American Curl Kedi Cinsi Özellikleri

American Curl Özellikleri - Mamayolda

     Kısa tüylü Amerikan buklelerinin sahibi American Curl kedileri, sahiplerini en çok yumuşak ses tonu ve şaşkın ifadesi ile cezbeder. Kıvrılmış kulağı ve şaşkın ifadesi oyuna davet eder. Ruh hali uzmanı American Curl cinsi, evin hiç büyümeyen çocuğu olarak kalacaktır. Tüm aile bireylerine nazik davranan bu kediler, iyi bir dosttur. Hem zeki hem de oyuncu olan American Curl’ün evdeki varlığı büyük bir lütuf kaynağı olacaktır.

American Curl Tarihi

     American Curl cinsinin kökeni Amerika Lakeland, California eyaletine kadar takip edilmiştir. American Curl tarihi ve geçmişi çok eski değildir. 1981’de bir evin verandasında rastlantısal olarak bulunmuştur.

American Curl kedi cinsi doğal modifikasyon geçirmiş Amerikalı bir kedidir. Amerika’nın California eyaletinde keşfedilmiş bu sevimli canlılar şaşkın ifadesi ve kıvrık kulağı ile dikkat çekmesinin ardından gözlem altına alınmıştır. Aynı anneden doğmuş 4 yavrudan 2 tanesinin kulakları normal kedilere kıyasla daha kıvrık olduğu görülmüştür.

Doğumda normal kulaklara sahip olan bu kedilerin daha sonra doğal modifikasyonla kulakları arkaya doğru kıvrılır. Yapılan laboratuvar araştırmalarında genetik veya kalıtsal bir rahatsızlık bulunamayan bu kediler kulakları nedeniyle kıvrık, bukle, kıvırcık anlamına gelen “curl” lakabını kazanmıştır.

American Curl kedi cinsinin geçmişi çok eskilere dayanmıyor. 1986 yılında kedi ırkları listesine eklenerek ayrı bir kedi cinsi olarak tanımlanmıştır. American Curl tarihi bakımından yeni olması ve fazla bilgi bulunmaması laboratuvar tetkiklerinin ise genetik olarak pek bilgi vermemesi nedeniyle melez olduğu düşünülmemektedir.

Normal kulak ölçütü ile doğan American Curl kedileri, yavruluk döneminde genetik olarak değil adaptasyon veya modifikasyon amaçlı şekil değiştirdiği bilinmektedir.

American Curl Özellikleri-Vücut Yapısı

Karakteri:  Sessiz, Duygusal Bağlı
Tüy Yapısı: Kısa-Orta
Kulak Yapısı: Kısa ve Kıvrık 
Gövde: Orta
Kuyruk: Normal
Kilo: 3-5 KG

Çocuklarla Arası - 7/10
70%
 
Zeka - 8/10
80%
 
Hareketlilik - 7/10
70%
 
Bakım İhtiyacı - 6/10
60%
 
Oyunculuk - 8/10
80%
 
Eğitilebilirlik - 8/10
80%
 
Sosyallik - 8/10
80%
 

American Curl cinsi özellikleri bakımından ilgilidir ve ilgi bekler. Tensel bağ kurmayı severler. Sahibini takip ederler. American Curl yemek verilmediği sürece bekler.  İlgi gösterilmesi şarttır. Narin ve şaşkın yapısıyla çok sevilirler.

 • 90 derece eğimli dışa dönük kulakları bulunur.
 • Taranması kolay kısa tüyleri bulunur.
 • Yumuşak ve kısık ses tonu vardır.
 • Sesle iletişim kurmazlar, bakışlar ve vücudu ile iletişim kurarlardır.
 • Kucakta yatmayı, sahipleri ile uyumayı ve beraber iş yapmayı severler.
 • Aile bireylerine saygı duyarlar, severler ve sosyaldirler.
 • Çocuklarla iyi anlaşırlar.
 • Yavru iken eğitime açıklar.
 • American Curl siyah, koyu kahverengi, çikolata, desenli olabilir.
 • Aktif, neşeli ve zıplamayı seven hayvanlardır.
 • Kilo almaya müsait bir yapıları vardır.

American Curl özellikleri bakımından çok güzel canlılardır. Ancak diğer türlere nazaran daha fazla duygusal ilgi bekler. Bakımı diğer kedilere nispeten sadece kulak bakımı gerektirir. Genetik hastalık yatkınlığı tespit edilememiştir. Beslenmesi kolaydır ancak kilo almamasına özen gösterilmelidir.

American Curl kaç yıl yaşar” konusu geçmişi yeni olan bu kediler için net olmamakla beraber 9 ile 12 yıl olarak bildirilmiştir.

 

American Curl Vücüt Yapısı

     American Cur vücut yapısı orta büyüklükte olup kaslıdır. Ancak bu özelliklerini hareketsizliğe bağlı kaybetme şansları bulunur. Vücut yapısı korunması için sahiplerinin desteği önemlidir. Bu nedenle American Curl yapıısı kaslı olması gerekirken her kedide bu durum gözlenemez. Çene sağlığı kuccetli ola bu kedilerin dişleri de doğru bakımla sağlıklı kalacaktır. American Curl diğer vücut yapısı özellikleri şu şekildedir:

 • Küçük kıvrık kulakları üzerinde tüyler bulunur.
 • Orta büyüklükte biraz uzun vücuda sahiptir.
 • Kaslı bir vücudu ve normal uzunlukta kuyruğu bulunur.
 • Genellikle 7 ile 10 kilo arasında olurlar
 • Güçlü çene yapısına sahipler.
 • Yumuşak tüy yapısı ile kısa tüylere sahiptir.

American Curl kedi kaç kilo” genellikle obezite şansı olan bu hayvanlar için beslenmeye bağlı 3 ile 5 kilo arasındadır.

American Curl Karakteri

     American Curl karakteri bakımından çok hassastır. Onlar sadece fiziksel değil duygusal olarak beslenmek ister. Sahibiyle toz almak, evi süpürmek ve uyumak en büyük gıdaları arasındadır. American Curl karakteri bakımından sessiz ve dayanıklı hayvanlardır. Siz onları beslemedikçe aç olarak beklerler.

Tüm kedilerde olduğu gibi oyun oynamayı, hile yapmayı, bol bol zıplamayı ve avlanmayı severler. Aktif olmayı sahibiyle bağını yitirmemeye özen gösterirler. Hassas karakterleri nedeniyle evde tek bırakılmaya gelmezler. 

 • Yumuşak ve sessiz bir ses tonuna sahiptir.
 • Gözleri ve duruşu ile iletişim kurmayı sever.
 • Yavruyken nasılsa yetişkin olarak da aynı karakteri sürdürür.
 • İnsanlar ve hayvanlarla iyi anlaşır, sosyaldir.
 • Yalnız kalmayı sevmez.
 • Katılımcıdır.
 • Rahattır, sosyaldir, eğitime açıktır.
 • Sahiplerine düşkündür.
 • Sahiplerine saygı duyar ve onları takip eder.

American Curl sahiplenme talebi olanlar kendini az ifade eden bu hayvanların duygusal bağ ihtiyaçlarını karşılayabilecekse tercih etmelidir. Çok hassas ve sabırlı olan bu kediler acıktıklarında bile talepkar değillerdir. Onları hissedecek ve anlayacak sahiplere ihtiyaçları olacaktır.

American Curl karakterleri büyüdüklerinde değişmez. Yavru iken asılsa yetişkin olduklarında da aynı tavırlara devam ederler. Bu da onları evin hiç büyümeyen çocuğu yapar. Hem muzip, hem de sosyal olan bu kedilere kendileri gibi nazik ve düşünceli davranmak yakışır.

 

American Curl Bakımı

     American Curl kedisi bakımı diğer ırklardan daha zor değildir. Kedi bakımında rutin olanlar dışında kıvrık kulak bakımı ve kilo kontrolü sağlanması yeterli olacaktır. American Curl bakımı için düzenli bakım ve iyi bir gözlemci olmak sağlıklarının korunmasının temel anahtarıdır.

Tüm kedilerde olduğu gibi her kedinin tüy bakımı, ağız ve diş bakımı, kedi ve kişisel eşyalarının temizliği gerekir. Tüy bakımında American Curl kedisinin cilt ve deri sağlığı da korunur. Ölü deli hücrelerinin arındırılması ve bakteri oluşumunun etkilenmemesi için taranması gerekir.

Kedilerin en büyük sağlık tehditlerinden olan üriner sistem hastalıkları önlemi için kedi tuvaletinin hijyeni, kokusuz olması American Curl gibi narin kedileri de mutlu eder.

Kilo almaya meyilli olan American Curl bakımı için egzersiz yaptırılması ve az miktarda sık beslenmesi özenli bir bakım olacaktır. Kilosuna göre önerilen miktarda beslenmesi birçok hastalık için önlem olacaktır.

Tüm evcil hayvanlarda görülen diş eti, tartar veya diş taşı gibi rahatsızlıklara karşı dişlerinin fırçalanması ve uygun mama ve ek gıdaların seçilmesi bakımı için yeterli olacaktır.

Obeziteye yakınlığı olan American Curl için yapılabilecek en iyi bakımlardan bir tanesi de su içmeye teşvik edilmesidir.

Kıvrık ve tüylü kulaklarının dışa doğru açık olması American Curl için kulak akarı ve enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle kulaklarının yumuşak pamuk ve solüsyonlarla bakımı gerekir. Veterinerden tavsiye ile alınan solüsyonlar veya 1:1 su ile elma sirkesinin karıştırılması ile elde edilebilecek doğal antiseptikleri kullanılarak düzenli olarak bakım yapılır.

Narin ve sıcakkanlı kişiliği ile kendisini sadece gözleri ve vücuduyla ifade eden bu güzel kedilerin gözlerinde çapaklanma olmamasına dikkat edilmelidir. Kediler hastalıklarını sakladıkları için iyi bir gözlemci olmak American Curl kedisi sahibi için faydalı olacaktır.

American Curl Bakım Listesi

 • Haftada 1 veya 2 kez tüylerinin ve ölü hücrelerinin bakımı.
 • Haftada 1 kez kulak hijyeni bakımı.
 • Her gün mama, içme suyu kontrolü ve dışkı kontrolü.
 • Gün aşırı 2 kez tuvalet hijyeni
 • Günde 1 kez veya genç kedilerde haftada 2 kez diş fırçalaması
 • Senede bir kez veteriner kontrolü.

American Curl Hastalıkları

     American Curl hastalıkları tüm kedi ırklarında yaygın gülen hastalıklardan farksızdır. Türün çok yeni olmasından dolayı genetik yatkınlığı olan hastalıklar net olarak bilinmemektedir. American Curl hakkında bildirilmiş vakalarda “Progresif Renital Atrofi” denilen göz hastalığı bulunmaktadır.

American Curl kedi cinsinde rastlanan bu hastalık diğer kedi ırklarında da görülebilmektedir. Retinanın dejenasyonu olarak sonuçlanabilen görme kaybına sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalığın fark edilmesi zordur.

American Curl beslenmesine dikkat edilmezse obez olabilir. Kilo almaya yatkınlığı nedeniyle birçok hastalığa karşı risk altındadır. Sahipleri kilo kontrolünü sağlayamazsa birçok hastalığı tetiklemesi mümkündür. Tüm organların etkilendiği obezite kaynaklı diyabet ve kalp hastalıklarına karşı kilo kontrolü şarttır.

Amerian Curl kedi cinsi genetik yatkınlığı bulunan farklı bir hastalık kayıtlarda geçmemekle birlikte kedilerde sıklıkla görülen sindirim sistemi ve boşaltım sistemi hastalıkları için destekleyici mama tercih edilmesi önemlidir. En çok kedi tuvaletlerinde üreyen bakterilerin neden olduğu idrar yolları enfeksiyonlarına karşı gerekli önlemin alınması riskleri en aza indirger.

Kıvrık kulağa sahip diğer türlerde görülen bazı hastalıkların American Curl de çıkma olasılığı vardır. Ancak henüz kanıtlanmış bilgi bulunmamaktadır. İskoç Fold cinsinde kıvrık kulak gen mutasyonu ile kulak kıkırdağının kıvrımı ile yoğun eklem ağrıları olduğu bilinmektedir. Bu eklem ağrıları hayat boyu sürer ve eklemler sertleşerek kemiklerle kaynar. American Curl için henüz böyle bir bildiri olmasa da bu hastalık riskine sahiptir.

Tüm kedi ırklarında yaygın olarak görülen üriner sistem enfeksiyon ve oluşumları için American Curl kedi cinsi de risktedir. American Curl için mama tercihlerinde ve yıllık veteriner kontrollerinde alınacak tedbirlerle riskler azalır.

American Curl yavru kedilerin de hayatını tehdit eden bağışıklık sistemi tabanlı hastalıklara karşı aşılarının tamamlanması gerekir. Tüm ırklarda olduğu gibi American Curl cinsi de karma aşılar, FIV aşıları ve gençlik hastalıklarına yönelik önlemlerin alınması çok önemlidir. Sadece yavru iken yapılabilen bu aşılar sayesinde dışarıdan ayakkabı ile getirilebilen ölümcül hastalıklara karşı önlem alınır. American Curl yetişkin kedilerin aylık iç parazit ve dış parazit bakımı yapılarak sağlığı korunur.

American Curl ‘e Özel Mama

     American Curl’ e özel mama seçimleri veterinerlerin tavsiyesine bağlıdır. American Curl cinsi yavru kedi için yüksek proteinli kaliteli amalar vücut gelişimi için önemlidir. American Curl’ e özel mama yetişkinler için kilo kontrolü ve böbrek sağlığına yönelik tercih edilebilir. Yıllık veteriner kontrollerinde yapılacak kan testleri doğrultusunda düzenleme yapılır.

American Curl kedileri obeziteye yatkınlığı nedeniyle kaslı yapılarını yitirebilir. Bu nedenle doğru mama tercihi dışında egzersiz oyuncakları olması önemlidir.

American Curl için mama “Hill’s Science Diet Adult Chicken” tavsiye edilebilir. Arkadaş canlısı bu canlılar için veteriner tavsiyesi öncelikli olmalıdır. Düzenli tüy, ağız ve diş bakımı ve takviye ürünlerle uzun yıllar yaşamaktadır.

American Curl kedi mamalarında kısırlaştırılmış kediler için sadece kısır maması tavsiye edilir. Özellikle erek kediler tüm ırklarda idrar yolu tıkanmalarına sebebiyet veren kristalleşme sorununa yatkındır. Kısırlaştırma sonrası kilo alımı da yaygındır. Bu öneriye dikkat ederek olası risklerden arınmak faydalı olacaktır.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 01, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı