Ankara Kedisi Özellikleri

kedi, kedibakım

 

     Narin, ipeksi tüyleri, yumuşak mizacı ile tanınan Ankara kedileri en eski safkan türlerden. Ankara Kedisi özellikleri ve tavırları ile dikkat çekse de ilk izlenimi göz renkleri ile oluşturur. Asil duruşundan ve mavi-yeşil gözlerinde etkilenmemek mümkün değil!

Ankara kedisi tarihi geçmişi çok eskilere dayanan bir türdür. Cinsi farklı türlerin üretiminde kullanılan Ankara kedileri yakın geçmişte korunma altına alındı.

Ankara Kedisi Tarihi

      Geçmişi 15. Yüzyıla dayanan Ankara kedileri tarihi boyuna mavi veya yeşil göz renkleri ile bilinir. Ankara kedisi tarihi soğuk Ankara ikliminin zor koşullarına uyum sağlamak üzere doğal modifikasyon geçirdiği düşünülür. Ankara kedisi, Angora kedisi olarak bilinir. Meşhur Angora keçileri gibi kendini soğuktan korumayı başarmış olan bu güzel kediler yumuşak ince tüyleriyle görüntüsü kadar dokunması da zevklidir.

Tatarlar tarafından evcilleştirildiği düşünülen Ankara Kedisi tarihi “Manul” kedisinin soyuna dayandığı iddia edilir. 16. Yüzyıl Avrupa’sında Fransa’ya ticareti yapılan popüler kedilerden bir tanesidir. 19. Yüzyılda kedi gösterilerinin yapıldığı dönemlerde ise Angora kedisi olarak kendisini beğeniye sunar. Bu dönemin sonunda İran kedi yetiştiricileri tarafından üreme programına dahil edilmesiyle Ankara kedi tarihinin de düşüş dönemi başlar.

İran kedileriyle çiftleştirilen Ankara kedilerinin melezleri üretilir ve İngiltere artık Ankara kedilerini farklı bir ırk olarak kabul etmez. Ankara Hayvanat Bahçesi’nde koruma altına alınan Angora kedileri saf ırkını korumaya devam etmektedir.

1950 yıllarında Türkiye’de görev yapan Amerikan askerleri bu kediden çok etkilenerek Albay Walter Grant’e bir çift kedi sahiplendirir. Ankara kedisi tarihi Amerika’da farklı türlerle çiftleşerek üreme programına dahil edilir. Amerika’da çok beğenilen Angora kedileri sonraki yıllarda Ankara Hayvanat Bahçesi’nden damızlık temini ile birçok kez ihraç eder.

1968 yılında beyaz Türk Angora kedisi olarak tescillenir. 1978 yılına kadar Ankara kedileri renkleri kabul edilmedi ancak Türk Angora kedileri olarak Uluslararası Kedi Derneği ve diğer kedi kayıtlarında adı geçmektedir.  Ankara kedisi beyaz, sarı, sarman, taba ve siyah renklerde olabilir.

Ankara Kedisi Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: Kompleksiz, cesur, iddialı
Tüy Yapısı: Uzun Tüylü
Kulak Yapısı: Tüylü normal
Gövde: Orta uzun arası
Kuyruk: Tüylü, Normal
Kilo: 3-5 KG

Çocuklarla arası – 5 / 10

Zeka – 10 / 10

Hareketlilik – 8/ 10

Bakım ihtiyacı 5/ 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

Ankara kedisi diğer kedilerle kıyaslandığında aşırı zekiliği ile bilinir. Ankara kedisi özellikleri ile bir tencerenin kapağını açıp kendisini doyurduktan sonra kapağı kapatabilecek kadar üstündür. Vücudu ince uzun ve atletik olması kişilik özellikleri ile birleşince yetenekli olduğu kesin.

Görünüşü ile Ankara kedisi, kedi cinsi diğer türlerden Van kedisi ve İran Kedisi ile karıştırılır. Van ve İran kedileri suyla oynamayı çok severken Ankara kedisi suyu sevmemesi ile diğer kardeş türlerinden farklı kişiliğini ortaya koyar. Ankara kedisi genel özellikleri;

 • Badem şeklinde gözler, iri vücut
 • Farklı göz renkler: Bakır, mavi, altın, yeşil ela gözler,
 • Zeki, cesaretli olması,
 • İnce ama uzun vücut,
 • Parlak uzun tüyler şeklindedir.

Ankara kedisi üstün özellikleri ile iyi bir ev kedisidir. Genellikle ılık ve soğuk iklimi sever. Sıcak iklimlerde tüylerinden rahatsızlık duyar.  Atletik yapıları ile birçok zorluğun üstesinden gelir. Cesaretleri ile şaşkınlık yaratır.

 Sahibine bağlı ama bağımsız ruhlu kedilerdir. Çok fazla ilgi beklemez ama ilgiye de hayır demezler. Sahibini gözleri ile takip eder, belirli mesafede durarak bağını asla kesmez. Oyuncağı ile oynarken dahi bir gözü sahibindedir.

Ankara kedisi suyu sevmez. Evde yaşamak için idealdir. Genel olarak iyi niyetli ve sevecendir. Büyük çocuklarla iyi anlaşır. Küçük çocukların zarar verici davranışlarına karşı tepkisiz kalmaz. Ankara kedisi sahiplenme düşüncesi olanlar kesinlikle pişman olmayacaklardır. Tek negatif sayılabilecek yönleri tüy dökmeleridir.

Ankara Kedisi Vücüt Yapısı

     Ankara kedisi uzun ama zarif bir vücuda sahiptir. Ankara kedisi vücut yapısı bakımından kolları, bacakları, kuyruğu uzun ve kaslı bir gövdeye sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarına göre biraz daha kısadır.

Evde bakılan Ankara kedilerinin vücut yapılarını koruyabilmeleri için egzersiz ve beslenme planına ihtiyacı olur. Bu mükemmel vücut yapısı kişilik özellikleri ile birleştiğinde ortaya yetenekleri çıkar. Vücudunu zekası ile yöneten bu kedilerin kafasına koyup ta yapamayacağı şey yoktur.

Ankara kedisi cinsi özellikleri;

 • Atletik yapı,
 • Çevik ve elastik yapı,
 • Uzun vücut uzunluğu,
 • Uzun bacaklar,
 • Badem şeklinde gözler,
 • Uzun kuyruk,
 • Kaslı gövde,
 • Uzun ve parlak tüyler şeklindedir.

Ankara Kedisi Karakteri

     Ankara kedisi sahibine çok bağlı olsa da yasaklardan ve kısıtlanmaktan pek hoşlanmaz. Ankara kedisi karakteri bakımından özgür ve sorumluluk sahibi bir kedidir. Sahiplerinin onun özgür yapısına saygı göstermesi bazı davranışlarını da mazur görmesi gerekir.

Ankara kedi cinsi akıllı olduğu için musluğu açarak kendi suyun almak, acıkınca dolabı açmak gibi özellikleri ile sahibini şaşırtır. Sahibinin isteklerine karşı son derece saygılı olan bu kedileri bir birey olarak kabul etmek gerekir. Ankara kedisi eğitime açıktır. Ancak zeki ve cesaretli olması itaatsizlik gibi algılanır. Eğitiminde oyunlarla, zorlanmadan orta yolun bulunması ve sevgi esasının kullanılması üstün özellikli bu kediyle yaşamanın temelini oluşturur.

Ankara kedi cinsi diğer kişilik özellikleri;

 • Sahibine bağlı
 • Sevecen
 • Kararlı
 • Avcı
 • Aktif
 • İddialı
 • Cesaretli
 • Sorumluluk sahibi şeklindedir.

Ankara Kedisi Bakımı

     Ankara kedileri diğer kedi cinslerinde olduğu gibi rutin ilgiye ihtiyaç duyar. Ankara kedisi bakımı;

 • Günlük tüylerinin taranması
 • Günlük diş temizliği
 • Günlük mama, su kabı ve tuvalet temizliği
 • Haftalık kulak bakımı
 • Aylık tırnak kesimi şeklindedir.

Ankara kedisi tüy dökmeleri nedeniyle günlük bakıma ihtiyaç duyar. Hergün düzenli fırçalanması veya sık dişli tarak ile taranması hijyen için önemlidir. Ölü hücreler kedilerde alerji yapar. Tüylü Ankara kedisi bakımı için sadece günde bir kez 5 dakika ayırmak yeterlidir.

“İyi bir bakımla Ankara kedisi kaç yıl yaşar” sorusunun cevabı olan 18 yıl ile sahiplerinin ilgisyle ne kadar fark olabileceğini göstermektedir. Bakımsız kediler hastalıklara kapılarını açarlar. Ankara kedilerinin ömürleri 12 ile 18 arasında değişmektedir. İyi beslenme ve bakım 3 yıl ömürlerini uzatır.

Kedilerin sağlıklı üriner sisteme sahip olması için taze suya ihtiyacı olur. Günlük su kabına eklenecek 2 bardak taze su sağlığı için önemlidir. Tuvalet hijyeni tüm kedilerin başını belaya sokar. Temiz olmayan tuvalete girmek istemezler. Bu konuda çok haklıdırlar. Bakteriler onlarda idrar yolu enfeksiyonuna eden olur ki bu durum çok sık rastlanır.

Atlamayı ve zıplamyayı çok seven kediler için tırnak bakımı çok önemlidir. Uzun tırnakların kazalara ve enfeksiyona neden olması kedi sağlığı için uygun değildir. Pati altlarında da tüy bulunan bu cinsin ara sıra tıraş olması da uygundur.

Ankara kedisi sıcak iklimlerde veterinerde tıraş edilerek rahatlatılır. Ankara kedisi bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Tıraşın ters yönde yapılması cilt ve deri enfeksiyonlarına neden olur.
 • Tırnaklarının çok uzun veya kısa bırakılmaması bakteri ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Tüylerinin arada sırada sık tarakla taranması faydalıdır.
 • Kimyasal şampuanlarla bayo yaptırılması derisinin kurumasına neden olur.
 • Günlük diş hijyeninin sağlanmaması yıllar sonra sağlık sorununa yol açar.

Ankara kedisi bakımı diğer kedilerden farklı olarak haftada 1 yerine günlük taramayı içerir. Ankara  kedisi cinsi yavru kedilerin bakımı sık beslenmesi,eğitim, aşıları

Ankara Kedisi Hastalıkları

     Ankara kedisi hastalıkları bakımından yetenekleri kadar zengindir. Tüm kedilerde bazı hastalıklara karşı aşı önlemi alınmaması, genetik yatkınlık ve kötü bakım koşulları nedeniyle genel olarak risk altındadır. Anakara kedisi ırkına özel genetik yatkınlığı bulunan hastalıklar da mevcuttur.

İki farklı renk göze sahip Ankara kedilerinde sağırlık görülebilir. Tek renk gözleri olanlar normal bir şekilde duyar. Genetik olarak yatkın oldukları diğer bir hastalık ise kas koordinasyon bozukluklarıdır. Daha çok yaşlı Ankara kedilerinde görülen bu durum vücut yapısından ve nörolojik iletimden kaynaklanmaktadır. Hipertrofik kardiyomiyopati de görülebilen hastalıklar arasındadır. 

Tüm canlılarda olduğu gibi kilo kontrolü sağlık için önemlidir. Sağlıklı yetişkin Ankara kedisi kaç kilo olmalıdır sorusunun cevabı 4 kilo idealdir. 3 kilo veya 5 kilo Ankara kedisi de olur ancak boylarına kemik gelişimlerine göre 4 kilo idealdir. Fazla kilo kedilerde obeziteye neden olur. Obezite başladıktan bir süre sonra karaciğer, diyabet, kalp böbrek organlarına bağlı hastalıklar gelişir. Bu yüzden Ankara kedilerinde tüy bakımı kadar kilo kontrolü de önemlidir.

Yavru Ankara kedisi dışarıdan gelebilecek bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü değildir. Ankara kedisi yavru iken yapılabilecek gençlik hastalığı aşıları, FIV aşıları ile bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak şarttır.

Ankara Kedisi’ne Özel Mama

     Ankara kedisi özellikleri bakımından uzun tüylü olduğu için kendini temizlediği esnada pek çok tüy yutabilir. Ankara Kedisi’ ne özel mama veya maltlarla olası mide rahatsızlıkları önlenmiş olur. Her kedinin kilosu önemli olduğu için zengin protein içerikli mama kullanılır.

Ankara kedisi maması temel olarak 5 şeyi barındırmalıdır.

 • Kaliteli ve yüksek protein ile kas yapısının desteklenmesi,
 • Az karbonhidrat içeriği ile kilo kontrolü,
 • Vitamin ve minarellerle parlak tüyler,
 • Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemi desteği,
 • Diyet içi az tahıl içeriği olmalıdır.

Kediyi en çok onu inceleyen veterineri tanır. Kan değerleri bakılmışsa kedinin neye ihtiyacı olduğu kolayca bulunabilir. Hiçbir sağlık problemi yoksa Ankara kedisi için mama Pro Plan Elegant Adult+1 Optiderma zengin somon içeriği ile kedinin bayılacağı bir mama. Ancak çok lezzetli olduğu için iştahı da açılacaktır. Tüylerinin besleyen vitaminleri sayesinde çok faydası bulunmakla birlikte kısırlaştırılmış veya yavru kediler için farklı tercihlerin yapılması gerekir.

Tüm kedilerde tekdüze beslenme önerilmez. 6 ayda bir azar azar ekleyerek yeni mama geçişi tavsiye edilir. Her değişimde içerik de değişmelidir; kümes hayvanlarından, kuzu etine gibi. Böylece 6 ayda bir farklı mama çeşitleri ile önlem alınmış olunur. Diyet mama, idrar yolları hastalıklarından koruyucu mama, tüy sağlığı için mama tercihleri dönemsel olarak değişerek optimum beslenme planı hazırlamak mümkün.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Haziran 04, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı