Abyssinian Kedi Cinsi Özellikleri

Abyssinian Özellikleri - Mamayolda

 

     Abyssinian kedileri zarif yapılı ve sadık kedilerdir. Abyssinian cinsi özellikleri bakımından kolayca eğitilebilir ve oyun severliği ile aktivitelere adapte olur. Mısır kökenli Habeş kedileri olarak da bilinirler. Sevimli ve cana yakın özellikleri ile bilinen Ayssinian kedileri çocuklarla iyi anlaşır.    

Abyssinian fiziksel özellikleri bakımından orta boyda ve uzunluktadır. Abyssinian kedilerinin enerjik olması onları çok iyi bir atlayıcı yapar. Zeka ve yeteneği ile sahiplerini kendine hayran bırakan Abyssinian kedileri kahverengi kısa tüyleri ile bakımı en kolay kediler arasındadır.

Abyssinian Tarihi

     Abyssinian geçmişi Firavun dönemine dayanır. Abyssinian tarihi için en iyi delil eski Mısır mezarlarının üzerindeki zarif kedi figürleridir. Tarihi bilgilere göre II. Ramses tarafından Mısır’a getirilen bu kediler ülkenin ikonu olmayı başarmıştır.

Tarihi serüvenlerine Mısır’da başlayan Habeş kedileri, sıcak Asya iklimine adapte olan yapıları ve hareketliliğiyle ünlü olmuştur. Abyssinian kedileri 1927 yılında Avrupa’ya getirilerek coğrafyasını değiştirmiştir. Fransa’da misafirperverlikle ağırlanan bu oyuncu kediler, 1960 tarihi itibari ile diğer kıtalara yayılmıştır.

Abyssinian tarihi Mısır’a dayansa da ondan önce Etiyopya geçmişi olduğu düşünülmektedir. Zaman içerisinde Habeşistan bağlantısı olduğu iddia edilse de yapılan labaratuvar testlerinde kökeninin Habeşistan ile alakalı olmadığı kanıtlanmıştır. Habeş kedisi tarihi ve ırkı kesinlikle Firavun krallığına aittir.

Mısır Firavun resimlerinde göz sembolü sıkça kullanılır.  Abyssinian kedi cinsi de badem şeklindeki büyük gözleri ve kulakları ile eski Mısır tarihinin canlı örneğidir. Krallar gibi asil ve elegant olan bu canlılar, fazla ilgiye veya okşanmaya muhtaç değillerdir.

Abyssinian Özellikleri – Vücut Yapısı

Karakteri: oyuncu, zeki, hareketli, avcı, meraklı
Tüy Yapısı: kahverengi, kısa, parlak
Kulak Yapısı: uzun ve geniş kulaklar
Gövde:  narin, zarif, orta büyüklükte
Kuyruk: ince ve orta
Kilo: 3,5 – 5 KG

Çocuklarla Arası - 9/10
90%
 
Zeka - 9/10
90%
 
Hareketlilik - 8/10
80%
 
Bakım İhtiyacı - 5/10
50%
 
Oyunculuk - 8/10
80%
 
Eğitilebilirlik - 7/10
70%
 
Sosyallik - 8/10
80%
 

Abyssinian cinsi özelliklerinin en başında parlak zekaları bulunur. Abyssinian özellikleri dış görünüşü ile dikkat çekicidir. Orta büyüklükteki bu kedilerin enerjileri o kadar yüksektir ki gözle takip etmek yorucu olabilir. Zeka ve vücut yapısını özelliklerini bir araya getiren Abyssinian kedisi pek çok yetenek geliştirir. Oyun kuruculuk, arama, bulma gibi özellikler geliştiren Abyssinian yeteneği geliştikçe bağ kurmada ustalaşır.

Abyssinian cinsi özellikleri genel olarak;

 • Cins olarak 9-15 yıl arası yaşarlar.
 • Fiziksel olarak fit ve estetik bir yapıya sahiptir.
 • Sıcak veya ılık havalarda yaşamaya adapte olabilir.
 • Genellikle pozitif karaktere sahiptir.
 • İlgisiz kaldığında olumsuz huylar sergileyebilir.
 • Zihinsel olarak son derece güçlüdür.
 • Sağlık özellikleri yaşamları boyunca genel olarak olumludur.
 • Bakımları kolaydır.

Abyssinian fiziksel özellik bakımından bazı modifikasyonlara sahiptir. Kulak ve pençeleri iridir. Bu da onları çok iyi bir avcı yapar. Tüyleri kısa ve bacak boyları uzundur. Abyssinian fiziksel özellikleri onu dayanıklı ve güçlü yapar.

Güzel ela ve altın gözleri bulunan Abyssinian, çevresinde olan biten her şeyden haberdardır. Sevgisini de sahibi ile bakışarak gösterir. Abyssinian özellikleri arasında hedef seçme ve atlama da bulunur. Çok uzak mesafelere zıplayarak çevresindekileri şaşırtmayı ve ilgi kaynağı olmayı sever.

 Diğer Abyssinian kedi cinsi huy özellikleri;

 • Hareketli
 • Enerji dolu
 • Mutlu
 • Oyuncu
 • Dost canlısı
 • Sahiplenici
 • İlgili, meraklı şeklinde özetlenebilir.

Abyssinian Vücüt Yapısı

     Abyssinian cinsi kediler kilo almazlar. Abyssinian vücut yapısı olarak kesinlikle iri değildir. İyi bir avcı olan bu türün vücut yapısı atik ve hızlı olmasını sağlar. Abyssinian vücudu zarif ve parlak tüylüdür. Koyu kahverengi tüyler ve yapısı ile kral soyundan geldiğini kanıtlar niteliktedir.

Abyssinian vücut yapısı ve enerjikliği ile sahiplerini şaşırtır. Vücudunun getirmiş olduğu avantajları zıplama ve uzun atlayışlarla sergilemekten çekinmez. Evde böcek barınmasına izin vermeyen avcılık kabiliyeti, vücut yapısı nedeniyle gelişmiştir.

Abyssinian kedileri vücuduna göre uzun ve geniş gibi görünen kulakları ile çevresinde olan bitene kulak kesilir. Sahibi ile derin bağ içerisinde olan Abyssinian, gözleri ve vücudunu kullanarak iletişimini kesmez.

Abyssinian cinsi yavru kedi veya yetişkinlerinde göbek, fazla kilo veya sarkmış deri görmek mümkün değildir. Her yaşta meraklı ve aktif olan bu türler kilo almaya müsait olmayan vücut yapısı ve genetiğe sahiptirler.

Bir Abyssinian kedisiyle ilk temas sağlandığında vücudunda en dikkat çeken yeri gözleridir. Badem gibi iri ve çekik ela veya bakır gözleri ile karşısındakini hipnotize edece güzelliktedir. Fiziksel vücut özelliklerinde ikinci dikkat kaynağı ise tüyleridir. Kısa, parlak kahverengi veya kızıl kahve tüyleri ile dkkat çekicidir.

Abyssinian Karakteri

     Abyssinian kediler huylarını gerçekten Mısır hanedanlığından almışlar. Abyssinian karakteri geldiği topraklar kadar sıcak ve cana yakındır. Sahiperine ve evdeki çocuklara son deree ilgili ve bağlı iken yabancılara aynı ilgiyi göstermezler. Karakteri bakımından Abbssinian ilgi ve bağlılık ister ama çok fazla okşanılmaya ihtiyaçları olmaz. Diğer kedilerle karşılaştırıldığında, Abyssinian karakteri şu şekilde farklı tarif edilebilir;

 • Sevecen ve sahiplenicidir. Ev halkına karşı ailesi gibi davranır.
 • Enerjik ve oyuncudur. Aile bireyleri ile oyun oynamayı sever.
 • Atik ve avcıdır. Merakı hiç bitmez.
 • İlgiyi ve bağ kurmayı sever. Gözleriyle ve oyunlarla bağını eksik etmez.
 • Sosyal ve ilgilidir. Aile bireylerinin hepsiyle ayrı ayrı bağ kurar.
 • Koruyucudur. Ev halkı dışındakilere karşı donuktur ve dışlar.
 • İlgi odağıdır. Yeterince ilgi görmezse eşyalardan intikam alabilir.
 • Çocukları sever.Kıskanç değildir, çocuklarla vakit geçirmeyi severler.

Abyssinian kedi karakteri farklı özellikler de barındırır. Eğer onlarla iyi anlaşmak isteniyorsa Mısır krallığı prensi veya prensesi olarak davranılması gerekir. İlgi ve bağ eksikliğinde Abyssinian karakterinin olumsuz yönleri görülür. Eşyaları tırmalayarak dikkat çekmeye çalışırlar.

Abyssinian karakterinin bir diğer olumsuz özelliği de yalnızlık sorunudur. Evde uzun süre yalnız bırakılmaya gelmezler. Sahiplerinin uzakta olmasının acısını perdelerden, koltuklardan veya kişisel eşyalardan çıkarırlar.

Mutlu Abyssinian kedisi evde ilgi odağı olan ve aile bireylerini mutu edendir. Evi onun için en kutsal yer olan bu kedilerin taşındıkları zaman karakterlerinin olumsuz yönlerini görmek mümkün.

Abyssinian Bakımı

     Abyssinian cinsi kedi bakımları diğer kedilere kıyasla kolaydır. Abyssinian bakımı kısa tüyleri nedeniyle zorluk çıkarmaz. Abyssinian bakımında ayda iki defa tüylerinin taranması yeterli gelmektedir. Tüyleri kısa olduğu için ev bakımında kolaylık sağlar. Abyssinian kedisinin bakımı ile ilgili en önemli bölge kulaklarıdır. Kulaklarının geniş ve dik olması rutin temizlik gerektirir.

Abyssinian tarihi boyunca sıcak ve ılık havalarda yaşamıştır. Bu nedenle soğuk havalarda Abyssinan bakımına önem vermek gerekir. Soğuk havada dışarı çıkarılacak olan Abyssinian cinsi için giydirilmesi ve kısa süre soğuğa maruz kalması önemlidir.

Abyssinian tırnak bakımı ayda bir veya iki kez gereklidir. Büyük pençe ve tırnaklarını uzun bırakılırsa ev mobilyalarının törpü vazifesi olarak kullanmak zorunda kalır. Çok fazla zıplamayı ve uzun mesafe atlamayısı seven Abyssinian cinsi kedilerde tırnak bakımı önemlidir. Özellikle Abyssinian cinsi yavru bakımlarında tırnak için profesyonel yardım almak gerekir. Tırnak bakımının dipten yapılması akıncalı olacaktır.

Abyssininan bakımlarında çoğunlukla tüy yumağı sorun yaşanmaz ve özel bir bakım gerektirmez. Abyssinian kedi cinslerinin tüyleri kendinden parlaktır ve matlaşmagibi bir durum yaşanmaz. Bu nedenle tüy bakımı için bu cinse özel bakım gerekmez.

Abbysinnian zihinsel ve fiziksel bakımı içi oyun alanları olması gerekir. Bu tür ihtiyaçları için büyük oyun parlkarı, tırmalama tahtaları faydalıdır. Toplarlave çocuklarla vakit geçirmeyi seven bu cins için evin temiz olması gerekli hijyeni sağlayacaktır. Oyuncaklarının temizlik ve hijyeni de onlar için değerlidir.

Abyssinian kedilerinin tuvalet ihtiyacını karşıladıkları alanda koku olmaması gerekir. Kötü kokan veya kirli kaplar onları hasta edeceği gibi alternatif çözüm arayışına da sevk eder. Böbrek sağlığı için Abyssinian kumu her zaman temiz olmalıdır. Kapalı tuvaletler kendisini güvende hissetme ve mahremiyet ihtiyacını da karşılacaktır.

Abyssinian Hastalıkları

     Abyssinian cinsi kediler için genetik yatkınlığı olan hastalıklar mevcuttur. Abyssinian hastalıkları genellikle gözlere, dişlerde ve böbreklerde oluşur. Gözlerde herhangi bir çapaklanma veya sulanma belirtisinde Abyssinian veteriner önerisi ile ilaç kullanımı gerekir. Göz çevresi ve bakışları ile etkileyici olan bu cinsler için göz sağlığı önemlidir.

“Abyssinian kaç yıl yaşar” ve kaç kilo onlar için idealdir gibi önemli konular bakımın önemini ortaya koymaktadır. Sıradan bir bakımla Abyssinian kedileri 9 ile 12 yıl arasında yaşamaktadır. İyi bir diş bakımı ve kaliteli mama seçimi ile Abyssinian ömürleri 15 yıla kadar uzamaktadır. 

Abyssinian diş bakımı önemlidir. Bu türde dişte tartar, diş taşı ve diş eti problemi yatkınlığı bulunur. Bu nedenle dişlerini fırçalamak ve diş taşı oluşumlarına beklemeden tedavi ettirmek ömürlerini uzatacaktır.

Abyssinian genetik yatkınlığı olan hastalıklardan en önemlisi böbreklerdir. Çok su içmesi gereken ve bu hareketli kedilerin dehidrasyon ve kilo problemleri olabilmektedir. Çok hareketli oluşları fazla su tüketimi ve kilo kayıplarına neden olur. Bu nedenle böbrek sağlığını korumak adına su içmeye teşvik ve uygun mamaların verilmesi onlar için hastalıklardan korunma sağlar.

Abyssinian ‘a Özel Mama

Abyssinian kedi cinslerinin genetik hastalıklara karşı korunması için uygun mama ile beslenmesi gerekir. Abyssinian’ a özel mama çeşitleri her markada da mevcuttur. Ancak mama değerleri Abyssinian için mükemmel olmalıdır.

Abyssinian kediler çok hareketli canlılar olduğu için enerji veren gıdalar hiperaktivite ve küçük kazalara neden olabilir. Kilosuna göre fazla enerji vermeyen kaliteli protein içeriği uygun olacaktır.

Genellikle “Abyssinian kedi kaç kilo” ise o miktarda uygun mama ölçüsünde düzenli tüketim önerilmektedir. Bunun dışında Abyssinian genetik yatkınlığı olan böbrek hastalıklarına karşı koruyucu beslenme tarzı olası hastalıkları önleme de yardımcı olacaktır.

Dışkı kontrolü ile Abyssinian kedinin ishal olması pek çok hastalık için şüphe sebebidir. Kabız Abyssinian kedilerde, dehidrasyon ve gastro-intestinal rahatsızlıkları şüphelenir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığına Abyssinian kedi cinsi için tavuk veya kuzu etli mamalar ideal olacaktır.

Kedi ırkların tamamında tek tip beslenme uygun görülmez. Dönüşümlü beslenme gerekir. Abyssinian kediler için en ideal beslenme altı ayda bir mama değişimi ve yaş mama ile desteklemektir. Senede bir kan değerleri incelenerek böbrek takibi yapılması Abyssinian sağlığı için olumlu katkı yaratacaktır.

Abyssinian ‘ a özel mama için Purina Proplan Adult Optirenal sağlıklı gelişimi için tavsiye edilir. Kısır olmayan 1 ve 7 yaş arasında Abyssinian ırkı kediler için gerekli bağışıklık sistemi vitaminleri mevcuttur.

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Temmuz 02, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı