Burmese Kedi Cinsi Özellikleri

Burmese Özellikleri - Mamayolda

     Burmese dikkat çekmeyi ve sürpriz yapmayı seven bir kedidir. Kendini vücudu ve konuşmalarıyla ifade etmesi Burmese özellikleri arasında en çok öne çıkanlardan. İlgi görmeyi çok sevdiği için çocukların iyi arkadaşlarından olup kendisi de bizzat bir çocuk gibi haylazlık peşindedir. Özellikle yalnız kaldığında ilgisizlikten çılgına dönebilir. Burmese özellikleri ile evi ikinci veya üçüncü çocuğu olmaya aday.

Burmese Tarihi

     Açık yolculuğa çıkan bir denizci Burma yolculuğunda bir kedi kaçırdığı iddiaları bulunur. Burmese tarihi bu dedikodu ile başlar. 1920 veya 1930 yıllarında Burma’dan gelen bu kedi siyah noktalara sahiptir. Bu tek kedi bugünkü Burmese ırkının atası olacaktır ve ismi Wong Mau’dur. Burmese’ nin atası olan bu kedi çikolata kahvesi renginde zayıf bir kedidir.

Burmese tarihi bu kedinin hayvan yetiştiricisi olan Dr. Joseph Thompson’ a verilmesiyle başlar. Ona göre bu kedi ince kemikli ve bir Siyam kedisinden daha kaslı bir vücuda sahiptir. Kısa bir kuyruğu ve yuvarlak gözleri vardır. Koyu kahverengi benekleri olan bu kedi üreme programına dahil edilir. Daha sonra hayvan yetiştiricisi yanında Siyam kedisi ile çiftleşerek bugünkü Burmese kedileri oluşmuştur. 1936 yılında Kedi Meraklıları Derneği (CFA) Burmese kedilerinin kayıtlarını aldı. Tam olarak bir tür olarak tescili ise 1957 yılında gerçekleşti. Bugün tüm federasyonlarda kaydı bulunmaktadır.

Burmese geldiği tapınak kedi soyuna ait Birman kedisi ile yarı ortak bir soya sahiptir. Ayrıca bugünkü Burmese Siyam kedisi genetiğinin de yarısına sahiptir.

Burmese kısa, ipeksi yumuşaklıkta tüylere sahiptir. Burmese bej, gümüş, lila, mavi, samur kahvesi, şampanya rengi, platin sarısı, siyah olmak üzere geniş bir renk skalasına sahiptir. 

Burmese Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: etkileşimci, sosyal, konuşkan
Tüy Yapısı: seyrek kısa tüylü
Kulak Yapısı: orta geniş
Gövde: atletik normal
Kuyruk: orta boy
Kilo: 3– 6.5 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 8 / 10

Hareketlilik –  8/ 10

Bakım ihtiyacı 3 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

Burmese  iletişimi çok kuvvetli bir kedidir. Kendini sesli ifade etmeye bayılır. Sevildiğinde çıkardığı yüksek gurultular , mırlamalar ve miyavlamalar ile varlığını hep hatırlatır. Burmese özellikleri arasında güzel gözleri ve eşsiz vücuduyla çıkardığı seslere görsel olarak eşlik eder.İpeksi yumuşaklıkta tüyleri, büyüleyici altın rengi gözleri ile büyüleyicidir. Çok zeki olduklarından gelişmiş kabiliyetler ve yetenekler edinirler. Bu yetenekleri ile herkesi şaırtmaya bayılırlar.

Burmese cinsi özellikleri;

 • Atletik vücut yapısına sahipler.
 • Orta büyüklükte kedilerdendir.
 • Tüy renkleri çok çeşitlidir.
 • Sevgi dolu, paylaşımcı karakterleri bulunur.
 • Zeki olduklarından yeteneklidirler.
 • Dışa dönük, aktif ve hareketliler.

Burmese cinsi kedi mekana bağlı yaşar. Bu nedenle iyi bir ev kedisidir. Sosyal ve paylaşımcı yapısı onu eğitilebilir kılar ancak hareketli olduğu için çok fazla dikkatini toplayamaz. Burmese yavru kedi biraz daha vahşi olur. Eğitilene kadar sahibi yorabilir. Dışa dönük ve iletişimci olduğu için üstesinden gelmek zor olmaz. Burmese yavru kedi eğitimi ona çeşitli numaralar öğreterek, mama ile ödüllendirerek, arama bulma oyunları oynatarak mümkündür. Yavru kedilerin sosyallik eğitimi ile sınırların çizilmesi önemlidir. Aksi hale herkese fazla sevgi gösterecektir. Duygusal zekası yüksek olan bu güzel kediler çok hareketliler. Yüksek zekalarına meydan okuyarak şaşırtıcı atlamalar gerçekleştirebilirler. Burmese kedilerinin herkes tarafından sahiplenilmesi doğru olmaz. Burmese sahiplenme niyeti olanların tüm gün evde yalnız bırakmama gerekir. Hem çok sıkılırlar hem de duygusal ihtiyaçları karşılanmadığı için her türlü haylazlık yaparlar.  

Burmese Vücüt Yapısı

     Burmese kedi cinsi sportif vücuda sahipler. Burmese vücut yapısı çok fazla iri olmasa da hareketli yaşam tarzları ve merakları nedeniyle kaslı vücutları bulunur Bu türün en belirgin özelliği çok fazla enerjileri ve zekaları olması. Bu enerji ve zekalarını konuşarak veya zıplayarak yansıtırlar.

Burmese vücut yapısı hareketli yaşam tarzları ile genellikle fit kalır. Burmese kedi cinsi için sürpriz dolu demek mümkün. Sahibinin peşinde yürürken gördüğümüz bir kedi aniden kaybolarak bir anda sahibinin önüne atlayarak sürpriz yapabilir. Hem neşeli hem de sahibine son derece sadık olan Burmese kedilerinin diğer özellikleri;

 • Dayanıklı sindirim sistemi,
 • Atletik vücut,
 • Orta beden vücut ve kulaklar,
 • Yuvarlak az tüylü kafa
 • Kısa boy tüyler
 • Geniş omuz ve göğüs,
 • Kısa ile orta arası kuyruk şeklindedir.

Burmese kedilerinin göz rengi ve tüy rengi de dikkat çekicidir. En çok kahverengini gördüğümüz ancak çok fazla renk alternatifi olan bu kedilerin göz rengi ise sarı, yeşil ve mavinin açık tonlarıdır.

Burmese Karakteri

     Kedilerin karakteri çoğu zaman çok olumlu olsa da bazılarını sahiplerini sıkar. Burmese karakteri de bazıları için öyle olabilir. Yüksek sesle miyavlama, sahibini takip etme, aktiflik gibi özellikler herkesin hoşuna gitmeyebilir. Kediler arasında en çok kuş gibi gürültülü, köpek gibi sadık tek kedidir. Burmese karakteri yüksek zekasının yansımasıdır. Burmese kedi bazen aktifliğini yaramazlık yaparak yansıtabilir. Sosyal bir ortamda yetişmesi önemlidir. Diğer Burmese kedi özellikleri şu şekildedir.

 • Eğlenceli, katılımcı ve paylaşımcı ve sosyaldirler.
 • İnsan dostu, uyumlu ve iyi niyetliler.
 • Akıllı, enerjik ve dışa dönük kedilerdir.
 • Uyumlu, sorumluluk sahibi kedilerdir.

Burmese cinsi yavru kedi de sevgi dolu, arkadaş canlısı bu kediler hemen her ortamda uyumludur. Takdir edilmeyi ve dikkat çekmeyi çok severler. Herkesle iyi anlaşan bu kediler yetiştirilme tarzına göre yabancılara karşı da anlayışlı ve sevecendir. Burmese karakteri sahibi için gurur vericidir. Her gün kendini yenileyen uyumlu bir kedi olduğu için rutin davranışlar sergilemez. Sahiplerini devamlı şaşırttığı için Burmese yavru kedilerden sıkılmak mümkün değildir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla vakit geçirmeyi çok sever.

Burmese sahiplenme düşüncesi olanlar renkli kişilikleri seviyorsa Burmese onlardan biri. Çocuklu ailelerin sahiplenmesi bu kedileri çok mutlu edecektir. Kalabalık bekar evlerinde bir sürü aktivite edinebilir. Ancak tek başına bırakılmaya uygun olmadığı için çalışan bekarları cezalandırmakta gecikmeyecektir.

Burmese Bakımı

     Burmese bakımı diğer cinslere kıyasla hiç zor sayılmaz. Seyrek kısa tüyleri olduğu için tüy bakımı kolaydır. Burmese kedi mevsim geçişleri dışında çok fazla tüy dökmezler. Günlük kedi tuvaleti bakımı her kedinin enfeksiyon riskini azaltır. Çok hareketli olan bu kedilerin temiz suya ihtiyacı olur. Burmese bakımında en önemli faktörler bunlardır. Diğerleri ise;

 • Aylık tırnak bakımı ile bakteri ve kanamalara karşı önlem almak mümkün.
 • Haftada sadece 2 defa ölü hücrelerden arınması için taranması alerji riskini azaltır.
 • Kedi tuvaletinin günde 2 defa temizlenmesi üriner sistem hastalıklarına karşı iyi bir bakım önlemidir.
 •  Ayda bir kez kulaklarının yumuşak pamukla temizlenmesi parazitlerinin yerleşmesini önler.
 • Su kabının temiz ve suyun taze olması pek çok sorunun önüne geçer.
 • Ayda bir kez tartılması kilo kontrolünü için iyi bir önlemdir.
 • Yılda bir kez veteriner kontrolünde bakım tavsiyesi almak Burmese yaşam kalitesini artırır.

Kedilerin bakımının yapılması enfeksiyona bağlı ölümlerde büyük düşüşe sebep olur. İyi bir bakımla kediler 3 yıl kadar uzun yaşar. Bakım ve koruma ile Burmese kedi kaç yıl yaşar sorusunun cevabı 18 ile 20 yıl kadar uzundur.

Burmese Hastalıkları

     Burmese kedilerinin tüm kalıtsal hastalıkları farklı atalardan geldiği için bilinmiyor. Ancak bazı hastalıklarda şikayetleri daha fazla. Hepsinde olmasa da bazı Burmese hastalık kayıtlar:

 • Orofasiyal ağrı sendromu görülmüştür.
 • Kas zayıflığı olarak bilinen hipokalemik Polimiyopati hastalığı görülmüştür.
 • Bazı yavru kedilerde Gangliosidoz görülmüştür.
 • Diyabet ve obezite vakaları görülmüştür.

Bunların dışında her kedide görülebilen enfeksiyonlar ve bulaşıcı hastalıklar Burmese kedilerini de tehdit eder.  Obezite ve diyabet için beslenme alışknlıkları düzenlenmesi çok önemlidir. Kilo kontrolü için Burmese kedi kaç kilo sorunun cevabı gerekir. Burmese kedileri yaşa bağlı olarak 3 ile 6.5 kilo arasında olur.

Genetik hastalıkları ve enfeksiyonlar dışında pek çok bulaşıcı hastalık bulaşır. Bu hastalıklar genellikle virüs temellidir ve tedavileri çok zordur. Bu hastalıklardan korunmak için yavru kedilerin dışarıyla temas etmeden aşılarının tamamlanması gerekir.Yetişkin kedilerin sokakta tek başına dolaşması bulaşıcı hastalıklar için kaçınılmazdır. Bu nedenle evden kontrollü çıkarmak ve aylık ip/ dış parazit uygulamalarının yapılması Burmese kedi için önemlidir.

Burmese ‘e Özel Mama

     Burmese kedi maması seçiminde diyabet ve obez riski nedeniyle düşük tahıllı ve yüksek proteinli beslenme alışkanlığı önerilir. Bunun dışında Hipokalemik Polimiyopati hastalığına karşı potasyum seviyesini yükseltecek zengin vitamin ve mnerallerle yüklü bir mama hastalıklara karşı kalkan görevi görecektir.

Burmese’ özel mama seçiminde diyabet yatkınlığını kontrol edebilmek için düşük karbonhidratlı mamalar tercih edilir. Mamadaki proteinin tek yönlü devam etmesi iştah artışına neden olduğu için her 6 ayda bir içerik değişimi tavsiye edilir.

1-7 yaş için en ideal Burmese için mama Royal Canin Fit 32 ile başlamaktır. Her 6 ayda bir içerik değişimi yapılır ve alıştırılarak farklı mamaya geçilir. Bu mama Burmese yavru kedileri için uygun değildir. Yavru kedilerin daha fazla vitamin, mineral ve yağa ihtiyacı olur. Yavru mamaları daha küçük taneleri olan zengin içeriklidir. Birçok markada kaliteli yavru kedi maması mevcuttur.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 04, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı