Exotic Shorthair Özellikleri

Exotic Shorthair Özellikleri-Mamayolda

 

     Exotic Shorthair cinsi kedi sakin duruşu ardında renkli bir kişilik saklar. Onun bağlılığı ve sevgisi herkese iyi gelir. Karakteri bakımından naif, uslu meraklı olması yüzlerde bolca gülümseme yaratacak. Herkesle iyi anlaşan bu sevimli kediler yumuşak tüyleriyle kucaklarda gezmeye çok açık.  Exotic Shorthair sahiplenme pek çok sorumluluğu yanında getirse de bu eşsiz deneyim için kesinlikle değer.

Exotic Shorthair Tarihi

     Exotic Shorthair tarihi çok kısa olmakla birlikte hayvan yetiştiricilerin merakı ile ortaya çıkmıştır. Melez kedi tüylerinden olan Exotic Shorthair’ in soyu American Shorthair ile İran kedisi birleşmesidir.

1940 yıllarında İran kedilerinin ve Siyam kedilerinin popüler olması ile birlikte yetiştiriciler yeni karma cins üretmeye çalıştılar ve böylece Exotic Shorthair tarihi yazılmaya başladı. Bu iki türün doğal olarak kasıtlı melezlenmesi sonucu elde edilen yavrular çoğaltıldı. Exotic Shorthair renkleri atalarından daha parlaktır. 1950 yıllarında melez çalışmaları kedi şovlarında tanıtıldı ancak American Shorthair yetiştiricileri bu durumdan memnun kalmadılar. 1966 yılında Amerikan Shorthair yetiştiricisi Jane Martinke potansiyeline inanarak Kedi Meraklıları Derneği’ne (CFA) kaydını sundu.  

Cins kedi geliştirmek ve kayıt yaptırmak geçmişte modaydı. O dönemde bugün iyi bildiğimiz British Shorthair,  European Burmese, Birman kedileri, Bombay gibi türler oluştu. O dönemin moda türlerinden olan İran Kedisi, Ankara kedisi, Siyam kedisi, Mavi Rus ve Burmese kedileri bugün beslenen pek çok hayvanın DNA sonuçlarında çıkabiliyor. 

Exotic Shorthair turuncu, gümüş, altın sarısı, başak sarisi, kahverengi ,çift renkli, duman grisi, koyu gri, krem, beyaz, siyah, açık kahverengi ile geniş renk yelpazesine sahiptir. İran kedisi renklerinde Exotic Shorthair bulmak mümkündür.

Exotic Shorthair Özellikleri –Vücut Yapısı

Karakteri: ılımlı, sakin, meraklı
Tüy Yapısı: Renkli, kalın ve uzun
Kulak Yapısı: küçük renkli tüylü
Gövde: orta, tıknaz, kısa bacaklı
Kuyruk: kısa ile orta arası
Kilo: 3,5 ile 6 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 7 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 8 / 10

Oyunculuk 7/ 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/ 10

Exotic Shorthair cinsi kediler atalarından getirmiş olduğu kabiliyetleri ile bilinir. Yalnız ataarından sadece kabiliyet değil hastalıklarını da almıştır. Yoğun, yumuşak tüyleri, büyük kafaları, geniş yaakları ile göz doldurucudur. Kaslı vücudu kısa bacakları ve kabarık tüyleri arkasında saklamış olan yavru kediler sahibini atletik figürlerle şaşırtır. Genel itibari ile Exotic Shorthair özellikleri:

 • Exotic Shorthair kedileri naif, ılımlı kedilerdir.
 • Ortalama 4-5 kilo ağırlığında olurlar.
 • Yuvarlak büyük kafaları ve enli yanakları ile dikkat çeker.
 • İri gövde ve kısa bacakları ile tıknaz görülürler.
 • Exotic Shorthair genetik hastalıklara yatkındır.

Exotic Shorthair Vücut Yapısı

     Exotic Shorthair vücut özellikleri atası olan İran kedisine daha çok benzer. Yumuşak ve yoğun tüy yapısı orta sıklıktadır Exotic Shorthair cinsi kedinin vücudu kilolu gibi görünür. Vücut yapısında en çok dikkati yanakları ve küçük gözleri çeker. Exotic Shorthair kedi cinsi atası İran kedisine benzer görüntüsü ile dikkat çeker. Tüylerinin kabarık olması bacak boyunu kısa olması onu tıknaz gösterir. Ancak gayet güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Exotic Shorthair’ e ait vücut özelikleri şöyledir:

 • Exotic Shorthair genel olarak yuvarlak hatlara sahiptir.
 • Büyük yuvarlak kafası dolgun yanakları ile oval görünür.
 • Şekilli bir alın ile küçük tüylü kulakları bulunur.
 • Yuvarlak büyük gözleri yanaklarının tesirinde kalmıştır.
 • Bakır veya altın renklerinde gözleri bulunur.
 • Parmak aralarında tüyler olan büyük kaslı patileri bulunur.
 • Kuyruğunu aşağıda tutar ve genellikle kısadır.

Exotic Shorthair Karakteri

      Exotic Shorthair kedi cinsi için anne kuzusu demek yanlış olmaz. Sahibine âşık bu kediler en mutlu anlarını onların kucaklarında geçirir. Exotic Shorthair karakteri genellikle sevgisiyle bilinir. Çevresinde herkese karşı sevecen davranır ancak sahibine başka. En çok annesi gibi gördüğü sahibini sever. Bunun dışında Exotic Shorthair kedi özellikleri şu şekildedir:

 • Akıllı ve uslu davranır.
 • Çevresindeki hemen herkese ılımlı ve anlayışlıdır.
 • Nazik tavırları vardır.
 • Meraklıdır ve bu merakını yenmek için sonuna kadar takip eder.
 • Oyun oynamaya bayılır.
 • Arkadaş canlısıdır ama en çok sahibine.
 • Sahibine bağlıdır, yakınında olmak ister.

Exotic Shorthair sahiplenme çok karlı sadakate yatırım gibidir. Bu sadakat naif ve hassas gözleriyle sizi hep korumak isteyecek bir kedinin yoldaşlığına benzer. Exotic Shorthair kabarık tüyleri ile aslında derisini değil yumuşak kalbini saklar. Bunların dışında Exotic Shorthair kalıtsal yatkınlığı bulunan hastalıklar nedeniyle onu yarı yolda bırakmayacak bir sahibe ihtiyaç duyar. Exotic Shorthair sahiplenme sorumluluğu hem iyi günde hem kötü günde olmalıdır. Onu sahiplenme bu nedenle ayrıcalıktır. Exotic Shorthair bakımı orta dereceli zordur.

Exotic Shorthair cinsi yavru kedi her şeyden önce meraklı bir kedidir. Kutunun içine saklanmış oyuncağı bulmak için kafasını sağa sola eğmesini izlemek çok keyiflidir. Exotic Shorthair cinsi yavru kediler eğitildiğinde pek çok yetenek geliştirebilir. Ses komutları alabilir. Oyuncak veya anahtarlık getir götür işleri yapabilir. Özellikle merak uyandıran bulma oyunlarına kendini iyi ce kaptırır. Onu yavru iken sahiplenme ve bu anları paylaşmak çok iyi bir karardır. Exotic Shorthair kedi sakin ve hareketsiz yatan kediler gibi görünür. Ancak o akıllı olduğu için enerjisini merak ettiği şeye saklamıştır.                               

Exotic Shorthair Bakımı

      Exotic Shorthair yavru kediyle çıkılan yolda onun sadakatini iyi bir bakımla ödüllendirmek gerekir. Günlük 1 saat Exotic Shorthair kedi cinsi bakımı için yeterlidir. Bu süre içinde onun sağlığını korumak, enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturmak gerekir. Exotic Shorthair bakımı önerileri:

 • Düzenli ölü hücre ve dökülmüş kedi tüylerinden arındırmak,
 • Her zaman temiz bir kapta taze su içmesini sağlamak,
 • Düzenli kedi kulak, tırnak bakımları yaparak bakterileri uzaklaştırmak,
 • Kedi tuvaleti ve içindeki kum hijyenini sağlamak,
 • Düzenli etkinliklerle egzersiz yapmasını sağlamak,
 • Arada bir konserve, pouch ya da haşlanmış et ve kemik suyu ile ödüllendirmek,
 • Ayda bir kilosunu tartmak ve not almak
 • Senede bir veteriner kontrollerine götürmek ve değerlerini kontrol ettirmek iyi bir bakımın gereksinimleridir.

Kedi bakımında bazı tekniklerin gelişmesi için yavru bakımlarının veteriner tarafından yapılması önerilir. Tırnakların kesim teknikler, tüylerin tersi yönde taranmaması gibi konularda Exotic Shorthair’e kedi cinsine özel tavsiyeler alınabilir. Exotic Shorthair için kilo kontrolü çok önemli. Bu nedenle büyük bir oyun platformuna sahip olması, tırmalama tahtası, taşıyabileceği küçüklükte oyuncaklar onu mutlu edecektir.

Exotic Shorthair yavru bakımı için biraz da eğitime vakit ayırmak gerekir. Duygusal bağları son derece güçlü olan Exotic Shorthair cinsi yavru kedilerini sahibinin ilgi ve şefkatine daha çok ihtiyacı var. Sosyalleşmesi için etkinlikler düzenlemek, kaslı yapısının güçlenmesi için oyunlar oynamak ve her şeyden önemlisi onu tanımak için vakit ayırmak gerek.

Exotic Shorthair Hastalıkları

     Exotic Shorthair melez ırklarda yaygın olan kalıtımsal hastalıklar görülebilir. Her anne ve aba ayrı olduğundan yavru kedi yatkınlıkları ancak gen testi ile ölçülür. Ancak Exotic Shorthair ırkına ait genetik hastalıklar:

 • Brakisefali kaynaklı gözyaşı kanalı, çene, diş, soluk borusu yapısal bozuklukları,
 • PKD, Böbreklerin kist oluşturmaya meyilli olması,
 • Kalsiyum Oksalat kristali iç organlarda taş oluşumu,

 Exotic Shorthair hastalıkları maalesef ömrünü kısaltan hastalıklardır. Genetik yatkınlıkları nedeniyle Exotic Shorthair kaç yıl yaşar sorusunun cevabı 8 kadar düşük 15 yıl kadar olabiliyor. Genetik hastalıkların bulunma orak %40-50 kadar yüksektir. Melez cinsi kedi hastalıkları yavruyken ve yaşları ilerlediklerinde görülür.

PKD Polikistik Böbrek Hastalığı birçok ırkta görülür. Böbreğin kist oluşumuna yatkınlığı nedeniyle bir süre sonra kedi böbrekleri görevini gerçekleştiremez ve akut böbrek yetmezliği baş gösterir. Bu nedenle düzenli veteriner kontrollerinden geçmesi uygun mama seçimi önemlidir.

Exotic Shorthair kedi genetik hastalıkları organların düzgün çalışmalarını engeller. Bunun için ameliyatlar, kısırlaştırma, ilaç takviyesi çözümleri bulunur. Ancak bunlar da %100 çözüm sağlamaz. Bakımla desteklenmesi mümkün olduğunca sık veteriner kontrolü gerekir.

Exotic Shorthair ve diğer kedi cinslerini etkileyen bulaşıcı hastalıkları bulunur. Kedi virüsleri çoğunlukla bağışıklık sisteminin savaşamayacağı kadar güçlüdür en çok yavru kedileri öldürür. Bu nedenle yavru kedilerin güvenilir kanallardan temin edilmesi ve dışarı çıkarmadan aşılarının tamamlanması önemlidir.

 Exotic Shorthair’ e Özel Mama

     Exotic Shorthair’ e özel mama tercihi için veterinerden tavsiye almak şarttır. Genetik hastalıklarını geciktirecek her türlü mama onlara fayda sağlar. Exotic Shorthair beslemesinde bazı taktiklerin kullanılması daha pozitif katkı sağlayacaktır.

 • Exotic Shorthair için üriner destekli mama kullanmak,
 • Kilo kontrolü sağlanması birçok hastalığı uzaklaştırır,
 • Vitamin ve mineralden zengin beslenme,
 • Taze et suları ile sindirim ve idrar yollarına yardım etmek,
 • Düzenli biyokimya yaptırmak, değerleri kontrol altında tutmak fayda sağlar.

Veterinerlerin tekdüze beslenmeyi onaylamadığı ve kilo kontrolünün önemini vurgulaması pek çok hastalık kaynağı olan obeziteyi uzaklaştırır. Brakisefali yapısı nedeniyle Exotic Shorthair hava yolları dardır. Kilo alımı ile kedilerin nefes alımı iyice zorlaştığı görüldü. İdeal Exotic Shorthair kilo olmalıdır sorusunun cevabı kedi cinsiyetine göre değişir. Exotic Shorthair kedi 3.5 ile 6 kilo olur. Ancak bu sağlığı için olumlu değildir. İdeal ağırlık 4 veya 5 kilo civarı olmalıdır.

İdrar yollarında kristalleşme ve taş oluşumu yatkınlığı için Exotic Shorthair ‘ e özel mama seçimi yapmak akıllıcadır. Eğer PKD teşhisi koyulmuş ise veteriner tavsiyesi almak daha iyi olur. Exotic Shorthair için Royal Canin Persian Cat maması faydalıdır. Brakisefali yapısına uygun mama tanecikleri, kilo kontrolü ve üriner sistem desteği verir. Her 6 ayda bir farklı bir mamaya geçmek veterinerlerce tavsiye edilir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 08, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı