American Wirehair Kedi Cinsi Özellikleri

American Wirehair Özellikleri - Mamayolda

     American Wirehair ismini tüylerinden almış Amerikalı bir kedidir. American Wirehair özellikleri arasında en belirgini yoğun, kıvrımlı tel tel tüylerinin oluşturduğu kabarık bir kürktür. Sakin, dostane ve uyumlu tavırları ile dikkat çeken bu kediler nadir görülür.

American Wirehair özellikleri bakımından atası American Shorthair’ e benzer. İyi bir avcı ve arkadaş olan bu kedilerin güzellik yarışmalarında dikkatleri üstüne çektiği bilinmektedir.

American Wirehair Tarihi

     American Wirehair tarihi 1966 yılına dayanır. Bir American Shorthair melezi olarak doğan bu kedi doğduktan heme bir yıl sonra 1967’de yeni ırk olarak kayıtlara geçmiş ve kedi güzellik yarışmalarına katılmaya hak kazanmıştır. American Wirehair tarihi boyunca güzellik yarışmalarına katılmıştır.

American Wirehair kendiliğinden doğal bir mutasyon sonucu oluşmuştu. New York’ta bir kedi yetiştiricisi olan Joan O’Shea yakın ırklardan çiftleşmesi ile 1965 yıllarında tüylü yavrular doğdu. İkincil yavrular da tel tel tüylere sahip olarak doğunca bunun yeni bir ırk olduğunu fark etti.

İngiliz bilim adamları American Wirehead’ in bir Devon Rex veya Cornish ırkı kırması olduğunu düşünerek genetik test yaptı. Ancak bunun doğru olmadığı kanıtlandı. Bugünlerde hâlâ kendi atası American Shorthair ile çiftleştirilerek orijinalliğinin korunmasına gayret ediliyor.

American Wirehair beyaz, gri, kahve, sarı, taba, siyah, mavi,  turuncu renkleri ile dikkatleri üzerine çeker.

America Wirehair Özellikleri ve Vücut Yapısı

Karakteri: Kompleksiz, uyumlu, neşeli
Tüy Yapısı: Kısa ve orta tüy karışık
Kulak Yapısı: orta büyüklükte tüylü
Gövde: orta, kaslı
Kuyruk: normal tüylü
Kilo: 3-5 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 7 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 4/ 10

Oyunculuk  8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

American Wirehair cinsi diğer American kedilerinde olduğu gibi orta büyüklükte ve yumuşak mizaçlıdır. Bu türün en belirgin özelliği kürkündeki tüylerin kıvrımlı ce yoğun olmasıdır. American Wirehead özellikleri arasında hoşgörülü ve herkesle iyi anlaşabilen yapısı ile dikkat çekmektedir.

Hem iyi bir avcı hem de hareketliliği ile “evde kuş uçurtmaz” deyimini hakkıyla yerine getirir. Ama eğer o kuş evin kuşu veya köpeği ise American Wirehair cinsi özellikleri bakımından sahiplenici ve koruyucu olması ile dokunmayacaktır. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu kediler iyi bir oyun ve aktivite arkadaşıdır.

American Wirehair kedi özellikle yetiştirme tarzına göre fazla sosyal olabilir. Onu eve gelen kurye teslimatçısına sarılan bir kedi de olarak da görebilirsiniz, korkup saklanan da. Sahibine çok bağlı olduğundan eğitimine bağlı olarak farklılıklar gösterir. American Wirehair özellikleri ile evdeki diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Ancak taciz edildiğinde sessiz kalmayacaktır.

Diğer American Wirehair cinsi özellikleri;

 • Sıcakkanlı kişilik
 • Avcı ve oyuncu
 • Orta bedende ırk olması
 • Çevresine karşı ilgili
 • İlgi bağımlısı değil
 • Bakımı kolay
 • Neşeli ve keyifli mizaç
 • Kişilere bağımlı değil
 • Mekan bağımlısı
 • Sert ve kalın kürk yapısı
 • Yay şeklinde kıvrık tüyler

American Wirehair Vücüt Yapısı

     American Wirehair vücut yapısı tüyleri nedeniyle fark edilmese de atletik bir yapıya sahiptir. American Wirehair başı ve vücudu öne doğru çıkık tipik bir avcıdır. Vücut yapısı nedeniyle her mekanda meziyetlerini göstermekten çekinmez.

American Wirehair vücut yapısı nedeniyle esnek hareketler yapabilir ve istediği nesnelere kolaya ulaşabilir. Genellikle çok sağlıklı olan bu American Wirehair kedi dayanıklı bağışıklık sistemine sahiptir. Kontrollü çiftleşme yapıldığı için vücut şekli bozulmaz.

American Wirehair tüy yapısı ve renkleri ile nam salmış bir türdür. Vücudunu saran kalın derisi üzerinde iki tip tüy şekli bulunur. Bir tanesi kalın kısadır. Diğeri ise kıvrık ve yay şeklinde olan biraz uzun tüylerdir. Tüy yapısı nedeniyle his iletimi yükseltir.  American Wirehair cinsi diğer vücut yapısı özellikleri;

 • Güçlü kaslar ve çene yapısı,
 • Geniş dışarı doğru çıkık kafa,
 • Dayanıklı bağışıklık sistemi,
 • Atletik vücut,
 • Orta boy vücut,
 • Orta uzunlukta kalın ve kıvrık tüyler,
 • Geniş omuz ve göğüs,
 • Orta uzunlukta kuyruk şeklindedir.

Vücut yapısı orta büyüklükte olan American Wirehead kedi kaç kilo için yavru iken 2.5 Kg sonraki yıllarda 5 Kg’a kadar çıkmaktadır.

American Wirehair Karakteri

     American Wirehair kişiliği özgür olduğundan her ortama kolayca adapte olur. American Wirehair karakteri bakımından sakin ve anlayışlıdır. Kedilik görevinin bilincinde, sahiplerini üzmeyen hayat ortakları gibidir.

Karakteri çocuklarla oynamaya müsaittir. Ancak sert ve can yakan davranışlar karşısında sakinliğini bozar. American Wirehair karakteri ve avcı kişiliği nedeniyle bulunduğu bölgeyi koruma altına alır. Üstün avcılık yetenekleri ve atalarından aşmış olduğu işçi kedi genleri ile aktif bir hayat sürer.

American Wirehair karakteri bakımından bağımsızdır. Birinin onu korumasını veya devamlı ilgi göstermesini beklemez. Yalnız yaşayan ve tüm gün dışarıda olan birine de kolay adapte olur, kalabalık ailelere de veya bir işyerinin çalışma alanına da rahatlıkla uyum sağlar. American Wirehair kedi cinsi özet olarak;

 • Yumuşak mizaç şeklindedir.
 • Uyumlu ve sakin
 • Bölgesel bağımlı,
 • Koruyucu ve avcı
 • Özgür ruhu
 • İlgili ve ilgiyi sever
 • Hareketli ve Eğlenceli olarak tasvir edilebilir.

American Wirehair sahiplenme isteği olan herkes için uygundur. Gerekirse tarlada çalışan ataları gibi, bağ, bahçede yaşayabilir. Çok iyi bir ev kedisidir. Amerika’da uzun yolculuklarda tır şoförlerine eşlik etmişliği vardır.

American Wirehair Bakımı

     American Wirehair bakımı sanıldığının aksine kolaydır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakım rutini ile ekstra özen veya zahmet gerekmez. Tüm kedi ırklarında yapılması gereken temel hijyen ve temizlik kuralları bu sevimli kediler için de yeter de artar.

American Wirehair yavru sahibi olanlar hariç yıllık 1 defa veteriner sağlık kontrolleri yeterlidir. Aylık tırnak bakımı ile olası tüm hijyen ve kaza olanaklarının önüne geçmek mümkün.

American Wirehair deseni kalın, yoğun kıvrımlı bir kürke sahiptir. Bu kalın ve kürkün içerisinden dökülmüş tüylerin ve ölü hücrelerin hafta bir arındırılması olası alerji problemlerinin önüne geçmek için yeterli olacak. Sadece bahar aylarında yani mevsim geçişlerinde deri ve tüy bakımı yapılması dahi yeterli olur. Tel tel tüyleri sanıldığının aksine ekstra bakım gerekmez. 

American Wirehair bakımı için günlük olarak tuvaletlerinin iki defa temizlenmesi, sularının yenilenmesi ve diş temizliğinden ibarettir. Tüm kediler temiz ve taze suya ihtiyaç duyar. Temiz olan su kabı ve taze su ile tüm kediler su içmeye teşvik edilmelidir. Özellikle kısır kedilerde idrar yolları rahatsızlıklarının temel sebebi susuz kalmalarıdır.

American Wirehair kedi cinsi diğer ırklarda olduğu gibi diş minesi üzerinde tartar ve sonrasında Gingivit olmaya yatkındır. Bu nedenle günlük diş fırçalaması ömrüne katkı sağlayacaktır. 

American Wirehair yavru kedileri için ekstra bakım önlemi almak gerekir. Tuvalet eğitimi, aşıları, beslenme ihtiyaçları ve su tüketimi ile desteklenmesi sağlıklı yetişkinlik yaşamı sürmeleri için temeli oluşturacak.

American Wirehair Hastalıkları

     Tüm kedilerin hastalıkları genetik veya sonradan edinir. American Wirehair hastalıkları genetik olarak atası Shorthair ile çiftleşmesinden gelen Hipertrofik Kardiyomiyopati olduğu düşünülür. Ancak bu bilgi kesin ve net değil.

Bakımı iyi yapılan American Wirehair kaç yıl yaşar cevabı 15 ile 20 yıl kadar uzun bir süredir. Bu dönemde hiçbir American Wirehair kedisi genetik hastalıktan vefat etmez. Yaşlılık veya sonradan edinilen şartlara bağlı hastalıklar etmen olur.

Sonradan edinilen hastalıklar genellikle üriner sistem, mide ve bağırsak, solunum yolları ve obeziteye bağlı gelişir. Kilo kontrolü sağlamayan kedilerde sırasıyla obezite, diyabet, diğer organ bozuklukları gelişir. Evde yaşayan tüm kedilerin risk altında olduğu bu zincir hastalıklar için mama tercihi ve egzersiz planı gerekir.

American Wirehair hastalıkları içerisinde e yaygın olanı üriner sistem yani idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerde sıklıkla görülen bu enfeksiyon riski American Wirehair için en uygun mama seçimi ve tuvalet hijyeninin sağlanması ile önlem alınır.

American Wirehead kürkü nedeniyle alerjik olduğu düşünülse de yanlıştır. İyi taranmamış bir American Wirehair ölü hücreleri diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi alerji nedenidir.

American Wirehair cinsi yavru kedi için daha fazla hastalık riskleri bulunur. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan yavru kediler aşıları olmadan kesinlikle sokağa çıkmamalıdır. Parazitler, mantarlar immün sistemini hastalıklarından kedi AİDS’i, Panlökopeni gibi virüsler ölümcül olabilir.

American Wirehair ‘e Özel Mama

     Tüm kedilerde beslenme olası hastalıklara karşı bağışıklık sistemi gelişmesinde en iyi yöntemdir. Olası hastalıklara karşı American Wirehair’ e özel mama içeriğinde yüksek protein olması gerekir. Evde bakılan kediler hareketsiz yaşamları nedeniyle kilo kontrolü mama içeriğindeki düşük karbonhidrat seviyesi ile sağlanır.

American Wirehair’ e özel mama seçerken tüy kalitesini bozmamak için vitamin ve mineral bakımından zengin olması sahiplerinin de işine gelir. Tüy dökmelerini engelleyen ve bağışıklık sistemi destekleyici antioksidanlar fayda sağlar.

Yetişkin American Wirehair için mama Royal Canin Hair and Skin care ile tüy ve deri sağlığı desteklenir.  Bunun dışında kısırlaştırılan kediler için özel mama gerekir. Çok hareketsiz bir yaşam süren kediler için ise diyet mamalar tercih edilmelidir. Yavru kediler için önerilen küçük taneli mamalar ile bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunmak fayda sağlar.

Yaşlı kedi mamaları metabolizması yavaşlayan kedilere büyük destek sağlar. Mide ve bağırsak hassasiyeti, kalp hastalıklarına karşı mama içeriği düşük hayvansal yağ ve yüksek lif oranı ile sağlanır. Antioksidanların faydaları da küçümsenmeyecek kadar önemlidir.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 03, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı