Hangi Hayvan Evde Beslenir?

Hangi Hayvan Evde Beslenir?

 

          Çoğu insanın, hayvanlara ilgisi ve sevgisi bulunmaktadır. Bu sevgi, insanların evde hayvan beslemelerini sağlamaktadır. Fakat evimizde beslemeye karar verdiğimiz hayvanları almadan önce, iki defa düşünmemiz gerekmektedir; çünkü evde hayvan beslemek; ona zaman ayırmak, geçici bir heves olup olmadığını, ayırt etmek gerekir. Aksi halde, geride muzdarip ve sokağa atılmış bir hayvan bırakmış oluruz. Pratik bilgiler Evde hayvan beslemeye karar verdiğimizde ise onlara layık bir ortam hazırlamamız gerekir. Evde beslenmeye uygun olmakla birlikte, birçok insanın evde beslediği hayvanlar, şu şekilde sıralanmaktadır ( köpek, kedi, balık ve tavşan)

 

 Evde, köpek nasıl beslenir?

         Evde, köpek beslemeye karar verdiğinizde, ilk yapmanız gereken onun, sağlık kontrollerini sağlamak için bir veterinere götürmek ve yeri geldiğinde aşılarını yapmak olacaktır; çünkü bu, hem sizin hem de köpeğinizin sağlığı söz konusudur. Evde, köpek beslemekte iseniz, evin içinde köpeğe ait dökülmüş tüyleri görmemek mümkün değildir. Onun için köpeğinizin tüylerini ince bir tarakla birkaç günde bir taramakta ve yıkayarak temizlemek gerekmektedir. Eğer köpeğiniz daha yavru ise, onu süt ve köpek mamasıyla beslemek en doğru olanıdır. Fakat köpeğiniz biraz olgunlaştığında, çiğ ette alıştırmadan, haşlanmış ya da kızartılmış et verilmelidir.

 

 Evde, kedi nasıl beslenir?

          Evde kedi beslemeye başladığınızın ilk birkaç günü, dışarıya açılan tüm kapı ve pencerelerin kapatılması gerektiği, unutulmamalıdır. Çünkü kediler, doğası gereği, hızlı hareket etme ve esnek bir yapıya sahip olduğundan kaçma eğiliminde bulunabilirler. Evinizin bir köşesine, kediniz ihtiyaç duyduğunda rahatlıkla ulaşabileceği, su kabı ve mama kabı olmalıdır. Bu sayede evde olmadığınız zamanlarda, aç ve susuz kalmamış olur. Havalarda kedinizi, eve hapsetmeyin, onun da tıpkı insanlar gibi güneşten gelen enerjiye ihtiyacı vardır. Haftada birkaç defa kedinizi yıkayarak temizleyin ve sağlık kontrollerini aksatmayın.

 

 Evde, balık nasıl beslenir?

           Evde, akvaryumda balık yetiştirmek, hemen hemen herkesin hayali olmaktadır. Bazı insanlar, salonun daha şık durması için kocaman akvaryumlar almaktadır. Akvaryumda balık beslemek istiyorsanız, balıklar hakkında biraz bilgi almakta fayda vardır. Bilinmesi gereken bilgiler şunlardır:

-Hangi tür balıkların tuzlu ya da tatlı suya ait oldukları...

- Hangi tür balıkların aynı alanda yaşadıklarını...

-Akvaryumdaki balıkların suyu, hangi sıklıkla değiştirilmesi...

- Aynı yere fazla yem atılmaması aksi halde balıklarda zehirlenme oluşabileceği...

 

 Evde, tavşan bakımı nasıl olmalıdır?

         Evde tavşan beslemek istiyorsanız, bazı ciddi önlemler almakta fayda vardır. Tavşanlar kemirgen olmakla birlikte çukur kazmayı seven hayvanlardır. Koltuk, halı, sandalye gibi ev eşyalarınızın kemirildiğini ya da evinizin delik deşik olduğunu görmek istemiyorsanız, ona uygun bir kafes yapmalısınız. Tavşanlar otçul hayvanlar olduğundan dolayı, marul lahana maydanoz havuç gibi besinlerle beslenmektedir. Ayrıca tavşan beslemekte iseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta: kedi ve tavşanın yakınlaşmasını mümkün olduğunca imkansız hale getirilmeye çalışılmalıdır.

Etiketler: kedi, köpek
Mayıs 21, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı