American Bobtail Kedi Cinsi Özellikleri

American Bobtail Özellikleri - Mamayolda

     American Bobtail sevecen, arkadaş canlısı yapısıyla hemen sosyalleşen bir kedi. American Bobtail özellikleri içerisinde ilk akla gelen normal kedilerden çok daha kısa olan kuyruğudur. Kabarık yumuşak tüyleri, oyun arayan bakışları ve sıcakkanlılığı ile bu talepkar kedilere hayır deme oldukça zor.

Kökeni Amerika’dan gelen bu ırkın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi sosyalliğidir. Amerikan Bobtail özellikleri içerisinde kolay adapte olmasıdır. American Bobtail kedi cinsi gideceğiniz her ortamda size uyum sağlayacak bir arkadaştır.

American Bobtail Tarihi

     Amercan Bobtail kökeni Arizona Amerika’dır. American Bobtail tarihi çok eski değldir. Siyam kedisinin erkek tekir ile çiftleşmesinden sonra  1960lı yıllarda yaygın olarak sahiplenilmeye başlamıştır. Arizona yerlisi iki kısa kuyruklu tekir ile Siyam dişisinin çiftleşmesi ile America Bobtail türünün oluştuğu söylenir.

American Bobtail tarihi kökeni kızılderili kabilelerine dayanır. Arizona kızılderililerin sahiplendiği Yodie adı verilen cins kısa kuyruğa sahiptir. Bu cinsin tüm özelliklerini barındıran American Bobtail tarihi Amerika’ya dayanmakla birlikte net olarak bilinmemektedir.

Amerikan Bobtail tarihi ile ilgili ortaya atılan bir başka iddia ise Himalaya kedileriyle çiftleşmiş olduğudur. Bu konuda netlik olmasa da Amerika kültürünü kesinlikle yansıtmaktadır. Kısa kuyruklu oluşu ve geçmişinin Arizona eyaletine dayanması mutasyon ve farklı türlerle çiftleşmesi Amerikan kırması olduğunu göstermektedir.

American Bobtail tarihi ile ilgili bir başka iddia ise bu hayvanın beyaz patili ve tüylü oluğudur. Aslında American Bobtail sarı, tekir ve diğer renklerin hepsinde mevcuttur. Bu türün farklı türlerle çiftleşmesi ile pek çok rengi bulunur.

American Bobtail Özellikleri-Vücut Yapısı

Karakteri:  duygusal bağımlı, neşeli, sosyal
Tüy Yapısı: orta- uzun tüylü
Kulak Yapısı: orta büyüklükte tüylü
Gövde:  kısa omurgalı, orta ırk
Kuyruk: çok kısa ve tüylü
Kilo: 5 – 10 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 8 / 10

Hareketlilik – 6/ 10

Bakım ihtiyacı 7/ 10

Oyunculuk  6/ 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 9/10

Amerikan Bobtail gezmeyi seven bir kedidir. Amerikan Bobtail özellikleri arasında tıpkı bir köpek gibi tasmayla gezmeyi seven sosyal bir kedi olduğunu duymak şaşırtıcı olacaktır. Bu kediler sosyallikleri baskılanmazsa herkesle iyi anlaşabilir ve ikon haline gelebilir.

Kabarık yoğun tüyleri sayesinde sıcak bir görüntüsü olan American Bobtail parlak cisimlere ilgi duyar. Oyunculuğu ve merakı sayesinde parlak cisimlerin tek tek kaybolduğunu görebilirsiniz.

American Bobtail kediler karakteristik olarak diğer kedilerden farklıdır. American Bobtail özellikleri bakımından o kadar sevilir ki komşuları tarafından selamlanır veya uzun tır yolculuklarında şoförlere eşlik ederler. American Bobtail özellikleri bakımından sosyal canlılardır.

Amerikan Bobtail cinsi yavru kedi çok sevimli ve hareketlidir. İlgi gösterildiğinde eğitilebilir olan bu kediler terapi uzmanı olarak kullanılmaktadır. Diğer Amerikan Bobtail cinsi özellikleri ise;

 • Kısa kuyruk uzunlukları bulunur.
 • Enerjik ve aktif yaşamı severler.
 • Dışarıda tasma ile gezdirilmeyi severler.
 • İskelet yapısı kısa olması rağmen iri görünürler.
 • Zeki ve eğitilebilir kedilerdir.
 • Bulunduğu veya gittiği ortama kolay adapte olurlar.
 • Mekana değil ev sahiplerine bağlıdır.
 • İnsan duygularına karşı duyarlıdır.
 • Arkadaş canlısı ve sıcakkanlıdırlar.

American Bobtail cinsi kediler ev hayatına kolayca adapte olurlar. Bu nedenle telefon çaldığında telefona koştuğunu görmek mümkündür. Sosyalliklerini yabancılardan esirgemezler. Komşular ve misafirlerini iyi karşılar. Veteriner muayenesinde fazla tepki göstermezler.

American Bobtail Vücüt Yapısı

     Amerikan Bobtail kedileri yavaş büyüyen kedilerdir. American Bobtail vücut yapısı tüyleri nedeniyle şişman görünür. Vücutları 3 yıl içerisinde gelişerek tam olgunluğa sahip olur. Tam gelişimi sağlandıktan sonra Amerikan Bobtail kedi kaç kilo kadar olacağı beslenmesine bağlıdır. Orta ile büyük ırk kedi olarak sınıflandırılan bu kedilerin ağırlığı 5 ile 10 kg arasında değişmektedir.

American Bobtail tüy yapısı nedeniyle vücudu pek fazla belli olmaz. Sosyalleştirilmiş ve iyi bakılmış olanları güçlü ve atletik kemik yapısına sahiptir. American Bobtail kuyruk uzunluğu 2,5 santim ile 10 santim arasında değişebilir ki bu kuyruk uzunluğu tüm kedi ırkları arasında çok düşüktür.

Amerikan Bobtail yavru iken vücut yapısı tam olarak gelişmemiştir. Ancak büyüyünce şöyle görünecektir;

 • Atletik vücut yapısı,
 •  Dışa doğru çıkık çene ve badem gözler,
 • Arka bacaklarının ön bacaklarından biraz daha uzun olması
 • Orta büyüklükten uzun büyüklüğe kadar vücut yapısı,
 • Orta uzunluktan büyüğe kadar uzun tüyler,
 • Tüyleri nedeniyle kilolu görünüm.

American Bobtail sahiplenme isteği olanlar kedinin sağlığı için büyümesine dikkat etmelidir. Büyümesi uzun süren bu kedilere 3 yıl boyunca protein ve vitaminden zengin mama tercih edilmelidir.

American Bobtail Karakteri

     Amerikan Bobtail sevecen karakteri bakımından tercih sebebidir. Birçok Amerikan aile bu kedilerin sosyalliği ve adaptasyon yeteneği için tercih eder. Aile içi uyumu tüm bireylere karşı son derece yüksektir. İnsanların duygularına karşı empati duyar.

Amerikan Bobtail cinsi karakteristik özellikleri şöyledir;

 • Akıllıdır, dost canlısıdır ve iyi iletişim kurar.
 • Hem aktif hem de kucakta oturmayı sever.
 • Gezmeyi seven sosyal karakterlidir.
 • Köpeklerle iyi anlaşırlar.
 • Uysal ve neşeli kedilerdir.
 • İnsanlara duygusal bağlılıkları bulunur.

Amerikan Bobtail karakteri bakımından köpeklere yakındır. Köpekler gibi empat ve sahibini bekler veya karşılarlar. Diğer kediler gibi mekana bağlı değillerdir. Alıştığı tüm insanlara yakınlık gösterirler. Amerikan Bobtail kedi çocuklarla iyi anlaşır. Ancak kötü muamele gördüğünde sakinliğini koruyamaz.

Amerikan Bobtail kedileri evdeki tüm bireylerle iyi anlaşır. Yabancılara karşı saldırgan değillerdir. Farklı hayvanlarla büyütülmeye ve yaşamaya müsaittir. 

American Bobtail Bakımı

     American Bobtail cinsleri uzun tüylü olduğu ekstra özen ister. Amerikan Bobtail bakımı için tüylerinin haftada en az 2 defa en çok 4 kez düzenli fırçalanması veya taranması gerekir. American Bobtail kürk bakımı için iki tip fırca kullanımı tavsiye edilir. Kauçuk ve ince taraklar tüy sağlığı için detayları gözden geçirmek için fayda sağlar.

Amerikan Bobtaik deri bakımı içinde taranmalıdır. Tüylerinin arasındaki her türlü ölü deri, toz kedilere alerji  oluşturur. Ayrıca uzun süre taranmayan tüylerin arasında bakteri oluşumu yaşanabilir.

“Doğru bakımla Amerikan Bobtail kaç yıl yaşar” sorusunun cevabı 20 yıl kadar uzundur. Yani doğru bakımla ömürleri çok uzun olması sahiplerinin özenine bağlıdır. İki haftada bir kez tırnak ve kulak bakımı yeterlidir.

Amerikan Bobtail göz altında hafif bir çukur bulunur. Fazla tüyleri nedeniyle göz çevresinde kir veya bakterim oluşumu olabilir. Bu nedenle American Bobtail göz çevresi hijyeni sağlamak fayda verir. Her kedide olduğu gübü kulak içlerinin temizliği herhangi bir bakteri oluşumu riski için önemlidir.  Ayda bir veya iki defa steril pamuk yardımıyla silmek yeterlidir.

Tüm kedi  türlerinde olduğu gibi American Bobtail içinde iç parazit ve dış parazit bakımı şarttır. Ayda bir bakımları dışında aşılarının da tam olması gerekir. Özellikle sosyal hayvanlar olan bu kediler dışarıdan mikrop almaya müsaittir. Yavru iken yapılacak aşılar birçok rahatsızlık için faydalıdır.

American Bobtail Hastalıkları

     American Bobtail hastalıkları genel olarak bakımı ile alakalıdır. American Bobtail cinsi 2005 yılında resmi olarak kabul edildiği için laboratuvar ve genetik bilgileri bulunmamaktadır. Bu nedenle genlere bağlı olası hastalıklarının takibi yapılamıyor.

Fiziksel özellikleri nedeniyle American Bobtail  kedi cinsi daha bir kısa omurga uzunluğuna sahiptir. Omurga kısalığına bağlı fiziksel travma oluşursa kalça kırıklığı ve sinir zedelenmelerine bağlı idrar kaçırma gibi sorunlar yaşayabilir. Bunun dışında sağlıklı hayvanlardır.

American Bobtail hastalıklarının bir kısmı dışarıda gezerken edindiği yıkıcı hastalıklardır. Aşıları yapılmamış yavru kedisi olan American Bobtail sahipleri kesinlikle evden çıkartmamalıdır. Uzun tüylerinin va göz çevresinin bakımı yapılmadığında mikrop, bakteri ve mantar hastalıklarına davetiye çıkar.

Kedi tuvaleti temizliği nedeniyle idrar yolları rahatsızlığı ve böbrek hastalıkları oluşabilir. Pönomoni ve üst solunum yolu enfeksiyonları yaşamaması için sık banyo yapılmaması veya ıslak temizlik yapılmaması tavsiye edilir.

Amerian Bobtail cinsi yavru kedi ve diğer tüm ırkların yavrularında öldürücü olan Gençlik hastalığı, FIV kedi Aidsi ve kalp kurdu gibi hastalıklar için uygulanan aşıların yavru iken yapılması gerekir. Aşılanmadan mikrobu alan kedi için hayatta kalma şansı oldukça düşüktür.

American Bobtail’e Özel Mama

American Bobtail beslenmesi için çeşitli mama alternatiflerinden faydalanmak mümkün. American Bobtail’ e özel mama seçimi veterinerleri uygun gördüğü şekilde yapılır Mevcut bir hastalığı veya tedavisi olmayanlar için veterinerde kan değerleri incelenerek uygun mama temini yapılabilir.

American Bobtail kedi ırkının tüylerinin fazla olması tüy yumağı (hairball) kusmalarına ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hatta tüylerin arasındaki bakteriler, mide ve bağırsaklarını rahatsız eder. Mamaya ek olarak veya mama içinde tüy yumağı(hairball) karşıtı ürünleri tercih etmek olumlu bir seçim olacaktır.

Kedilerin tek bir mama ile uzun süre beslenmesi veterinerlerce onaylanmaz. Bu nedenle American Bobtail için karma beslenme döngüsünde herhangi bir hastalığı mevcut değilse American Bobtail için mama Pro Plan Elegant Optiderma  önerilir.

American Bobtail kedi tüy problemleri , mide ve bağırsaklarda rahatsızlık yaşanması için elverişli bir ortam yaratır. Bu nedenle gastro-intestinal mamalar da tercih edilebilir. Tekdüze beslenme veterinerler tarafından uygun görülmediğinde dönüşümlü olarak 6 ayda 1 kez yeni mama içerisine azar azar ilave edilerek mama geçişi sağlanır Somon, Tavuk, Kuzu etli tüm az tahıllı mamalar bu güzel canlılar için uygundur.

Rahatsızlığı olmayan American Bobtail için mama tercihi yapılırken yüksek protein miktarı esas alınır. Tüm kedilerin bağışıklığını güçlendiren vitamin ve minerallerin eksikliği, fazla sodyum, fosfat veya karbonhidrat tüketimi tüm kedilerin sağlığını olumsuz etkiler.

Kısırlaştırılmış American Bobtail kedi cinsi kesinlikle “sterilised ” mama tüketmelidir. Kilo almaya meyilli olanlar için diyet mama uygundur. Kedilerde böbrek rahatsızlığı çok sık karşılaşıldığı için idrar yolları kristalleşme ve tıkanmalarına karşı olan mamaları tüketmek gerekir. Tüm bu önerileri rutin kontroller esnasında veterinerden öğrenmek ve tavsiye almak daha faydalıdır.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 03, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı