Brazilian Shorthair Özellikleri

Brazilian Shorthair Özellikleri-Mamayolda

 

     Brazilian Shorthair (Brezilyalı Shorthair) hikayesi çok eskilere dayanır. Bu vahşi safkan kediler günümüzde artık bambaşka kimlikleriyle tanınıp seviliyor. Sevgi dolu, eğlenceli ve maceracı kimlikleriyle Brazilian Shorthair özellikleri herkese uyuyor. Sahibiyle bazen miyavlayarak bazen de davranışlarıyla iletişim kuran bu tür, avcılık yeteneği ile de biliniyor. Brazilian Shorthair farklı renkleri ile tam olarak teşhis etmek çok zor. Korsan kedinin serüveni başlasın!

Brazilian Shorthair Tarihi

     Kedi ırkları arasında en eskilerden biri Brezilian Shorthair yani Brezilyalı Shorthair ‘tır. Brezilian Shorthair tarihi 1500 yıllara kadar dayanır. O yıllarda vahşi bir sokak kedisi olarak düşünülen bu kediler Portekizlilerin dikkatini çeker. İyi bir fare yakalayıcısı olan bu kediler Portekiz gemilerinde çalışmaya başlamış ve Brezilian Shorthair tarihi serüveni ilk adımları da başlamış olur. İngiltere durağında British Shorthair ile türün bir kısmı devam ettiği iddia edilir.  Gezdiği ülkelerde marifetleri ile kendisini tanıtan bu marifetli kediler Brezilya’nın simgesi haline gelmiştir.

1980’de Amerika New York’ ta yaşayan Dr. Paulo Samuel Ruschi tarafından dikkat çekmiş ve geliştirilmesine başlanmıştır. Brezilyalı Dr Paulo Samuel Ruschi ve Alman Anneliese Hackmann 1988 yılında Dünya Kedi Federasyonunu kurarak safkan çalışmalarına devam etmiştir. Brazilian Shorthair tarihi kaderi 1998’de değişir. 1998’de safkan kedi oluşumunun kurucusu olarak Dünya Kedi Federasyonu (WCF) tarafından tescillendi. Resmen Brezilyalı olduğu ve diğer kediler arasında 10 safkan ırktan biri olarak kabul görüyor.

Brezilian Shorthair sarı, turuncu, beyaz, altın sarısı, başak sarısı, tekir, kahve, siyah, gri olarak çeşit çeşit renge sahip. Göz rengi ise yeşil tonları veya sarı tonlarında görülür. Shorthair cinsleriyle ile benzerliği bulunmaz. Daha uzun bir yüze sahiptir.

Brazilian Shorthair Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: aktif, meraklı, etkileşimci
Tüy Yapısı: Kısa tüylü, desenli
Kulak Yapısı: normal üçgen
Gövde: orta beden, kaslı
Kuyruk: incelen normal
Kilo: 3-5 KG

Çocuklarla arası – 6/ 10

Zeka – 10 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 3 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 7/ 10

Sosyallik 6/10

Vahşi kediler arasında insanlara tam uyum sağlamış sevgi dolu bir kedidir. Brazilian Shorthair her türlü ortamda sahibinin yanında yaşayabilecek uyumlu bir kedidir. Brazilian Shorthair cinsi özellikleri American Shorthair ‘e çok benzemekle birlikte birçok farklılık bulunur. Yumuşacık tüyleri gibi kalbi bulunan bu kediler iyi bir hayat arkadaşı. Brazilian Shorthair geçmişindeki avcılık meziyetlerini günümüzde oyunlara adamış gibi görünüyor.

Brazilian Shorthair aktif ve mutlu bir kedidir. Sahibinin istediklerini anlayacak kadar empati kurabilen zeki bir kedidir. Brazilian Shorthair cinsi özellikleri arasında bulunan mekansal ve duygusal bağlılıkları ile çok yönlü olduğu görülür. Bu kedilerin hem doğal yaşamda hem de evde mutlu olması mümkün. Diğer Brazilian Shorthair cinsi özellikleri;

 • Sevecen,
 • Safkan,
 • Oyuncu,
 • Zeki,
 • Aktif,
 • Avcı,
 • Arkadaş canlısı,
 • Uyumlu şeklinde anlatılabilir.

Brazilian Shorthair yavru kedi zekasını tam yönetemez. Enerjisini tek bir aktiviteye odaklayamaz. Bu nedenle yetişkin olanlara kıyasla yaramazlık yapacaktır. Onu evin içinde ararken avizeye tutunmuş olarak görmek mümkündür. Yerde ararken de bir dolabın içerisinden çıkması mümkündür. Gece uyurken sahibine sevgisini göstermek istemesinden daha doğal ne olabilir ki! Brazilian Shorthair haylazlıklarıyla sahibini tedirgin etse de çok sevimli bir kedidir.

Brazilian Shorthair yetişkin olunca enerjisi ve aktifliği biraz daha azalır. Ancak merakı ve hareketliliği bitmez. İster cam önünde olsun ister dışarıda kuşların uçması hep ilgisini çeker. Kendisi de dolapların üzerine zıplayıp atlayarak yeteneklerin artırmaya çalışacaktır. Brazilian Shorthair kedi kaslı yapısını aktif hayatına borçludur.

Brazilian Shorthair Vücüt Yapısı

     Brazilian Shorthair vücut özellikleri bakımından sağlıklıdır. Orta cüsse ve kaslı gövdesi üzerinde, vücudu ile orantılı bacakları bulunur. Brazilian Shorthair vücut yapısı her şeyin ortasıdır. Ancak bir British Shorthair kadar yuvarlak ve enli bir yüzü yoktur. Yuvarlak göz yapısına sahiptir. Gözleri genellikle yeşil veya sarı tonlarında olur.

Brazilian Shorthair vücut yapısında kulakları genişten inceye doğru sivrilerek çıkar. Üçgen formatındadır. Pençeleri veya patileri de vücuduna kıyasla normal boyutlardadır. Brazilian Shorthair kedi vücudunu çok iyi kontrol eder. Koordinasyonu ve kondisyonu yüksektir. Fiziksel olarak fit bir kedidir. Brazilian Shorthair diğer vücut yapısı özellikleri;

 • Kaslı ve orta beden vücut,
 • Uca doğru incelen kuyruk,
 • Üçgen sivri kulaklar,
 • Yuvarlak büyük gözler,
 • Karışık tüy renkleri,
 • Kalın kısa tüyler olarak sıralanabilir.

Brazilian Shorthair kedilerinde dikkat çeken bir diğer özellik de vücudundaki desenlerdir. Her kedi farklı desenlere sahiptir ve bu kesinlikle bu cinse ait demek imkansızdır. Brazilian Shorthair tüy renkleri de çok çeşitlidir. Bu nedenle renklere göre türü ayırt etmek de imkansızdır. Benzer türlere göre daha uzun bir yüzü bulunur.

Brazilian Shorthair cinsi kedilerin vücut yapısı orantılıdır. Bu nedenle hareketlerinde kısıtlama yaşamaz. İstediği her yere sığabilir ve ulaşabilir. Patilerini çok iyi kullanır. Esnektir. Bir dolabı tek başına açabilir. Dolapların üzerinde uzun atlayışlar yapabilir ve perdeleri askeri talim malzemesi olarak kullanabilirler. Tüm bu hareketleri yaparken en ufak zorluk çekmezler. Fit vücutları her türlü hareketi yapmaya müsaittir, zekaları ise her türlü hareket için fikir üretmeye müsaittir. Tüm bunların bir felakete çevrilmesinde en büyük engel ise sahiplerine duydukları bağlılıktır.

Brazilian Shorthair Karakteri

     Brazilian Shorthair kedi cinsi davranışları ile sahiplerinin ilgisini çeker. Sosyal bir kedi olarak herkesle iyi anlaşır. Hem konuşarak hem de davranışlarıyla etkileşim halindedir. British Shorthair karakteri güçlüdür. Sahiplerinin ilgisinden sıkılacakları tek düze kedilerden değiller. Bu kediler çok akıllı bu nedenle sahibi empati kurabilir ve eğitilir.

Brazilian Shorthair karakteri bakımından sadece mekana korumacılık yapmaz. Sahibine de bağlıdır. Bu nedenle onu hem sahibinin kucağında hem de cam önünde bulmak mümkündür. Yetiştirme tarzına bağlı olarak yabancılara karşı da yakınlık gösterir. Zekasının ve gücünün denenmesinden hoşlanır. Maceraya sevk eden oyunları sever. Brazilian kedi cinsi karakteri;

 • Maceracı,
 • Meraklı,
 • Etkileşimci,
 • Barışçıl,
 • Dikkatli,
 • Katılımcı,
 • Uyumlu,
 • Zeki,
 • Sorumluluk sahibi,
 • Mekan ve duygusal bağlı şeklindedir.

Brazilian Shorthair cinsi yavru kedi ile fiziksel aktiviteler yapmak onu geleceğe hazırlayacaktır. Her canlı doğduğunda vahşi sayılabilir. Gücünün ve zekasının farkına varması için oyuncaklar kadar ilgiye de ihtiyacı olur.  Çevresindeki insanlarla etkileşimi ile davranışlarını düzenler.

Brazilian Shorthair Bakımı

     Kedi bakımlarının olmazsa olmazları dışında Brazilian Shorthair bakımı ekstra özveri gerektirmez. Brazilian Shorthair için ayda bir tırnak kesimi, tüylerinin ölü hücrelerden fırçalanarak arındırılması gerekir. Bunun dışında tüm kediler için çok önemli olan kedi tuvaleti hijyeni sağlanması yeterlidir.

Brazilian Shorthair bakımında bir diğer faktör ise takiptir. Dışkılarının kokulu olması, çok sert veya yumuşak olması iyiye işaret değildir. İdrarlarının kokması veya renginin koyuolması iyi değildir. Yine aylık kilo kontrollerinin yapılması, kulaklarının içinde akarların yerleşmeden önlem alınması sağlıklarını koruma için gerekli bakım önerileri arasındadır.

Düzenli bakımı sağlanmış kediler uzun yaşar. Brazilian Shorthair kaç yıl yaşar sorusunun cevabı 14 ile 20 arasında değişmektedir. Brazilian Shorthair ömrü birçok kediye kıyasla uzun yıllar yaşar. Genel anlamda sağılığını tehdit eden hastalıklara karşı hijyen sağlanması tüm hayvanların ömrünü etkiler.

Yavru kedilerin bağışıklık sistemi zayıf olduğundanve alerjiye yatkın olduklarından evin temizliğinde kimyasalların kullanılmaması gerekir. Hemen hemen tüm kediler alerjiktir. Bu nedenle gerek mamalarında gerek bakımlarında doğal olmayan herşeyden uzak durmak gerekir.

Brazilian Shorthair Hastalıkları

     Kediler genel itibari ile bulaşıcı hastalıklara çok yatkındır. Hemen ön sokakta biraz yürütülen bir kedinin dahi gençlik hastalığı, FIV parazit, mantar gibi hastalıklar kapması mümkün. Brazilian Shorthair hastalıkları listesinde de en başta bunlar yer alıyor. Bu nedenle yavru kedilerin ilk bir yıl dışarıya çıkmaması ve bu hastalıklara karşı aşılanması çok önemli.

Brazilian Shorthair ırkına ait kalıtsal hastalık hikayesi bulunmamakta. Ancak satın alınan her kedide birçok hastalık çıkar. Hatta bunlardan bazıları ölümcüldür. Kediler sahiplenilmeden önce toplu alanlarda tutulur ve birbirlerine hastalıkları geçirirler. British Shorthair kedi sahiplenme düşüncesi olanlar bu işin hiçbir garantisi olmadığını bilir. Bu nedenle ilk on gün içerisinde aşıların yapılması gerekir.

Günümüzde kedilerin hastalıkların temelini obezite oluşturuyor. Sahipleri gibi atıştırmayı seven bu katılımcı kediler hareketsiz yaşamın da etkileriyle ciddi hastalıklara kapı aralamış oluyor. Diyabet, kalp hastalıkları ve bu ciddi hastalıklarla birlikte gelen pek çok yan hastalıklar…

Brazilian Shorthair‘e Özel Mama

     Brazilian Shorthair beslenmesi obeziteye bağlı hastalıkların gelişmemesi için çok önemli. Brazilian Shorthair’ e özel bir mama;

 • Proteinden zengin kuru ve sıvı mama
 • Vitamin ve minarelleri ile bağışıklığı destekleyen
 • Az tahıllı yapısıyla kilo aldırmayan
 • Tekdüze ve tek çeşit olmayan,
 • Hipoalerjenik olan
 • Antioksidanlar ve lifler ile sindirim sistemini desteklemelidir.

Veteriner kontrollerinde yapılan biyokimya veya Hemogram ile kedinin mama ihtiyacının belirlenmesi mümkün. Normal yetişkin bir Brazilian Shorthair kedi için Royal Canin British Shorthair Adult mama uygun olacaktır.

Kedilerin tekdüze beslenmesi kan değerleri yüksek olsa da önerilmez. Bu nedenle her 6 ayda bir mama alıştırılarak değişir. Böylece sindirim sistemi mamaya alışıp iştahı açmadan önce önlem alınmış olunur. Mama değişikliği yapılırken 1 hafta boyunca yeni mama azar azar ilave edilir. Sadece kuru mama ile Brazilian Shorthair beslenmesi uygun değildir. Arada sırada konserve veya katkısı olmayan haşlanmış taze et ve sebze karışımları desteklenmesi gerekir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 08, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı