Birman Kedi Cinsi Özellikleri

Birman Özellikleri - Mamayolda

     Birman safir mavisi gözleri ve Siyam kedisi sofistike renkleriyle çarpıcıdır. Görüntüsünden etkilenenler arasında Chanel’in CEO’su dahi var. Birman kedisi özellikleri bakımından çok zeki olup rahat tavırlarıyla fark ettirmeden arkadaşlık kurar. Zekasını ve duygularını çok iyi yönetir. Az bakım gerektirdiği için popülerliği yüksektir. Birman kedi, Birmanya Burma’da kutsal tapınak kedileri olarak bilinirler. Geçmişi sırlarla dolu ola bu kedilerin dünyanın dört bir yanında hayranlarını bulmak mümkün.

Birman Tarihi

     Birman uzak geçmişi tam olarak gizemini koruyor. Ancak Birmanya’da kökenli oldukarı biliniyor. Burma’da “kutsal kedi” olarak bilinen Birman tarihi  ve genetiği hakkında birtakım iddialar öne atılır. Birman kedilerinin benzerliği ile Siyam Kedisi  ile akraba olduğu söylentileri çıkmıştır. Daha sonra tüyleri nedeniyle Ankara kedisi ile çaprazlandığı iddia edilir. 1919 yıllarında Avrupa Fransa’ya ithal edilen bu kedilerin popülerlik serüveni başlamış olur.

En çok göz rengi ile nam salan bu kedilerin II. Dünya savaşı esnasında türleri yok olma tehlikesine düşer. Birkaç hayvan yetiştiricisinin müdahalesi ile soyları tükenmekten kurtulan bu kediler 1960 yıllarında Amerika’ya ithal edilerek kendini tanıttı. Amerika’da da yoğun ilgi ile karşılaşanBirman kedileri 1967 yılında CFF tarafından yeni ırk olarak kabul edildi.

Birman kedi renkleri zengindir.  Yaklaşık 22 Birman rengi bulunur. En çok görülen Birman mavi, krem, sütlü kahve, platin sarı, gri, çikolata, kuzgun siyah gibi renklerdedir. Bunların dışında Birman göz rengi parlak canlı safir mavisi ile turkuaz mavi  arasındadır. Mavi gözlü kedi en net bu cinste ayırt edilir. 

Birman Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: duygusal, enerjik
Tüy Yapısı: Uzun renkli
Kulak Yapısı: yuvarlak uçlu normal
Gövde: gelişmiş uzun, yeleli
Kuyruk: tüylü normal
Kilo: 4,5-5,5 KG

Çocuklarla Arası - 6/10
60%
 
Zeka - 9/10
90%
 
Hareketlilik - 7/10
70%
 
Bakım İhtiyacı - 9/10
90%
 
Oyunculuk - 8/10
80%
 
Eğitilebilirlik - 7/10
70%
 
Sosyallik - 6/10
60%
 

Birman kedisi ilk önce gözleriyle etki altına alığı kişieri dostane tavırları ile cezbeder. Birman özellikleri bakımından çok zeki kedilerdir. Bu zekalarını iletişim teknikleriyle ifade ederler. Seslerini , vücut dilini ve davranışlarını ustaca kullanırlar. Bağ kurmayı severler özellikle duygusal zekaları yüksektir.

Birman kedi cinsi diğer hayvanlarla da iyi anlaşan bir türdür. Bu kediler köpeklerle çok iyi anlaşır, oyunlar oynar ve varlığını kabul ettirirler. Çocuklarla oynarken çok sakinler ancak can yakan davranışlara her zaman müsamaha göstermezler. Birman kedisi özellikleri bakımından sosyal bir karaktere sahip olduğundan bekar insanlarla yalnızlık yaşar. Apartman yaşamına kolayca adapte olurlar. Uslu ev kedisi sorumluluğunu üstlenmeyi severler. İnsan odaklı olduklarından dışarıya çok fazla meyilli ve meraklı değillerdir. Birman özellileri;

 • Sosyal, İletişimci
 • Zeki ,Duygusal
 • Aktif, Hareketli,oyuncu
 • Bakımı kolay,
 • Eğitilebilir şeklindedir.

Birman kedi karakter özellikleri bakımından olgundur. Zekasını ve enerjisini  av peşinde değil paylaşıma odaklar Bu nedenle iyi bir hayat arkadaşı, evin bireyi veya  neşe kaynağıdır.  Birman kedi sahibine çok zorluk çıkarmadığı için yaygın olarak sahiplenir.

Birman Vücüt Yapısı

     Birman vücudu 1 yıl içerisinde gelişir. Birman cinsi yavru kedi tüy rengi öncelikle belirsizdir. Birman vücut yapısı ise 3 yıl içerisinde gelişimini tamamlar. Kabarık tüylerinden vücut yapısı kalın gibi görünse de kemikleri kalın değildir. Enine oranla uzun bir vücudu bulunur. Derisi tek kattır. Tüyleri uzun ve farklı renklerdedir.

Birman yavru kedi büyüdüğünde tüy rengi ve kalitesi güzelleşir. Yumuşak ve ipek kalitesinde tüyleri genellikle 2 rengin karması ile yüz ve vücuda şekil verir. Birman vücut yapısı diğer kedilerle kıyaslandığında atletik sayılmaz. Vücudundan çok beynini kullanmayı seven bu kediler üçgen şeklinde tepede yuvarlatılmış kulak şekline sahipler. Kedilerde badem göz olmasına rağmen Birman kedileri eşsiz mavilerini daha yuvarlak bir çerçevede sunarlar. Göz renklerini hayatlarının sonuna kadar korurlar. Renk tonu değişmez. Birman vücut özellikleri;

 • Kabarık, yumuşak, ipeksi tüyler
 • Orta vücut görüntüsü
 • Üçgen, yuvarlak uçlu kulaklar,
 • Normal uzunlukta tüylü uyruk uzunluğu
 • Çift renk tüy rengi
 • Yuvarlak kafa
 • Yuvarlak göz şekli
 • Safir mavi göz rengi şeklindedir.

Birman yavru kediler vücut gelişimlerini tamamlamak için etkinliğe ihtiyaç duyar.

 

Birman Karakteri

     Birman karakteri gereği güzelliğinin farkında olacak kadar zekidir ve çok sevdiği sahibinin ilgisinin de bu yönde olmasını ister. Çok iyi iletişim kuran Birman kedileri kendilerini miyavlayarak, vücutları ve tavırlarıyla ifade eder. Zekasını ve aktifliğini sportif faaliyetler yerine etkinliklere kanalize eder. Bu etkinlikleri başkalarıyla yapmak onu çok mutlu eder.

Birman kedileri avcılık kariyeri yerine duygusal bağa daha fazla önem verir. Bu nedenle evde av peşinde koşmak yerine oyun oynamayı sever. Bir avcı gibi yükseklerde avını aramaz. Çok fazla zıplamaz veya atlamaz. Tam bir uslu ev kedisidir o. Onu üzecek şey yalnız kalmak ve sahibinin ilgisini yitirmesidir.

Birman cinsi özellikleri;

 • Akıllı
 • İletişimci
 • Neşeli
 • Duygusal bağlı
 • Nazik, kibar
 • Barışçıl
 • Aktif
 • Paylaşımcı
 • Katılımcı
 • İlgili
 • Arkadaş Canlısı ve dostane şeklinde anlatılabilir.

Birman kedi karakteri kalabalık aileler, çouklu aileler ve sosyal işyerleri için uygundur. Duygusal bağlı kediler olduğu için farklı kişilerin ilgi göstermesi idaresini kolaylaştırır. İlgisiz kalan Birman kedisi daha fazla konuşur ve dikkat çekmeye çalışır. Sahibinin ilgisini ve hayranlığını kaybettiği için etrafında türlü türlü cilveler yapacaktır. Birman kedisi oyuncakları ile mutludur. Ancak yalnız kalmaya gelmez.

Birman sahiplenme düşüncesi olanlar onun için ideal ortamı oluşturmalıdır. Birman kedisi sahiplenmek isteyen kalabalık aileler çocukları ile oynayacak iyi bir arkadaş edinir. Ancak Birman kedisinin de sabrının bir sonu vardır. Verilelecek zararlar karşısında her zaman sessiz kalmaz.

 

Birman Bakımı

     Yavru Birman kedi beyaz renkte doğar. Yavru Birman bakımı beslemesi dışında fazla özen istemez. Beyaz rengi kendi rengini alana kadar 9 ay geçer. Bu sürede yavru Birman çok fazla tüy dökecektir. Birma kedinin cildine veya derisine kimyasal ürün değmemesi gerekir. Tek kat ve hassas cildi taranma istemez.

Yavru Birman bakımında aşılarının tamamlaması çok önemlidir. Bağışıklık sistemi gelişmemi bu canlıların tuvalet hijyen, beslenmesi ve su tüketimi takip ister. Vücut gelişimini sağlamak için egzersiz ve oyuncak desteği verilir. Bu dönemde dışarı çıkmaması olası hastalıklardan korur.

Birman kedi için tırnak bakımı önemlidir.Ancak renkli cilt tonu tırnak bakımının uzman ellere tesllimini mecbur bırakır Ayda bir defatırnak bakımı yapılması olası enfeksiyon riskini azaltır. Tırmalama tahtaları da bu konuda yardımcı olacaktır. Tırnak bakımı yetişkinlikte de devam eder.

Birman kedileri sağlıklı tek kat cilt yapısına sahip oldukları için uzun tüyleri ekstra bakım istemez. Ayda 2 veya 4 kez taranması ölü hücre ve olası alerji riskinin elenmesine yardımcı olur. Veterinerlerde Birman banyosu yapılsa da zaruri değildir. Kedi şampuanlarının içerisindeki kimyasallar bazen cilt yapısını bozar ve kepeklenmeye sebep olur. Bu nedenle banyo yaptırılması ne mecburi ne de olumludur.

Birman kedilerinin tüm kedi bakımlarından olduğu gibi diş temzliği gerektirir. Dişler üzerinde kalan yiyecek artıkları tartar ve gingivit oluşumuna neden olduğu için 1 yaş itibari ile düzenli ağız temizliği ister. İyi bir bakım tüm hayvanların ömrünü 3 yıl kadar uzatır. Sağlıklı ve iyi bakılmış bir Birman kaç yıl yaşar sorsunun cevabı ortalama 15 ile 18’dir.

 

Birman Hastalıkları

     Kediler hayatları boyunca pek çok hastaık yaşarlar. Kedi hastalıkları genetik, enfeksiyonkaynaklı olabilir. Birman hastalıkları da bu iki çeşidin karmasından oluşur. Tüm kedi ırklarında idrar yolları, ürüner sistem ve solunum yolları rahatsızlıkları görülür. Ancak geetik kaynaklı hastalıklar türün yatkınlığı ile Birmankedilerini de etkilemektedir.

Birman kedileri hareketli kediler olsa da durağan ev hayatı, kalp hastalıklar yatkınlığı ile birleşince yetişkin çağlarında ortaya çıkar. Birman hastalıkları içerisinde hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı ile çoğu kez başvuru yapmıştır. Kalp yetmezliği yatkınlığı bulunan bu güzel canlıların yaşam tarzlarının bir sonucu olarakkarşılarına çıkar.

Güzel mavi gözlü Birman kedilerinin yaşadığı  diğer hastalıklar ise Konjenital Hipokritoz ve Kornea Dermoidi şeklindedir. Bu hastalıklar ise öncelikle gözleri etkiler. Genellike göz rengini ve sağlığını koruyan bu kedilerin düzenli veteriner kontrolünden geçmesi faydalıdır.

Birman kedilerini tehdit eden bulaşıcı virüslere karşı aşılarının yapılması ve sokakta tek başına oynamalarına izin verilmemesi gerekir.

 

Birman ‘e Özel Mama

     Kedilerin sağlığının korunması için en önemli faktörler egzersiz ve beslenmedir. Birman kedileri genetik yatkınlığı bulunan hastalıklara karşı mama seçimi ve çeşitliliği önemlidir. Kalp hastalıklarına karşı düşük karbonhidratlı beslenmesi idealdir.

Birman kilo kontrolü hastalıklara karşı savunmasını güçlendirir. Doğru beslenen Birman kedi kaç kilo olmalıdır sorusunu cevabı 4 ile 5 kilodur. Beslenme kontrolü ile sağlık temeli atılmış olur. Birman’ a özel mama bulunmaz. Ancak veterinerlerin Birman’ a özel beslenme tavsiyesi şöyledir;

 • Birman sadece kuru mama ile beslenmemelidir.
 • Hipoalerjik olduğu için tahıl kullanımı uygun değildir.
 • Proteinden, vitamin ve minarellerden zengin beslenme genel kan değerlerini yükseltir.
 • Ölçülü beslenmek önemlidir. 25 gram yaş mama+ 25 gram kuru mama gibi.
 • Tekdüze beslemek sakıncalıdır. Mama alıştırılarak 5 ayda bir değiştirilir.
 • Bitkisel lifli mamalar hassas sindirim sistemlerini korur.

Veterinerler sadece tek protein kaynağı tüketilmesini istemez. Bu nedenle tavuk, balık, kuzu gibi etler dönüşümlü olarak verilir. Mama içeriklerine göre idrar yolları kristalleşme engelli, mide hassasiyetlerine karşı veya kilo almışsa kilo kontrolü sağlayacak mamalar tercih edilebilir. Birman için mama örneği Royal Canin Intense Beuty Gravy olabilir.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 02, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı