American Keuda Kedi Cinsi Özellikleri

American Keuda Özellikleri-Mamayolda

 

     American Keuda Güney Amerika’da orijinli özgür kedilerdir. Amerikan Keuda özellikleri diğer hemcinsleri ile karşılaştırıldığında hemen göze çarpar. Uzun atlayışları, uzun koşuları ve iyi yüzücülüğü ile American Keuda cinsi özellikleri diğerlerinden çok farklıdır.

Özgür ve bireysel American Keuda cinsleri çitaya olan benzerliği ile bilinir. American Keuda renkleri çok çeşitli olsa da “American Çitası” yakıştırmasını almaktan kurtulamamıştır. Evde ve bahçesinde uzun atlayış görsel zevki yaşamak isteyenlerin daha fazla Amerikan Keuda özelliklerini incelemesi gerekir.

American Keuda Tarihi

     American Keuda tarihi bilgileri yok denecek kadar azdır. Sadece 2002 yılında varlığından haberdar olunan bu tür için Amerika Teksas ve İspanyalı olduğu iddia edilmektedir. American Keuda tarihi bilinmemesi pek çok tahmini de beraberinde getirmektedir.

Amerikan Keuda Kedi Derneği tarafında kayıtlı ırk olarak geçmesi adına başvuruları yapılmıştır. Ancak hiçbir genetik laboratuvar testi yapılmadığı için birçok fikir ortaya atılmaktadır.

Çok hızlı koştuğu ve tam olarak çitalara benzediği için doğal bir modifikasyon türü olduğu, Mısır Mau cinsine benzemesi nedeniyle akraba oldukları gibi iddialar yer alıyor. Başka bir rivayete göre American Keuda tarihi orijinal Teksas kedilerine dayanmaktadır. American kedileri Teksas kedilerinin torunu olduğu şeklindedir. İspanyol kolonileri ile geldiği de iddialar arasında yer almaktadır. American Keuda cinsi koruma altına alınmıştır. Bulunuş tarihi çok yeni olduğu için saf bir ırk olup olmadığı hakkında bilgiler eksiktir.

American Keuda gümüş, taba, haki, siyah, desenli sarı, kızıl, kırmızı olmak üzere çok çeşitlidir. Çita ile bire bir aynı desene sahip American Keuda, görsel olarak çok güzeldir.

American Keuda Özellikleri ve Vücut Yapısı

Karakteri:  dışa dönük, aktif, özgür
Tüy Yapısı: Kısa Tüylü
Kulak Yapısı: orta büyüklükte ve geniş  
Gövde: iri ve kaslı.
Kuyruk: normal ve ince
Kilo: 5 – 6KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 6 / 10

Hareketlilik – 9 / 10

Bakım ihtiyacı 5/ 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 5/10

American Keuda özellikleri ve kişiliği ile diğer kedilerden farklı özelliklere sahiptir. American Keuda cinsi özellikleri bakımından sahiplerine çok da bağımlı sayılmazlar. Özgür ve bireysel kediler olduğu için bakım ihtiyaçları fazla değildir.

American Keuda kedi cinsi yüzme yetisi gelişmiş ve bunu severek yapan kedi olması ile farklılık taşır. Bu cinsin çok zeki olduğunu bilmeniz gerekir. Zekasını fiziksel olarak ortaya çıkardığı için büyük evi, bahçesi veya havuzu olan evler için idealdir. American Keuda cinsi kökeni Güney Amerika’dan geldiği için sıcak veya ılık hava onlar için idealdir. American Keuda için genel özellikler şöyledir:

 • Amerikan çitası olarak bilinir
 • Kolay kolay hasta olmazlar.
 • Hareketlidirler. Koşmayı zıplamayı severler.
 • Kürkleri incedir.
 • Yüzmeyi severler.
 • Sivri kulakları bulunur.
 • Genetik hastalıklara yatkınlığı yoktur.
 • Zeki, aktif, enerjik ve spor sever bir kedidir.
 •  Gözleri badem şeklindedir.
 • Uzun mesafe koşmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi severler.
 • Eğitime çok açık değiller.
 • Oyun oynamayı aktivite yapmayı severler.

American Keuda cinsi yavru kedi uzun kulaklar ve ince uzun vücut yapısı ile dikkat çeker. Tıpkı yavru çitaları andıran bu kediler hareketli, oyuncu ve sportiftir. Büyürken gücünün ve esnekliğinin farkına varan bu kediler kapasitesini büyüdüklerinde görecektir.

American Keuda sahibi olabilmek büyük bir ayrıcalıktır. Ancak ona gerekli özeni göstermek te sorumluluk ister. Yavru iken sahiplenilen tüm hayvanlarda tüm olumsuz huylar eğitime açık olanlar için aşılabilir. Keuda sahibi olmadan önce onun için geniş bir alan olması önemlidir. Özellikle havuz ve bahçe onun mutlu bir kedi olarak yaşaması ve yeteneklerini sergilemesi için uygundur.

American Keuda Vücut Yapısı

     American Keuda fiziksel özellikleri bakımından kaslı ve ince bir yapıya sahiptir. American Keuda vücut yapısı uzun bacak ve sivri kulaklarla dikkat çeker. Bu cinsin vücut yapısı sıcak havalara dayanıklı olacak şekilde oluşmuştur. American Keuda kollarda ve karında bulunan kıvrımlarla vücut sıcaklıklarını dengelerler.

Vücut yapısı genetik olarak fiziksel aktiviteye meyilli olan bu türün kilo alma riski bulunmaz. Hareketli yapısı nedeniyle büyük evlerde büyütülmesi tercih edilir. Diğer American Keuda cinsi özellikleri şöyledir:

 • Kollarda ve bacaklarda deri kıvrımları bulunur.
 • Siyah mavi gri kahve yeşil her renkte olur.
 • Esnek ve uzun bacakları bulunur.
 • Orta büyüklükte ve uzunlukta gövdeleri bulunur.

Evde ve bahçede uzun atlayışlarıyla sportif faaliyetleriyle etkileyecek olan bu tür kesinlikle çok iyi bakım gerektirir. Vücut kemik, eklem ve kas sisteminin korunması için egzersiz ihtiyacı bulunur.

Bu kadar atletik olan bu kedi için “American Keuda kaç kilo” sorusunu sormamak elde değil. American Keuda 5 kg ağırlıkla fit bir kedidir.

American Keuda Karakteri

     American Keuda karakteri hayvanla yaşamak hayat ortaklığı gibidir. O özgürdür sınırları zorlar çok koşar ama gün sonu yine sahibinin yanına dönecektir. American Keuda neşeli, meraklı ve sadıktır. Bazen yabancılara karlı koruyucu olabilmektedir.

American Keuda kedi karakteri bakımından doğa sever, maceraperest ama uysal bir kedidir. Bölgesi tehdit edilmediği sürece onun koruyucu özelliği görülmez. Yabancıların sahipleri olan iletişiminde koruyucu özelliği ortaya çıkabilir.

 • Özgürlüğüne düşkündür.
 • Sahiplerine bağlıdır.
 • Sporcu ve avcı kimlikleri bulunur.
 • Yabancılara karşı sosyal ve anlayışlı değildir.
 • Kıskançtır. Sadece sahiplerini kıskanırlar.
 • Maceracı ve doğayı seven kedilerdir.
 • Sevecen, bölgesel ve akıllıdır.
 • Meraklı, neşeli ve canlıdır.
 • Bağımsız, oyuncu ve enerjiktir.
 • Dikkatli, odaklı ve avcıdır.
 • Canlı enerjik ve sosyaldir.

American Keuda karakteri ev içindeki tüm bireylerle iyi anlaşmaya müsaittir. Ancak küçük çocukların bilinçsiz hareketleri karşısında tepkiselliğini ortaya koyabilir. Büyük çocuklarla daha iyi anlaşan American Keuda, özellikle sporcu genç çocuklarla oynamayı çok sever.

American Keuda Bakımı

     America Keuda bakımı tüm kedilerde olduğu gibi rutin takip ister. Bu özgür kedilerin vücut yapısını koruyabilmesi için uygun beslenme ve bakım ihtiyaçları karşılanmalıdır. American Keuda geçmişi çok uzun olmadığı için ekstra bakım önerileri bulunmamaktadır.

American Keuada bakımı tüm canlılarda olduğu gibi ağız ve diş bakımı önemlidir. Tüm kedilerde günlük tartar ve ağız hijyeni için bakım gerekir. Bunun dışında tüy bakımı hem sağlık hem de cilt için gereklidir.

American Keuda kedileri için hafta 1 veya 2 kez tüylerinin taranması ile ölü hücrelerden arındırılması ve bakteri oluşumunun önüne geçilmesi gerekir.  Zaten kısa ve parlak tüylere sahip olan American Keuda için tek tip sık dişli fırça uygun olacaktır.

İyi bir bakımla American Keuda kaç yıl yaşar  araştırması sonucu 15 ile20 yıldır. Kedi düzenli bakımı kedilere en az 3 yıl fazla ömür kazandırır.

American Keuda tırnak bakımı da önemlidir. Uzun tırnakların diğer kedilerin başını ciddi anlamda derde soktuğu aşikar. Uzun tırnaklar atlayıp, zıplayan kedlerin tutunma kabiliyetlerini azaltır. Mikrop ve bakteri barınmasını kolaylaştırır ve kanayarak enfeksiyona neden olur. Amerian Keuda cinsi için ayda bir kez veya 2 kez yeterli olacaktır.

Eğer American Keuda’nın oynadığı bahçesi ve oyun parkı varsa tırnak törpüleme ayda 1 yeterli olacaktır. American Keuda cinsi çok enerjik ve aktif olduğu için egzersiz planı şarttır. Uzun koridorlu bir ev,bahçe, havuz, oyun parkı, atlama yerleri olan her yer onun fiziksel ve mental sağlığı için gerekli bakımı yapacaktır.

Tüm kedilerde idrar yolları rahatsızlıklarına karşı kedi tuvaleti hijyeni ve kontrolü şarttır. Ayrıca kedinin sağlık durumu kontrolü vücudundaki sıvı miktarı American Keuda için de çok önemlidir. Dışkısının sert veya çok sıvı olması, idrarında veya dışkısında koku günlük kontrol listesinde bulunmalıdır.

American Keuda sahiplenme isteği bulunanlar onun bakım ihtiyaçlarını ve aktivite ihtiyaçlarını karşılıyor olmalıdır. America Keuda sıcak ve ılık havaların kedisidir. Bu nedenle sahiplemeden önce bu bakım ve şartları yerine getirmek gerekir.

American Keuda Hastalıkları

     American Keuda hastalıkları dğer kedilerden farklı değildir. Genetik dizilimi bilinmediğinden kalıtsal American Keuda hastalıkları bilinmemektedir. Kedi türlerinin tamamında sıkça görülen rhatsızlıklar için önlem almak gerekir.

American Keuda yavru kedi bir yaşına girmeden önce dışarıdan alavileceği ve ölümcül hastalıklara karşı aşılarını yaptırmalıdır. İnsan ayakkabısı bile ev ortamına alınabilen bu aşılar Calicivirüs, Palnökopeni, Kuduz, Herpes virüsü için elzemdir. Bunların dışında iç ve dış parazit bakımı yapılarak kalp kurdu gibi teşhisi ve tedavisi imkansız sayılabilecek hastalıklara önlem almak mümkündür.

American Keuda hastalıklarından bir tanesi evde beslenen ve hareketi kısıtlana kediler için düşünülür. Eklem ve kaslarını kullanamayan hayvanların veya aktivite alanı olmayan kedilerin ev kazaları veya eklem ağrıları yaşamaları muhtemeldir.

American Keuda soğuk havalar için uygun vücut yapısına ve genetiğe sahip değildir. Soğuk iklimlere maruz bırakılan bu kedilerde üst solunum yolu rahatsızlıklararı çıkması olasıdır. 

American Keuda yaşlı kedilerinde elem ağrıları bulunması olasıdır. Bu nedenle kalsiyumdan yüksek ve metabozmayı rahatlatacak kolay sindirilebilir gıdalar ile egzersizi planı faydalı olacaktır. American Keuda geçmişi net olarak bilinmese de çok az hastalık kaydı bulunur. 

American Keuda ‘a Özel Mama

     American Keuda’ a özel mama mutlaka kaliteli protein içermelidir. Enerjik ve sportif olan bu hayvanlar sporcuların diyetine sahip olmalıdır. American Keuda’ya özel mama uzun bacaklı bu kedinin kilo ve enerji kontrolünü sağlamalıdır. Vücut kas yapısı gelişimi için düşük karbonhidrat içeren mamalar uygun olacaktır.

American Keuda ‘a özel mama için enerji vermeyen mamalar uygundur. Zaten hareketli olan bu kediler için az tahıllı gıdalar evde yaşayan American Keuda için yardımcı olacaktır.

American Keuda cinsi tarlalarda uzun koşular yapan ve göllerde yüzerek beslenen bir geçmişten geliyor. Onun bu yaşamında beslenme alışkanlıklarının ve su temininin devam sağlanmalıdır. American Keuda için en uygun mama balık veya kuzu eti içermelidir.

Yetişkin American Keuda için mama Pro plan Adult Nutri Savour  veya Complete Essencials Sea Food başarılı ve sevilen mamalardır. Günde toplam 224 kalori tüketimini iki öğünde tüketimi sağlanarak sağlıklı bir kedi büyütmek mümkün.

Kısırlaştırılmış kedilerin idrar torbası ve böbreklerde kristalleşme yaşamaları olağan bir durumdur. Dehidrasyon seviyesi yüksek olan American Keuda gibi cinsler için su içmeye teşvik, sıvı beslenme ve kısırlaştırılmış yüksek konsantrasyonlu mamalar iyi bir önlem olacaktır.

Tüm kediler hastalıklara karşı hassas yapıları nedeniyle bağışıklık sistemi önemlidir. Güçlü bağışıklık sistemi sayesinde birçok hastalığa sahip olsa da hastalık bastırılır. Bu nedenle kaliteli mama tercihi önemlidir.

Etiketler: Kedi,Kedi Bakımı
Temmuz 06, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı