American Shorthair Kedi Cinsi Özellikleri

American Shorthair Özellikleri-Mamayolda

 

     Amerika’nın en çok sahiplenilen 8. kedisi olan American Shorthair özellikleri ile önce işçi olarak çalıştırıldı, sonra ise Amerikan ırkı kediliğine layık görüldü. American Shorthair cinsi kedilerin geçmişi çok eskiye dayansa da tüm Amerikan özelliklerini taşıyor. Her şeyi orta büyüklükte olan American Shorthair, özellikleri ile tipik Amerikalı tarifine uyuyor. Çok sevilen ve yaşadığı mekana adapte olan bu kediler, uyumlu yapıları ile hemen her aile tarafından kabul görüyor.

American Shorthair Tarihi

     American Shorthair tarihi sansasyonlarla dolu olsa da ilk ne zaman Amerika’ya geldiği bilinmiyor. American Shorthair geçmişinin Avrupa’dan gelen göçmenlere dayandığı tahmin ediliyor. Avcılık meziyetleriyle tarihte iyi bir fare yakalayıcısı olarak ün salmıştır. American Shorthair 1500’lü yıllardan bu yana çeşitli ırklarla çiftleşerek bugünkü görünümüne kavuştu.

American Shorthair tarihi çok eskilere dayansa da bu kedilerin çoğunlukla Kuzey Amerika’da ikamet ettiği görülmekte.1609 yılına ait yazılı bir eserde kedi kolonileri hakkında bilgiler yer alıyor. American Shorthair çoğunlukla çiftçiler tarafından sahiplenilmiş, ahır ve tarlaların güvenliğinden sorumlu olmuşlardır.

American Shorthair 1800-1900 yılları arasında artık iyice ünlü olunca tarihi bir olay yaşanmış ve yerli kedi ilan edilmiştir. Sonraki yıllarda Amerika’ya yabancı kedi ırkları ithal edilmeye başlandı. Bu dönemlerde İran kedisi ve Angora kedisi daha fazla ilgi çekmeye başladı.

American Shorthair tarihi serüveni farklı cinslerle çiftleşen bu cinsin melez yavrularıyla kaybolurken, birkaç Amerikan kedi yetiştiricisi ırkın bütünlüğünü korumak için çalışmalar başlattı. Daha yakın tarihlerde ise American Shorthair daha güçlü bir genetik için Pers kedileri ile melezlenerek vücut ve kafa şekli değişime uğradı.

American Shorthair kedi cinsi bugün itibari ile daha geniş bir yüz, daha küçük kulaklar ve daha yuvarlak gözlere sahiptir. Irkın korunma altına alınarak farklı ırklarla melezlenmesi yasaklandı. American Shorthair 2011 yılında en yaygın sahiplenilen kediler arasında sekizinci sıraya sahip oldu. Geçmişte edindiği görevler nedeniyle “işçi kedi” lakabı ile anılır.

American Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

Karakteri: uyumlu, avcı, bağımsız, komplekssiz, sevecen
Tüy Yapısı: Kısa Tüylü
Kulak Yapısı: orta büyüklükte tüylü
Gövde: kaslı ve güçlü
Kuyruk: normal, uzun
Kilo: 3.5-4.5 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 7 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 3 / 10

Oyunculuk 7/ 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

American Shorthair özellikleri tasvir edilmesi zor bir durumdur. Her şeyin ortası demek American Shorthair özelliği için kullanılabilecek doğru sözcük olabilir. Ne çok ilgiye ihtiyaç duyar, ne de az sevilmek ister. Ne çok yemek yer, ne de az. Ne çok hareketlidir, ne de çok uysal.

American Shorthair çok uyumlu bir kedidir. Aile yaşamına, insanlara, farklı yaşam tarzına karşı hemen adapte olur. Komplekssiz ve sahibini zorlamayan bir hayvandır. American Shorthair cinsi özellikleri için uyumlu ve adapte kedi denilebilir.

American Shorthair kedi ile sağlık problemleri yaşamak da zordur. Genellikle kalıtsal hastalıklar taşımazlar. Ancak ırk çok melez olduğu için tam takibi ve genellemesi yapılamıyor. American Shorthair özellikleri gereği kalabalık ailelerle yaşayabilir. Bekar sahibini tüm gün evde de bekleyebilir. American Shorthair genel olarak şu özellikleri ile bilinir:

 • Sevgi dolu,
 • Özgür,
 • Sakin,
 • Uyumlu,
 • Bağımsız,
 • Aktif ve eğlenceli,
 • Çok fazla ilgiye ihtiyacı olmayan,
 • Bölge koruma güdülü ve avcı.

American Shorthair eski fare avcılığı yetilerini kullanmaya devam etmektedir. American Shorthair cinsi yavru kedi dahi bir fare yakalayıp sahibine hediye edebilmektedir. Tabii ki böyle bir durumda takdir edilmemesi işten bile değil!

American Shorthair Vücüt Yapısı

     American Shorthair vücut yapısı ile orta hallidir. Pençeleri, patileri, gövfesi, bacak ve kulak uzunluklarının hepsi orta boydur. American Shorthair vücut yapısı zor koşullar için de evde yaşamak içinde müsaittir. Kaslı vücudu ile her ortama kolayca adapte olur.

American Shorthair vücut duruşu olan dışa doğru çıkık kafa ve üst gövde ile tipik avcı örneğidir. Kemik yapısı beslenmesine göre kuvvetli olur. American Shorthair vücut yapısı ile doğal hayatta veya dışarıda yaşamaya uygundur. Bu nedenle American Shorthair sahiplenme düşüncesi olan herkes için iyi bir arkadaştır. American Shorthair diğer fiziksel ve vücut yapısı özellikleri;

 • Güçlü kaslar,
 • Güçlü çene,
 • Dayanıklı sindirim sistemi,
 • Atletik vücut,
 • Orta beden vücut ve kulaklar,
 • Geniş kafa,
 • Kısa ile orta uzunlukta tüyler,
 • Geniş omuz ve göğüs,
 • Orta uzunlukta kuyruk,
 • Kalın ve koyu renk tüyler,
 • Yumuşak mizaç şeklindedir.

American Shorthair tüy renkleri çok çeşitlidir. American Shorthair gri, tekir, yamalı, beyaz alacalı, çift renkte olabilir. Bulunduğu bölgede ve çiftleştiği türe bağlı pek çok renkleri görülmektedir.

American Shothair Karakteri

     American Shorthair karakteri bakımından çok uyumlu ve yumuşak bir kedidir. İlgi görmeyi seven karakter özelliği aşırı olan hiçbir şeyi barındırmaz. American Shorthair cinsi kediler, özgür ruhlu ve bölgesel hayvanlardır.

American Shorthair karakteri hem bireysellik hem de çoğulculuk içerir. Sevgisini her yaşta insanla paylaşır. Sakin ve sevgi dolu mizacı ile tipik ev kedisi olarak sınıflandırılması mümkündür. Ancak özgür ve avcı karakteristik özellikleri ile tam tersi de söylenebilir. Bu nedenle bir kedide aranan her karakteristik özelliğin tam ortasına sahiptir. American Shorthair karakteri;

 • Sevgi dolu,
 • Bölge koruma güdülü ve avcı,
 • Koruyucu,
 • Özgür,
 • ilgili,
 • Sakin,
 • Uyumlu,
 • Bağımsız,
 • Aktif ve Eğlenceli şeklinde sıralanabilir.  

Sevgi dolu, arkadaş canlısı bu kediler hemen her ortama eşlik edebilir. Takdir edilmeyi ve ilgi görmeye bayılırlar. En büyük sevgi şekilleri yakaladıkları avlarını sahiplerine gururla sunmaktır. Böyle durumlarda bazen yakaladıkları fare olsa teşekkür etmek gerekir. Çünkü o görevini başarı ile yerine getirmiştir. Herkesle iyi anlaşan bu kediler yetiştirilme tarzına göre yabancılara karşı da anlayışlı ve sevecendir.

Biri American Shorthair yavru sevgiye, ilgiye asla hayır demez. Ancak sevmeseniz de alınmaz. Çok fazla sevgi arsızı hayvanlardan değillerdir. Israrcı ve talepkar olmamaları çalışan kişilerin de sahiplenmesinde sorun teşkil etmeyecektir.

American Shorthair Bakımı

     Amerikan Shorthair bakımı diğer kedilere nispeten kolaydır. Doğru bakımla yaşam kalitesi ve uzunluğu yükselir. Bu nedenle deri, tüy, üriner sağlık ve tırnak bakımları American Shorthair için önemlidir.  Kayıtlara göre “American Shorthair kaç yıl yaşar” için 15 ile 20 yıl arası bilgisi paylaşılmıştır.

American Shorthair tüyleri kısa olduğu için kolayca taranır, fazla emek ve vakit istemez. Tuvalet temizliği ve hijyeni idrar yolları hastalıklarına karşı iyi bir koruma sağlar. Tırnaklarının ayda bir veya iki defa kesilmesi, American Shorthair bakımı için fayda sağlar. Tırnak altlarına yerleşen bakterilerden arınması, tırnak kırılmalarında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı iyi bir yöntemdir.

Tüm evcil hayvan ırklarında olduğu gibi American Shorthair de diş problemleri yaşayabilir. Günde bir kez yetişkin kedinin dişlerinin fırçalanması gerekir. Yine kedilerde sıklıkla görülen kulak akarları için ayda 1 kez kulak temizliği idealdir.

American Shorthair kedi ayrıca bakım gerektirmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve dışarıdan eve girebilecek tehlikeli virüslere karşı aşılarının yapılması yeterlidir.

American Shorthair melez bir türdür ve ortak bir gen haritası oluşturulamaz. Bu nedenle kalıtsal hastalıkları net olarak bilinmez. Özel bakım yerine genel bakım uygulaması esas alınır. Veteriner ile görüşülerek ayrıca bakım önerileri alınabilir.

American Shorthair Hastalıkları

     American Shorthair hastalıkları içn genelleme yapılamaz. Tür tüm kıta ve ülkelere yayıldığı ve hastalık sebebi  gösterilebilecek fiziksel dejenerasyon tespit edilemediği için genel kedi hastalıkları incelenir. American Shorthair için en çok dışarıdan alınabilecek virüsler tehlike yaratır. Kuduz, Herpes, kalp kurdu, Panlökopeni, FIV gibi hastalıklardır.

American Shorthair hastalık vakalarının tamamı incelendiğinde bütünlük yoktur. Bildirilen hastalıkları kardiyomiyopati, obezite ve dental hastalıklardır. Bu nedenle American Shorthair cinsine özel bakım, egzersiz ve beslenme ile olası hastalıklara karşı önlem almak gerekir. Ortalama American Shorthair kaç kilo olur araştırması sonucunda 3.5 ile 4.5 kg arası ideal sonuç olarak bildirilmiştir.

Evde bakılan ve beslenmesine özen gösterilmemiş American Shorthair kolayca kilo alabilir. Kilo alımı ve obezite ile birlikte pek çok hastalığın kapısı da aralanır. Bunlar içerisinde diyabet ve kalp hastalıkları en önemlileridir. Diyabet American Shorthair zamanla tüm sistemin etkilendiği ve başka hastalıkların da tetklendiği bir açmaza doğru sürüklenir. Kalp hastalıkları da insanda olduğu kadar hayvanlar için de tedavi başarısı yüksek olmayan ve diğer organların verimini etkileyen bir rahatsızlıktır.

American Shorthair de yaşadığı iklime göre en az diğer kediler gibi üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanabilir. Üst solunum yolları hastalıkları tedavi edilmediğinde çok hızlı ilerleyen ve yayılan bir raharsızlık olması nedeniyle şüphe veya belirti görüldğü takdirde veterinere gecikmeden başvurmak gerekir.

American Shorthair yavru kedi aşı ve beslenme programı ile güçlü bağışıklık geliştirmesi birçok hastalığa karşı iyi bir savunma sistemi yaratır. Özellikle kedi aidsi veya gençlik hastalığı için aşı yavrukedilere uygulanması büyük fark yaratır.

American Shorthair ‘e Özel Mama

     American Shorthair’ e özel mama üreten pek çok firma bulunur. Bu mamalar içerisinde proteinden ve vitaminden zengin olanların tercih edilmesi American Shorthair ömrü ve bağışıklık sistemi için destek sağlar.

American Shorthair’ e özel mama tercihi yapmadan önce veteriner tavsiyesi almak her zaman yararlıdır. Evde bakılan kedilerde egzersiz olanağı az olmasından dolayı düşük tahıllı mamalar uygun olacaktır. Bunun dışında kilo almaya meyilli olurlar. Yüksek kalitede kilosuna uygun beslenmesi olası obezite hastalıklarının da önüne geçmek için iyi bir fırsattır.

Yavru American Shorthair için mama taneleri ufak, vitamin ve minarellerden zengin olmalıdır. Gerekli kemik ve sistem gelişimine yapılacak katkılarla geleceğin temelleri atılacaktır. Yaşlı American Shorthair maması ise diyet ve liften zengin olması, yavaşlayan metabolizmasına katkı sağlayacaktır.

American Shorthair beslenmesi günde 4 defa küçük porsiyonlarda olması daha sağlıklı olacaktır. Özellikle yetişkin sağlık problemi olmayan American Shorthair için mama alternatiflerinden biri olan “Hill’s Science Plan Light Adult Cat Food”, %17 daha az kalori ile daha fazla protein temini sağlar.

Kısırlaştırılmış kediler için mutlaka “sterilised” ürünlerin kullanılması şarttır. Özellikle erkek kedilerde kısırlaştırma sonra görülen kristalleşme problemlerinin önüne geçmek için en basit yöntemdir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 06, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı