasvir edecek tek kelime “orta”dır. Ancak bu kedilerde vücut yapısı daha zarif ve uzun görünümdedir. Bunun sebebi muntazam yanakları ve kafatası ile zarif kemik yapısıdır. Havana Brown cinsi yavru kedi diğer kedilerde olduğu gibi genetik izler veya ton farklılıklar taşımaz. Vücutları doğdukları şekilde büyür. Tüy renkleri ve kalitesi hafifçe gelişir. Bıyıkları kahverengi olarak doğar.   

Havana Brown vücut yapısı Amerika doğumlu ve orijinal İngiltere doğumlu olanlar arasında çok fazla fark görülmez. Ancak tüy rengi çok az fark eder. Kedilerde çağımızın hastalığı olan obezite bu estetik yapı için en büyük tehlikedir. Havana Brown yavru kedilerinin beslenmesi ve egzersizleri veteriner tavsiyesi ile düzenlenir. Böylece ilk yatırımı sahibi tarafından yapılan bu egzotik görünümlü kediler güzelliğini korur.

Havana Brown kedi cinsi kısa tüylü olduğu için uzun saatler bakım istemez. Yavru için en güzel bakım duygusal ihtiyaçlarının ve aynı zamanda fiziksel kondisyonu için oyun oynamasıdır. Sahibi ile geçireceği eğlenceli dakikalar çok yönlü gelişimini sağlar. Kemik ve kas yapısının güçlemesi kilo alımına da engeller.  

Havana Brown Karakteri

     Havana Brown sahiplenme düşüncesi olanları yine orta karakterde bir kedi bekliyor. Orta dereceli zeki, oyuncu, aktif ve meraklı karakteri bulunan Havana Brown kedisi sahibini hiç üzmeyecek. İsteklerini net bir şekilde ifade eden iyi bir arkadaştır. Sahibi ne kadarına izin verirse o kadar yakınlık kuracak bir kedidir. Havana Brown karakteri sosyaldir ancak yetiştirme tarzına bağlı olarak sahibinin izin verdiği ölçüde davranır. Havana Brown kedi cinsi karakter özellikleri:

 • Konuşkan ve sıcakkanlıdır,
 • Sahibine bağlı bir kedidir,
 • İlgili, uyumlu ve meraklıdır,
 • Herkesle iyi anlaşan dostane bir kedidir,

Bir kedide olması istenen tüm özelliklerin tam ortasında Havana Brown kedileri duruyor diyebiliriz. Sahibine sadık bu kedilerin mükemmel bir karakteri var. Onda aşırı olan hiperakiflik, saldırganlık, aşırı hareketsizlik gibi özellikleri görmek imkansız. Ancak sahibi izin verdiği kadar sevgisini paylaşacaktır. Eğer sahibi onun kucağında veya yatağında yatmasına izin verirse öyle de olacaktır.

Havana Brown sahiplenme düşüncesinde olanlar bu anlamda çok şanslıdır. Sahiplenen kişi başına çıkmasına izin verirse öyle de olacaktır. Kucakta istemezse yanında oturacaktır. Özellikle ilk defa yavru kedi sahiplenme isteği olanlara iyi bir tercih olacak. Yüzsüz, talepkar kediler değillerdir. Ama onun daha fazla konuşması için cesaretlendirilmesi daha çok iletişim kuracağı anlamına gelir. Ona çok sıcak davranırsanız o da sizin saçlarınızı taramaktan çekinmeyecektir. Havana Brown kedi sahibini de iyi idare edecektir. Seyahatlerde agresiflik yapmayacak , misafirleri sıcak bir şekilde kapıda karşılayacaktır.

Havana Brown özellikleri kedinin hem kendisini hem de ahibine katkı sağlayacak türdenidir. Kedi sahipleme askında kişinin kendi potansiyelini görme ve şükretmesi için iyi bir yöntemdir. Havana Brown sahiplenmek de öyle. Verilen sevginin karşılığında hesapsızca sevilmek şükran duygusunu ve hayata bakış açısını değiştirir. Özellikle omuza çıkan kedi ve terapi masajları sahibinin bütün endişelerini alır. Bu açıdan bakıldığında tüm kedi özellikleri sahiplerine ayrı bir yarar sağlar.

Havana Brown Bakımı

     Havana Brown bakımı kesinlikle zor değildir.Parlak kısa tüyleri ekstra özen istemez. Çok sık bir tüy yapısına sahip değildir. Ancak düzenli diş bakımı yapılması önerilir. Diş taşları, yemek artıkları tüm kedilerde ağız kokusu yanı sıra gingivitis veya diş eti çekilmelerie yol açar. Bu nedenle Havana Brown kedi bakımnıdadiş temizliği önem verilmesi gereken bir konudur.

Kedilerin bakımı hakkındaömürlerini uzattığı söylenir ki bu bir gerçektir. Hayatları boyunageçirebilecekleri hastalıkların temelini oluşturan organizmalar; mikrop, bakteri, parazit, mantar, virüs hepsne karşı önlem almak oluşbilecek hastalıkların önüne geçmektir. İyi bir bakımla Havana Brown kedi kaç yıl yaşar için sonuç 8 ile 13 yıl arasındadır. Aradaki 5 yıl farkı uzatmak iyi bir bakımla olur.

 • Ayda biraç kez ölü hücrelerden arındırmak Havana Brown kedilerde cilt ve deri enfeksoyunlarının önüne geçecektir.
 • Düzenli diş forçalaması kedilerde diş kaybını engellemeye yardımcı olur.
 • Kulak bakımı ise kedilerin kulak akarları için ekstra tedavi görmelerinin önüne geçer.
 • Günlük kedi kumu temizliği kedi idrar yollarıenfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin yolu keser.
 • Kedilere taze su verilmesi su içmelerini teşvik eder ve olası böbrek sorunlarına yardımcı olur.
 • Havana Brown gibi kedilerin ölçülü yemek yemeleri vücut estetkilerinin bozulmayacağı, obezite kaynaklı diyabet gibi hastalıkların kapı dışarı edilmesidir.
 • Düzenli kedi egzersizleri, sporları, oyunları kedi vücut ve kas yapısının güçleeceği bel ki de kalp hastalığı riskini azaltacağı anlamına gelebilir.

İdeal bakımla Havana Brown kedi kaç kilo olmalıdır için cevap 3 kilo ile 5 kilo aralığında olsa da 4 kilo korunması gereken bir değerdir.

Havana Brown Hastalıkları

     Havana Brown cinsi kediler tüm kediler gibi hastalanır. Önemli olan hastalıkla savaşacak bağışıklık sisteminin gelişmiş olmasıdır. Bazı cins kedilerde belirli hastalıklara karşı kalıtımsal yatkınlık bulunur. Hava Brown kedi cinslerinde de bazı riskler görülür. Kedilerin en çok mustarip olduğu hastalıklar genellikle enfeksiyon veya obezite kaynaklıdır.

Havana Brown kedi nadir bir ırktır. Kem İngiltere’de hem de Amerika’da farklı yetiştiricilerinin olması kalıtsal hastalıkları konusunda az bilgi sunmaktadır. Ancak Havana Brown kedilerinde diş hastalıkları ve böbrek taşları oluştuğu bilinir. Gen testleri ile yatkınlık araştırılması en doğru bilgiyi verecektir.

Kedilerin en büyük ölüm sebebi obezite kaynaklı gelişen diyabet, kalp ve organ yetmezlikleridir. Tüm bunların özenli kedi bakımı ile üstesinden gelinir. Kedilerin en çok karşılaştığı ikinci hastalık ise Böbrek ve idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Bunun içi Havana Brown kedinin uygun şekilde beslenmesi gerekir. 

Havana Brown yavru kedilerin ölümüne neden olan virüsler için sokağa çıkarılmadan aşılarının tamamlanması gerekir. Ayrıca yabancı kedilerle bir arada bulunmaması, kızgın dönemlerde kaçmaması için kısırlaştırma ameliyatı olması büyük fayda sağlar. Bu öldürücü virüsler genellikle ısırma gibi davranışlarla kediden kediye geçer.

Havana Brown ‘a Özel Mama

     Havana Brown’ a öze mama seçerken onu en iyi tanıyan veterinerinin fikrini dinlemek gerek. Eğer mevcut bir hastalığı yoksa kalıtımsal hastalıklarına karşı özelliklerde bir mama seçimi Havan Brown için iyi olacaktır. Havana Brown’ a özel mama;

 • Kas kütlesini destekleyecek yüksek protein içermesi
 • Kilo almasını engellemek için az karbonhidratlı olması,
 • Bağışıklık sistemi için vitamin ve mineralden zengin olması,
 • Böbrek hastalıklarına karşı koruyucu veya destekleyici olması,
 • Cilt ve derisini, tüylerini koruması veya
 • Dişi için destekleyici tane şekillerinin olması tercih edilir.

Her 6 ayda bir değiştirilecek Havana Brown için mama Royal Canin Siamese olabilir. Atasının genleri Siyam olduğundan 6 ay boyunca onu her konuda destekleyecektir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 08, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı